Straipsniai
Atgal
Gyventi studentų bendrabučiuose – pavojinga
2009-09-07

Lietuvos bendrabučiuose atlikus valstybinę sveikatos apsaugos kontrolę paaiškėjo, jog daugiau nei pusė studentų bendrabučių ne tik neatitinka higienos normų, bet ir kelia pavojų juose gyvenantiems studentams. Tokias išvadas pateikė teritorinės sveikatos centrai po studentų bendrabučiuose atlikto higienos patikrinimo. Dėl būtinybės atlikti studentų bendrabučių patikrinimą į teritorinės sveikatos centrus dar šių metų pavasarį kreipėsi Lietuvos studentų atstovybių sąjunga (LSAS).


Patikrintuose Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Utenos studentų bendrabučiuose aptikti įvairaus pobūdžio pažeidimai. Vienas dažniausių - sena ir netvarkinga elektros instaliacija, ne tik kelianti tiesioginę grėsmę studentų ir besilankančių bendrabučiuose asmenų saugumui, bet ir dažnai, ypač žiemos metu, studentai dėl to susiduria su elektros dingimo problemomis. Daugumoje bendrabučių neveikianti ventiliacija, kai kuriuose bendrabučių kambariuose net neatsidaro langai, o studentai yra priversti gyventi nevėdinamose patalpose. Dušų ir tualetų skaičius yra per mažas gyvenančių studentų skaičiui, negana to, jie dar ir neatitinka higienos reikalavimų, grindų dangos, sienos - atsilupusios, baldai sulūžę, neprižiūrimi, keliantys traumų pavojų.

Visi šie pažeidimai, anot teritorinės sveikatos centrų, kelia pavojų studentų sveikatai, didina užkrečiamų ligų riziką ir traumų tikimybę. Didesnė dalis tikrintų bendrabučių neturi higienos pasų, kurie išduodami tik tada, jeigu bendrabučiai atitinka visas sveikatos saugos ir higienos normas. Po patikrinimo studentų bendrabučiams buvo nustatytas terminas, kuo skubiau pašalinti aptiktus pažeidimus.

„Apgyvendinimo paslaugų higienos normos numato, kad dešimčiai apgyvendinimo vietų būtų įrengta mažiausiai viena praustuvė bei tualeto ir vonios patalpos. Minima, kad jose turi būti geros būklės vonia ar dušas, tuo tarpu kai kuriuose bendrabučiuose 600 studentų tenka 30 dušų, jau nekalbant apie jų būklę. Tai apie kokį higienos normų laikymąsi galime kalbėti?”, - teigia LSAS atstovė socialiniams klausimams Ieva Dičmonaitė.

Pasak LSAS atstovės socialiniams klausimams I. Dičmonaitės, dabartinė situacija yra tokia, jog ne visi bendrabučiai Lietuvoje atitinka normas, tačiau pagrindiniai reikalavimai tinkamam gyvenimui turi būti įvykdyti. Studentai šioje situacijoje turi būti aktyvūs, siekiant geresnių gyvenimo sąlygų.

Jos teigimu, studentai turėtų reikalauti, kad būtų periodiškai valomos ir prižiūrimos visos bendrojo naudojimo patalpos: dušai, virtuvės ir koridoriai, juose privalo veikti ventiliacija.

Nors teritorinės sveikatos centrai patikrinę Lietuvos aukštųjų mokyklų bendrabučius pateikė gana liūdnas išvadas, tačiau kai kurių bendrabučių atstovai teigia, kad visus higieninius trūkumus bandoma, kuo įmanoma greičiau tvarkyti.

„Studentai ne visada atkreipia dėmesį, kokias paslaugas įsipareigoja suteikti bendrabučių valdytojai, todėl visų pirma verta atidžiai perskaityti pasirašomas patalpų nuomos sutartis bei susipažinti su bendrabučio vidaus taisyklėmis, o kilus klausimams ar problemoms siūlome kreiptis į studentų atstovybes arba LSAS“, - ragina Ieva Dičmonaitė.

Foto
Komentarai