Straipsniai

2008-05-12

Premjeras Gediminas Kirkilas apsisprendė dėl kandidato į švietimo ministrus. Po pietų Prezidentui turėtų būti pateikta socialliberalo Algirdo Monkevičiaus kandidatūra.

2008-05-06

Kelionė kruiziniu laivu, pasivažinėjimai limuzinais ar retromobiliais, fejerverkai, prabangių suknelių demonstravimas, smagūs vakarėliai su vaišėmis nukrautais stalais ir gyva muzika, patekančios saulės sutikimas ankstyvą rytą prie jūros...Visi šie dalykai - iš artėjančių abiturientų išleistuvių programos. Deja, kai kuriems dvyliktokams ši šventė žada vien kartėlį.

2008-04-29

     Š. m. balandžio 21 d. LR Seime įvyko spaudos konferencija, skirta AM reformos klausimams. Joje dalyvavo prof. V. Daujotis ir piliečių grupės "Už kokybišką ir prieinamą aukštąjį mokslą Lietuvoje" nariai O. Suprun ir N. Stasiulis. Skaitytojų dėmesiui pateikiame jų pasisakymų tekstus.

2008-04-25

Nerimstant diskusijoms ir pasiūlymams dėl galimų kandidatų į  švietimo ir mokslo vadovus, Lietuvos studentų atstovybių sąjunga teiravosi studentų, ką jie matytų LR Švietimo ir mokslo ministru.


Balandžio 23-24 dienomis LSAS internetu apklausė 1144 įvairių aukštųjų mokyklų studentus, kuriems buvo pateiktas 10 galimų kandidatų į Švietimo ir mokslo ministro postą sąrašas. Studentų kviesti įvertinti kiekvieną iš jų atskirai bei prašyta pasiūlyti savo kandidatą, tuo atveju, jei pateiktame sąraše jo nėra.

2008-04-22

Seime rengiamas įstatymas, pagal kurį studentų skaičių ir kainą už studijas galės nustatyti patys universitetai.
Kaip praneša LNK "Žinios", įstatymo projekte įkainius siūloma suskirstyti į penkias grupes. Pagal jas brangiausia už mokslą mokėtų medikai, pigiausia - vadybininkai.

2008-04-16

Konservatorius Andrius Kubilius ir liberalsąjūdietis Gintaras Steponavičius naujos redakcijos Mokslo ir studijų įstatymų projektuose siūlo, jog Lietuvoje veiklą pradedančios aukštosios mokyklos bei užsienio universitetų filialai gautų saugumiečių pažymą, jog nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui.

Siūloma, jog norint užsiimti studentų ugdymu teks kreiptis į Studijų kokybės vertinimo centrą (SKVC), o šis savo ruožtu informacijos prašys iš Valstybės saugumo departamento (VSD). Departamentas turės įvertinti, ar ši veikla nekels grėsmės nacionaliniam Lietuvos saugumui.

Paklaustas, kaip vertina tokį pasiūlymą, Studijų kokybės vertinimo centro specialistas Vytautas Daujotis, teigė, jog ši procedūra, jei būtų atliekama tikrai sąžiningai, bent jau nepakenktų. Tačiau didesnę problemą jis įžvelgė kitur.

2008-04-16

2007-2008 mokslo metų pradžioje aukštojo mokslo siekė daugiausia per visą šalies istoriją jaunuolių - 204,4 tūkst. Šalies aukštosiose mokyklose studijavo 42 procentai 20-24 metų amžiaus jaunimo.

Aukščiausios kvalifikacijos specialistus šalyje rengia 50 aukštųjų mokyklų - 22 universitetai ir 28 kolegijos (iš jų 7 universitetai ir 12 kolegijų - nevalstybiniai). Aukštųjų mokyklų skaičius, palyginti su praėjusiais mokslo metais, nepasikeitė, o studijuojančiųjų jose padaugėjo beveik 5 tūkst. Per metus studentų skaičius universitetuose padidėjo 1 tūkst., kolegijose - 4 tūkst. ir siekė atitinkamai 144,3 tūkst. ir 60,1 tūkst.

2007 m. rudenį universitetų ir kolegijų pirmakursiais tapo 74 procentai bendrojo lavinimo mokyklų abiturientų, 6 procentai profesinių mokyklų ir 9 procentai aukštųjų mokyklų absolventų, kurie siekė įgyti kitą arba susijusią specialybę. Į bakalauro studijas universitetai priėmė 1,1 tūkst., kolegijos - 2,6 tūkst. daugiau pirmakursių.

2007-2008 mokslo metų pradžioje bakalauro studijų pakopoje studijavo 113 tūkst., o aukštesnėje studijų pakopoje - magistrantūroje - 28 tūkst. jaunuolių. Kaip ir 2006-2007 mokslo metais, magistro kvalifikacinio laipsnio siekė šeši iš dešimties baigusiųjų bakalauro studijas. Studijuojančiųjų skaičius universitetų doktorantūroje (įskaitant meno aspirantūrą ir rezidentūrą) išliko panašus - beveik 4 tūkst., mokslo institutuose doktorantūroje studijavo 335 asmenys.

2008-04-14

Į Nacionalinį kongresą Vilniuje šeštadienį susirinkę pedagogai keikė valdžią ir klausėsi jos prašymų elgtis racionaliai.

"Gal slegiami didelės atsakomybės už ugdytinių likimus naštos mes ir neboikotuosime egzaminų, bet kad mokslo metai neprasidės rugsėjo pirmąją, yra didelė tikimybė", - kongrese sakė vienas iš streikais savo teises ginančius pedagogus vienijančios profesinės sąjungos lyderių Eugenijus Jesinas.

Kongresą atidaręs minėtos profsąjungos vadovas Aleksas Bružas kritikavo demokratijos būklę šalyje.

2008-04-10

Politinių partijų inicijuotas Mokslo ir studijų įstatymo projektas prieš pradedant svarstymus Seime Lietuvos studentų sąjungos (LSS) Tarybos posėdyje pristatytas šalies studentų atstovams.

 

Balandžio 8 d., Mykolo Romerio universitete susirinkusiems aukštųjų mokyklų studentų lyderiams siūlomą aukštojo mokslo viziją pristatė ir į klausimus atsakinėjo naujojo įstatymo iniciatoriai: Tėvynės sąjungos pirmininkas Andrius Kubilius, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Gintaras Steponavičius, ekspertai - ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto rektorius Virginijus Kundrotas bei teisininkas, politologas Gytautas Damijonaitis.

2008-04-08

Studentų būgštavimus dėl užsitęsusios aukštojo mokslo reformos pasirengę išsklaidyti šalies politikai. Pristatyti savos aukštojo mokslo vizijos bei Seime užregistruoto Mokslo ir studijų įstatymo projekto į Lietuvos studentų sąjungos (LSS) Tarybos posėdį šiandien atvyksta projektą inicijavusių frakcijų lyderiai - Tėvynės sąjungos pirmininkas Andrius Kubilius bei Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Gintaras Steponavičius.