Straipsniai
Atgal
Studentai prašo Seimo narių spręsti situaciją dėl studentų paskolų
2009-09-03

Lietuvos studentų atstovybių sąjunga (LSAS) naujų mokslo metų pradžioje kreipėsi į Respublikos Seimo narius, prašydama padėti išspręsti susidariusią situaciją dėl studentų paskolų sąlygų.


Reaguodama į LR Vyriausybės sprendimą, kai paskolų studijoms palūkanos, viršijančios 5 proc., bus dengiamos tik studijų laikotarpiu, o joms pasibaigus vėl sieks 10 – 11 proc., bei tai, jog palūkanas reikės mokėti dar studijų metais, LSAS konstatuoja, kad valstybės garantuojamų bankinių paskolų studentams sąlygos šiai dienai yra prastesnės, nei jas teikė Valstybinis mokslo ir studijų fondas, o studentams duoti atsakingų pareigūnų pažadai liko neišpildyti.

Kreipimesi pabrėžiama, kad prasidėjus mokslo metams studentai, negalintys susimokėti už studijas savo lėšomis, yra priversti imti paskolas nurodytomis sąlygomis, tačiau numatytos paskolų studentams sąlygos apsunkina galimybę tęsti studijas. LSAS taip pat pažymi, jog studijos Lietuvoje yra vienos brangiausių Europoje, o numatytos paskolų sąlygos - prasčiausios.

Studentų atstovų teigimu, pilną kainą mokantys studentai neturi teisės gauti ir stipendijų ar socialinių pašalpų. Tam, kad apmokėtų paskolų palūkanas studijų laikotarpiu pilną kainą mokantys studentai bus priversti dar daugiau studijų laiko skirti ne studijoms, o darbui, kas turės neigiamą įtaką jų studijų rezultatams bei studijų kokybei iš esmės.

LSAS taip pat atkreipia dėmesį, jog šiemet valstybė bankams turės garantuoti 100 mln. litų bei iki 1,5 mln. litų bus išleista palūkanų kompensavimui. Kitais metais lėšų poreikis atitinkamai didės iki 600 mln. litų paskolų garantijai bei apie 10 mln. litų palūkanų kompensavimui. Paskolų sistema per bankus yra netvari, kadangi lėšų poreikis kasmet vis didės.

Tuo tarpu investuojant lėšas į Valstybinį mokslo ir studijų fondą, valstybės investicijos po 8 metų pradėtų atsipirkti, dėl to valstybinė paskolų sistema būtų žymiai saugesnė ir lankstesnė. Daugelyje pažengusių valstybių, kaip Jungtinėse Amerikos Valstijose, jau atsisakoma bankinės paskolų studentams sistemos, kadangi tokia sistema ne tik apsunkina studentų finansinę situaciją, bet dauguma studentų neišgalėdami vykdyti prisiimtų finansinių įsipareigojimų bankrutuoja.

Primename, kad LSAS anksčiau yra teigusi, jog bankinė paskolų sistema valstybei kainuos dvigubai, o vertinant ilgalaikę perspektyvą Lietuvai saugiau būtų turėti valstybinį studijų paskolų fondą nei paskolas studentams teikti per komercinius bankus.

Foto
Komentarai