Nepatvirtinti rašto darbai

Graikų menas

Darbo dalykas
Dalyko potemė
Įkėlimo data
2010-09-03
Trumpas aprašymas
TURINYS ĮVADAS 1. Geometrinis menas 2. Graikija ir Rytų bei Egipto menas 3. Archajinis graikų menas 4. Klasikinė skulptūra ir...
Aprašymas


Kybartų pagrindinės mokyklos
7b klasės mokinės
Sandros Leščikauskaitės


2004.05.24
Turinys:

1.MENAS..........................................................................................................3
2.KETURI DIDIEJI GRAIKŲ MENO PERIODAI.......................................3-4
3.SKULPTŪRA..............................................................................................4-7
4.ARCHITEKTŪRA......................................................................................7-8
5.TAPYBA IR KERAMIKA.............................................................................8

MENAS
Šio laikotarpio menas, kaip ir Renesanso, yra viena iš viršūnių arba bent jau vakarų meno viršūnė. Klasikiniu graikų meno laikotarpiu, nors jis truko tik penkiasdešimt metų, nuo 480 iki 430 pr. Kr. (pentekontaetijas), sukurta neįtikėtinai daug nuostabiausių kūrinių. Tai buvo Atėnų dominavusių Graikijoje, didžiausios šlovės epocha. Visi bandymai atkurti klasikinį meną įkvėpimo sėmėsi iš to periodo graikų meno. Būtina pažymėti, kad graikų menas suklestėjo tuo pačiu metu, kai radosi apsivaliusi nuo mitų racionalioji filosofja ir užgimė demokratija.
Graikų menas tobulumo pasiekė dviejose srityse: architektūros ir dar ryškiau – skulptūros. Atrodo, ir tapybos būta nuostabios, bet jos pavyzdžių iki mūsų dienų beveik neišliko.

KETURI DIDIEJI GRAIKŲ MENO PERIODAI
Kretos-Mikėnų laikotarpis (IV a. pr. Kr. pab.-I tūkstantmetis pr. Kr.)
Priš atsikraustant indoeuropiečių graikų gentims I tūkstantmečio pradžioje, Egėjo jūros salose, ypaš Kretoje, jau klestėjo civilizacija. Centrinė Kretos padėtis, anot Aristotelio, lėmė jos įtaką visai Graikijai. Minojo civilizacijos kūrinys – Knoso rūmai (manoma, kad juos galėjo pastatyti architektas Dedalas), subtilus ir sudėtingas jų išplanavimas davė pamatą rastis mitui apie labirintą. Rūmai labai išradingi. Buvo dviejų kartų rūmai, pirmieji dėl nežinomų priežasčių sugriauti apie 1400 m. pr. Kr., iš to fakto galėjo atsirasti sakmė apie Atlantidą. Tapytojai, puošdami rūmus, vaizdavo rafinuoto kasdieninio gyvenimo scenas: šokėjas, gėles, delfinus, neabejotai ritualinius žaidimus su jaučiais. Ši civilizacija vis dėlto lieka mįslinga, nes jos linijinis B raštas dar nėra iššifruotas.
Kretos civilizaciją sugriovė achajai, kariai ir medžiotojai, apie kuriuos rašė Homeras; Peloponese, Mikėnuose ir Tirinte, jie pastatė gerai įtvirtintas pilis, tai liudija garsieji Liūtų vartai Mikėnuose. Kitas originalus achajų kūrinys – auksinės laidotuvių kaukės.
Archajinis laikotarpis (XI-VI a. pr. Kr.)
X a. galima laikyti tikrojo graikų meno pradžia. Pirmasis tos epochos periodas vadinamas geometriniu (900-700 m. pr. Kr.). svarbiausi kūriniai – tapytos vazos, puoštos laužytomis ar kryžiškomis linjomis, rombais, vėliau – stilizuotomis, geometrinėmis žmonių ir ypač gyvūnų figūromis (zoomorfinės
Kiti darbai