Straipsniai
Atgal
Bendrasis priėmimas: reikia aiškesnės nemokamų studijų vietų planavimo sistemos, teigia studentų atstovai
2009-09-22

Lietuvos studentų sąjunga (LSS) ragina iki kitų metų bendrojo priėmimo pradžios susitarti dėl aiškesnės nemokamų studijų vietų planavimo sistemos. Švietimo ir mokslo ministeriją studentų atstovai taip pat kviečia imtis priemonių užtikrinti, kad aukštosios mokyklos priimtų visą kainą mokančių studentų tik tiek, kiek realiai yra pasirengusios suteikti jiems kokybiškas studijas.


Visa tai išsakyta rugsėjo 16 dieną vykusiame Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto posėdyje, kuriame be kitų klausimų aptartas ir šiais metais įvykęs bendrasis priėmimas į šalies aukštąsias mokyklas.

Posėdyje dalyvavęs LSS prezidentas Dainius Dikšaitis akcentavo, kad šių metų bendrasis priėmimas patvirtino poreikį rimčiau dirbti valstybės investicijų į studijas planavimo klausimu. Minėta, jog vis dar nėra aišku, kaip ir kokia sistema remiantis skirstomos nemokamos studijų vietos universitetuose bei kolegijose.

„Aklai perkelti vieno iš Europoje ar pasaulyje veikiančių aukštojo mokslo sistemos modelių į Lietuvą – pavojinga. Lietuva – unikali valstybė, kurioje veikia unikali Konstitucija, ypatingos socialinės, ekonominės aplinkybės. Į visa tai turi būti atsižvelgiama realiai užtikrinant aukštojo mokslo prieinamumą ir kokybę“, – teigė LSS vadovas.

 Posėdyje D. Dikšaitis pažymėjo ir tai, kad priimant stojančiuosius, kurie mokėtų už mokslą, galimybės aukštojo išsilavinimo siekti Lietuvoje neturėtų būti ribojamos valdžios institucijų: „Tai yra atskirų aukštųjų mokyklų autonomijos reikalas. Valdžiai apsisprendus įvesti stojimo balų ar kitus filtrus, stojantys sėkmingai į save gali nuspręsti investuoti svetur. Veikiausiai Lietuva siekia ne to, ypač laikantis nuostatos, jog aukštasis išsilavinimas yra vertybė, kuri žmogui padeda daugiau ar mažiau tobulėti, prisidėti prie visuomenės ir valstybės raidos“. Anot LSS vadovo, centralizuotai įvedus dirbtinius barjerus, tokių žmonių netektis valstybei būtų praradimas.

Taip pat LSS prezidentas pastebėjo, kad į nepopuliarias studijų programas abiturientus reiktų pritraukti skatinant jų motyvaciją studijuoti. LSS vadovas išreiškė apgailestavimą, jog į studentų atstovų siūlymus – nepopuliarias, bet valstybei reikalingas studijų programas besirenkantiems žmonėms sudaryti galimybes į atitinkamas lengvatas: lengviau įsidarbinti, taikyti jiems mokesčių, būsto įsigijimo, studijų paskolų mokėjimo – iki šiol nebuvo atsižvelgta.

Be to, posėdyje LSS vadovas priminė, kad nepanaudotų studijų krepšelių lėšos buvo planuojamos skirti į nemokamas vietas įstojusiems studentams. LSS prezidento teigimu, studentams jos ir turėtų būti paskirtos. Vienas iš studentų atstovų siūlomų neišnaudotų studijų krepšelio panaudojimo būdų – studentų skatinimas.

LR Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto posėdyje taip pat dalyvavo LR Švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė, LR prezidentės vyriausioji patarėja Virginija Būdienė, Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) prezidentas prof. Pranas Žiliukas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) administracijos ir Lietuvos Studentų atstovybių sąjungos (LSAS) atstovai.

Primename, LSS dar neprasidėjus šiems studijų metams metams, specialiai bendrajam priėmimui aptarti organizavo Akademinius pusryčius, kuriuose dalyvavo skirtingų valdžios institucijų ir Studentų atstovai. Be to, LSS drauge su Lietuvos moksleivių sąjunga (LMS) dar vasarą kreipėsi į Švietimo ir mokslo ministeriją dėl šių metų studentų priėmimo atskirties tarp universitetų ir kolegijų. Kitais metais studentų priėmime numatoma abiturientams suvienodinti universitetų ir kolegijų pasirinkimo sąrašų pildymo tvarką.

Foto
Komentarai