Referatai, kursiniai, diplominiai
Valstybės ir tautos bendrauja ir bendradarbiauja, todėl globalizacijos sąlygomis visos kalbos patiria stiprų kitų kalbų poveikį. Elgiamasi nevienodai: vieni jo bijo ir stengiasi kratytis, kiti, pavyzdžiui, kaimynai lenkai, nebijo svetimų žodžių invazijos. Lietuvai būdingas nuo XX a. pradžios įsigalėjęs purizmo principas: jeigu turi savą, to, kas svetima, nevartok. Bendrinė kalba yra tautos viešojo gyvenimo (rašto, mokyklos, literatūros) kalba. Jau žinome bendrinę literatūros kalbą, tobulą grožinį stilių, kuriam tvirtus pamatus padėjo K. Donelaitis
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 13,93 kB)
2013 metų 10 klasės potemė apie istorinius filmus.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 10,22 kB)
Viešojoje erdvėje diskutuojama apie menkstančią jaunimo pagarbą kalbai. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, paaiškinkite, ar tokia nuomonė yra pagrįsta
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (10 psl., 26,78 kB)
Dvyliktos klasės kalba, tema: kaip vertinamas lietuvių menas pasauliniame kontekste? Pagrįskitę savo nuomonę pavyzdžiais.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (3 psl., 10,59 kB)
Filosofijos rašto darbas apie B.Paskalio filosofiją
Filosofija  Kalbėjimo temos   (6 psl., 23,79 kB)
Kalbėjimo įskaita "Kokias vertybes teigia paauglių literatūra"
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 8,9 kB)
Kalbėjimas anglų pamokai "The ways of spending free time for young people". Įvertintas 10.
Anglų kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 9,77 kB)
Dažnai literatūroje kalbama apie meilę. Remdamiesi konkrečiais kūriniais pasvarstykite, kokia meilės samprata dažniausia lietuvių literatūroje.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (3 psl., 11,25 kB)
2012 metų lietuvių kalbos dešimtos klasės kalba. Tema - literatūra, potemė - pristatykite kelias vaikystės knygas, dariusias įtakos jūsų pasaulėžiūrai.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 9,98 kB)
Skaitmeninė knyga
2012-05-28
Rašinys apie skaitmeninę knygą ir jos reikšmę. Kalbėjimo tema. " Knyga gyvuoja nuo senų laikų. Viduramžiais knygos buvo perrašinėjamos vienuolių, vėliau buvo išrasta spausdinimo mašina ir knygos tapo prieinamos masiniam naudojimui. XXI amžiaus technologijų pasaulyje įvyko dar viena pažanga – rinkoje atsirado skaitmeninė knyga – knyga skaityklėje, mažame elektroniniame prietaise, kuriame virtualiai vartome puslapius, o knygas pasrsisiunčiame iš interneto."
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 7,89 kB)
Įvadas, Antikos filosofija, Platonas,Platono vieta Antikos filosofijoje, Platono „daiktai ir idėjos“, Idėjų teorija, Sielos teorija, Valstybės teorija, Platono „Valstybė"
Filosofija  Kalbėjimo temos   (12 psl., 155,77 kB)
10. Pristatykite kelių jums įdomiausių pavardžių kilmę ir reikšmę, argumentuokite savo pasirinkimą. Paaiškinkite, kada ir kaip atsirado pavardės. Darbas yra tikrai geras, patikrintas lietuvių k. mokytojos.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 13,2 kB)
Įvadas. Dėstyme aprašomas filmas ir knyga, apie jų gėrio ir blogio kovą. Įterptos 4 citatos. O.M. Aivanovo ir Paulo Coelho. Išvados.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 8,96 kB)
Kultūra. 5 Daugelis Lietuvos popmuzikantų atlieka neprofesionalių autorių sukurtas dainas. Kaip vertinate tokios muzikos indėlį į nacionalinę kultūrą? Argumentuokite remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 5,86 kB)
Knyga ir mes
2012-04-01
Kalbėjimas, tinka įvairioms klasėms, nes dažnai ši tema būna dešimtoj, devintoj klasėj.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 1,55 kB)
Absoliuti laisvė“ – tai asmens galimybė savo nuožiūra, nevaržomai elgtis, gyventi bei save realizuoti įvairiausiose srityse. Dažniausiai žmonės save išreiškia kurdami dainas, muziką, rašydami knygas ar tiesiog siekdami savo tikslo... Absoliučios laisvės siekia ir tie asmenys, kurių įsitikinimus varžo įvairios, nepagrįstos nuostatos, įstatymai ar dogmos. Vienintelė galimybė tokiems asmenims įrodyti savo teisybę yra pasipriešinti vyraujantiems įstatymams. Vienas iš daugelio, nepabijojusių reikšti savo pažiūras, nors jos ir prieštaravo to meto visuomenės įsitikinimams buvo
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 8,21 kB)
..Kiekvienas šalies pilietis privalo turėti pavardę
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 6,5 kB)
Lietuviu kalbos kalbejimo kalba.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 5,29 kB)
lietuvybe
2012-03-14
Kalbėjimo potemė apie lietuvtbę.
Darbo ir civilinė sauga  Kalbėjimo temos   (3 psl., 10,78 kB)
3. Kompiuteriniai žaidimai – visavertė šiuolaikinės kultūros dalis. Argumentuotai pritarkite šiai minčiai arba ją paneikite.
2012m kalbejimas 12 kl
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (3 psl., 20,29 kB)
Dažniausia meilės samprata lietuvių literatūroje.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 5,67 kB)
Įtikinimo kalba.
2012-02-05
Darbas įvertintas 8. Tema: Kodėl verta naudoti liaudies mediciną?
Kita  Kalbėjimo temos   (2 psl., 6,86 kB)
Ar teisus poetas Donatas Petrošius sakydamas, kad "geriau 10 kartų žiūrėti gerą filmą negu 10 vidutiniškų“
Islamas
2012-01-06
Trumpai apie Islamo tikėjimą
Sociologija  Kalbėjimo temos   (3 psl., 17,28 kB)
Ar pritartumėte minčiai, kad lietuvių kalbai negresia rimtas pavojus, kol ją gina Valstybinės kalbos įstatymas ir saugo kalbininkai. Savo nuomonę pagrįskite. Gavau 10
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 13,01 kB)
Nors Lietuva yra nedidelė šalis, joje verda meno kupinas gyvenimas. Turime net 13 valstybinių ir apie 20 nevalstybinių teatrų bei scenos meno studijų.. Matome, kad kultūrinis gyvenimas mūsų šalyje yra gana intensyvus, atsiranda vis daugiau kultūrą Lietuvoje puoselėjančių žmonių.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 10,76 kB)
SCHOOL SUBJECTS
2011-05-08
There are many subjects and many teathers at school. Every subject is important for teather, which he teathes. But sometimes some subjects are not important for studens. Senior pupils are decided what they are going to study, and decided which subjects are the least important, so they can renounse some subjects. I am going to speak about the subjects which I am studying.
Anglų kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 6,45 kB)
Henrikas Radauskas-pirmojo pasaulinio karo metu su šeima pasitraukė iš Lietuvos į Rusiją, vėliau emigravo į JAV.Pergyvenęs du pasaulinius karus,pasitraukimą iš Lietuvos, pirmųjų emigracijos metų sunkumus poetas šių įvykių beveik neužfiksasvo eilėraščiuose.Didžioji dalis kūrybos parašyta ir išleista JAV, kur ir mirė. Pirmąjį išeivijoje išleido eilėraščių rinkinį“Strėlė danguje“.Šiame rinkinyje atskleidžiamas žmogaus likimas svetimoje erdvėje.Būnant toli nuo gimtojo krašto žmogus lieka vienas , todėl jis gali pasitikėti vien tik savimi („Aš laikausi pats už savęs/einuPer pasaulio gatves“) ir kiti 4 rašytojai...
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 5,6 kB)
Savo kalbą pradėsiu Edgaro Alano Po žodiais :” Žmogaus gyvenimas kupinas laimės daugiausia dėl to, kad žmogus amžinai laukia, jog netrukus bus laimingas.”Laimė - releatyvi sąvoka. Ji laikina, kaip beribė smėlio audra dykumoje, kaip vėjas - jūros platybėse - blaškomas į visas pasaulio šalis. Žmogaus laimė priklauso ne tik nuo aplinkos, teisių, atsakomybės, pareigų, tarpusavio santykių, tačiau ir nuo pasitikėjimo savimi, vilties, jog laukia šviesesnė ateitis ir nuostabesnis rytojus.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 8,07 kB)
English-speaking country. Travel. Cycling. Attractions of Lithuania.
Anglų kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 8,48 kB)
Climate Change
2011-04-12
Climate Change Nowadays there are many discussions about whether the climate on Earth is really changing and whether people‘s activities is the main cause of these changes.
Anglų kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 6,42 kB)
tai 12oku kalbejimo poteme ,,Kaip kinta lietuvių kalba, keičiantis visuomenės komunikacinėms reikmėms? Pagrįskite savo nuomonę konkrečiais pavyzdžiais.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 10,22 kB)
Medžiaga kuri padės jums pasiruošti 2011m. įskaitos temos Kalba, 1 potemei "Kaip kinta lietuvių kalba, keičiantis visuomenės komunikacinėms reikmėms? Pagrįskite savo nuomonę konkrečiais pavyzdžiais."
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (16 psl., 36,25 kB)
tikrai gan neblogas darbas uz kury gavau 18 balu is 18, potemes pavadinimas Netaisyklinga rašyba – SMS ir elektroninių žinučių pasekmė. Pagrįskite arba paneikite šį teiginį.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 8,9 kB)
anglu pasakojimas
Etika  Kalbėjimo temos   (1 psl., 7,73 kB)
Jaunimas ir suaugusieji kalba dviem skirtingomis kalbomis
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 10,85 kB)
Gana daug informacijos apie lietuvių įskaitos potemę: Kaip kinta lietuvių kalba, keičiantis visuomenės komunikacinėms reikmės? Pagrįskite savo nuomonę konkrečiais pavyzdžiais.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (3 psl., 12,36 kB)
Darbas apie pasakų veikėjus, tų veikėjų charakterio savybes, padedančias jiems pasiekti tikslą. yra įžanga apie pasaką, jos pobūdžius.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (5 psl., 12,52 kB)
Jaunimas ir suaugusieji kalba skirtingomis lietuvių kalbomis.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 9,54 kB)
Museums
2011-03-27
apie muziejus ju nauda.
Anglų kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 7,49 kB)
Muge
2011-03-20
Apie muge
Dailė  Kalbėjimo temos   (2 psl., 7,27 kB)
Lietuvos paveldas
2011-03-19
Kai kurie Lietuvos kultūros objektai nusipelnė UNESCO globos.
Kita  Kalbėjimo temos   (2 psl., 9,55 kB)
Lt_kalbejimas
2011-02-21
Lietuvių kalbos įskaita 2010m. Tema : Ar šiandienos žmogui svarbi jo tarminė tapatybė
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 10,58 kB)
Kokios šventes daro jūsų šeima gražesne, brandesne, tvirtesne? Kasmet vienas kitą keičia keturi metų laikai- pavasaris, vasara, ruduo ,žiema. Vieni jų pažadina gamtoje gyvybę, atvilioją šilumą ir šviesą, kiti užmigdo žemę, atneša rūškanas dienas, šaltus vėjus ir speigus. Kiekviena šalis turi savo tradicijas, papročius – perduodama jas iš kartos į kartą, bet atrodo kad ne visada pavyksta jas išsaugoti. Praeities žinojimas padeda tautai išlaikyti tęstinumą, padeda geriau suvokti savo giluminius poreikius. Šiuo metu Lietuvoje vis laibiau jaučiama Vakarų tradicijų įtaka kultūroje. Papročiai yra vieni ankstyviausių žmonijos dvasinės kultūros kūrinių. Kurie atsirado pirmiausiai verčiantis medžiokle ir maisto rankiojimu, vėliau – žemdirbyste ir gyvulininkyste. Liaudies tradicijos bei papročiai per tūkstančius metų suvaidino nemažą vaidmenį socialinių formų, žmonių dvasinės kultūros raidoje...
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 4,48 kB)
UNESCO
2011-01-22
UNESCO – Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija, įkurta iškart po II Pasaulinio karo Jungtinėse Tautose 1945 metais.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 8,86 kB)
Visuomenė dabar nebesuinteresuota pagelbėti kitam, ji yra abejinga. Tatai, patyrusiai nemažai išbandymų, ištvėrusiai kryžiuočių, lenkų puldinėjimus, vokiečių okupaciją, sovietmečio laikus ir sugebėjusiai viską įveikti, turėtų nestigti vienybės, supratingumo. Deja, viskas yra kitaip. Justino Marcinkevičiaus žodžiai ,,praeiname abejingi pro medį, paukštį, pro žydintį rugį, pro kenčiantį žmogų, tarytum ne vienos žemės broliai, ne vienos saulės vaikai būtume“ puikiai atskleidžia dabartinę situaciją.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 4,18 kB)
Kiekviena tauta savaip graži, bet mums lietuviams, turbūt užvis gražiausia ir brangiausia lietuvių tauta. Dabar mūsų tautą sudaro lietuviai, gyvenantys mūsų respublikos teritorijoje, ir išvykėliai gyvenantys svečiose šalyse. Dalis jaunosios kartos nori gyventi arba bent studijuoti užsienyje. Išsibarstę po visą pasaulį, žmonės palaipsniui užmirštų tai vienus, tai kitus dalykus, o svarbiausia lietuvių kalbą.. Jei išorinė aplinka labai stipri, net ir “didžiausi” lietuviai gali pamiršti ar visai nebeatminti gimtosios kalbos.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 3,39 kB)
Shopping and money
2010-10-11
The topic of my speech is shopping and money. i divided it into 2 parts. To begin with, it's difficult to imagine our life without shops. When we want to buy something we go to a shop. There are many kinds of shops in every town or city, but most of them have a food supermarket, a department store, men's and women's clothing stores. Nowadays supermarkets and department stores are becoming more popular where people can reserve time and find a necessary piece of goods.
Anglų kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 8,86 kB)
Die Gerichte
2010-10-06
Morgens frühstucke ich meistenes Brot mit Bütter,Käse und ich trinke Tee.Und dann gehe ich in die Schule.Dort habe ich das Pausenbrot,das ist zu Hause vorbereite oder in Bufet kaufe.Ich esse zum Pausenbrot Hörnchen mit Schicken und mit Paprika oder Tomaten.Ich esse auch Obst,zum Beispiel Apfel,Bannanen.Manchmal habe ich auch Woffeln, Schokolade.Am Vormittag trinke ich wenig.
It was hot and sunny day. My friend and I were walking down the street. At the moment we saw a crown of people. They made a big noise, so we were interesting and we went to see. It was a street market and all of people were trading something and other was trying to buy something. We decided to enter the crown and try to find something interesting, something unusual. (APIMTIS 275 ZD)
mazdaug 2 min dialogas anglu pamokom. 11 kl kursas is topicu. Dialogo kalba apie zveris ir apie aplinka (pvz kas geriau dirbtinis kailis ar ne nu ir dar kelios problemos)
In most of Asia, especially China, Korea, and Vietnam, the New Year begins with the first full moon of the first Chinese lunar month. Special foods are eaten in each region. In China, foods are prepared ahead (using a knife during New Year's might "cut luck") and include dishes with names that sound auspicious, such as tangerines (good fortune), fish (surplus), and chestnuts (profit).
A good argumentative essay (for/against) should consist of: An introduction in witch you state the topic. A main body witch consists of two paragraphs. (APIMTIS 1PSL)
Compositions expressing opinions are formal in style. This type of topic asks for your own opinion, witch should be clearly stated and supported by reasons, it consist of: a) An introduction in witch your opinion clearly stated. b. A main body witch consists of two or more paragraphs. (APIMTIS 1 PSL)
Some facts, borders, Lithuania’s area, longest distances, population, density, Major towns, population, fields and meadows, forests and bushes, swamps, Inland waters, other land, relief, highest hill, largest river, largest lake, the climate ir t.t. Lithuania lies on the road between East Europe and West Europe, as the straightest road from Germany to Russia crosses Lithuania. (APIMTIS 1PSL)
My best friends full name is Mantas Jonaitis. His friends call him Munciu for short, but his nickname at school Ryžis for his orange hair. He was born in Klaipėda and he`s living up to now. (APIMTIS 127 ZD)
63 anglų topikai
2010-05-31
BALANCED DIET, CINEMA, CRIME, ENVIRONMENT, EUROPEAN UNION & NATO, FOREIGN LANGUAGES, HISTORY OF CHRISTMAS, JUNK FOOD, LITHUANIA IN 50 YEARS’ TIME, MASS MEDIA, PROFILE EDUCATION, SMOKING & DRUGS, SPORT,TECHNOLOGY DEVELOPMENT, TRANSPORT....
Anglų kalba  Kalbėjimo temos   (42 psl., 53,24 kB)
Balys Sruoga – savita, dramatiško likimo asmenybė, šakoto stiliaus rašytojas. Jis poetas, dramaturgas, kritikas, vertėjas, apskritai – šviesus žmogus, skelbęs pozityvistines bendro darbo, tėvynės meilės idėjas. Balys Sruoga rašė įvairaus stiliaus kūrinius, taip pat, dramas. Jo istorinė drama (jam tokia labiausiai rūpėjo) – tradicinė drama: ryškus žmogaus egzistencijos tragizmas. Tokioje dramoje remiamasi tikrais faktais. „Milžino paunksmėje“ viskas tikra: Jogaila iš tiesų buvo ir Lietuvos, ir Lenkijos karalius, tiesa, kad tuomet vyko daug nesutarimų. Balio Sruogos dramų charakteriai realistiniai, natūralūs. Tokia ir jo drama „Milžino paunksmė“.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 5,16 kB)
Kiekviena tauta savaip graži, bet mums lietuviams, turbūt užvis gražiausia ir brangiausia lietuvių tauta. Dabar mūsų tautą sudaro lietuviai, gyvenantys mūsų respublikos teritorijoje, ir išvykėliai gyvenantys svečiose šalyse. Dalis jaunosios kartos nori gyventi arba bent studijuoti užsienyje.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 3,39 kB)
Kiekvienai tautai didelė garbė, kai jos istorijos, kultūros ar gamtos vertybės įtraukiamos į pasaulio paveldo sąrašą. UNESCO organizacija savo veikla siekia prisidėti prie pasaulio taikos ir saugumo vystant bendradarbiavimą tarp tautų švietimo, mokslo, kultūros ir komunikacijų srityse. Viena iš UNESCO funkcijų yra paveldo išsaugojimas ateities kartoms. Pasaulio paveldo bei nematerialaus bei žodinio paveldo sąraše yra įrašyti šie Lietuvos objektai.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 6,62 kB)
To begin with i`d like to say that alcoholism is widely spread among young people and because of that it has become a serious national problem. Alcohol is widely used by young people. Around 90 per cent of european teenagers over the age of 14 years have tried alcohol at least once. ‘Binge drinking’, drink driving and unsafe sex can all result from the misuse of alcohol.
Anglų kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 4,75 kB)
Visiems gerai žinomas lietuvių rašytojas, Mikalojus Daukša, yra pasakęs: „Kalba yra meilės ryšys, vienybės motina, pilietiškumo tėvas, valstybės sargas.“ Ši rašytojo trumpa mintis mum daug ką pasako. Kalba yra valstybės pamatas. Kiekvienos šalies pilietis privalo mokėti savo gimtąją kalbą, kad ir kur būtų.. Manau, kad ir lietuvių emigrantai turėtų savo vaikus mokyti lietuvių kalbos. Nesvarbu, ar jie Norvegijoje, ar Anglijoje, ar kitoje pasaulio šalyje.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 9,82 kB)
Kas gali atsakyti į klausimą „kas yra kultūra?“. Kiekvienas žmogus „kultūros“ sąvoką supranta skirtingai. Visose šalyse kultūra yra vis kitokia ir vargu ar rastume dvi skirtigas šalis, kuriose kultūra yra vienoda. Išvertus iš lotynų kalbos „cultura“- tai reiškia apdirbimą, ugdymą, auklėjimą, lavinimą, tobulinimą, garbinimą. Iš esmės, kultūra apima žmonių veiklą: skirtingos teorijos, pateikiančios kultūros apibrėžimus, paprastai nurodo į skirtingus tokios pat veiklos rinkinius. Kultūra yra sudėtinė visuma apimanti žinias, tikėjimus, menus, moralę, teisę, papročius ir kitus gebėjimus, kuriuos žmogus įgyja kaip visuomenės narys. Pastoviais laikais kultūra tampa arba tradicija arba „sveiku protu“, t.y. tuo, kas yra nekvestionuojama, natūralu.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 5,14 kB)
Teenagers
2010-04-29
Teenager spends most of their money on clothes, CD, and going out. How do you usually spend your cash? What is your attitude towards saving? How much is your shopping influence by advertisements on TV, radio, newspapers, and magazine?
Besikeičiantys laikai įtakoja ne tik mūsų gyvenimo būdą, tačiau ir vertybes. Dar, rodos, visai neseniai šeima, meilė, pareiga, patriotiškumas buvo svarbiausi gyvenime - dabar visos vertybes iškreiptos per materializmo prizmę. Žmogaus ugdymas, jo asmenybės vystimasis prasideda vaikystėje: jei vaikas augo darnioje ir pilnoje šeimoje, labai tikėtina, kad ir subrendęs jis bus pavyzdingas. Deja, vis daugėja vaikų, paliekamų auginti močiutėms, tetoms, kol tėvai uždarbiauja užsienyje, rodydami pavyzdį, jog pinigai svarbiau už vaiką, arba tėvai neskiria pakankamai laiko bendravimui su savo atžalomis.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 4,72 kB)
Menas – tai senųjų ir naujųjų civilizacijų kultūros atspindys. Jau nuo pat gilios senovės, kai tik žmogus paėmė į rankas molio gabalą ir sukūrė vazą, lėkštę ir daugelį kitų žmogaus gyvenimą lengvinančių įrankių. Taip pat senųjų civilizacijų žmonių išgirsti garsai gamtoje, kaip paukščių čiulbėjimas, gyvūnų staugimas. Buvo pagrindas kurti instrumentus, kurie su žmonių pagalba sugeba atkartoti šiuos garsus. O vėliau žmonės norėdami palikti ką nors po savęs pradėjo tapyti paveikslus, rašyti knygas, kur įamžindavo gamtos vaizdus, aprašydavo tuometinius išgyvenimus.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 7,82 kB)
Foreign languages
2010-04-22
I know two foreign languages, which are : English and Germany. I think that learning languages is different from learning other subjects, for example if you are doing something in other country, you need to know language before learning other subjects. I think that knowing any foreign language is more difficult,than knowing the math, physics, or biology,because,all the facts, all the formulas are the same in the world,but the languages are different not only with its grammer,but also with the structure,spelling and writting. In the future i would like to learn some russian. I am also planning a holiday for next summer in the russia,so if I learn a bit of russian ,so it will help me to communicate with others there.
Anglų kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 3,26 kB)
Lietuvių kalbos įskaita. Tema 'Kultūra', potemė 'Patriotizmas - taurus darbas savo šaliai, jos kalbai ir kultūrai. Argumentuokite'
Etika  Kalbėjimo temos   (2 psl., 10,69 kB)
Žmogus ir gamta
2010-04-20
Taigi aplinka sudaryta iš kelių dalių: a) vandens; b) atliekų; c) rūgščiųjų liūčių; d) oro taršos..ir k.t. visos šios pagrindinės dalys įeina į pagrindinę sąvoką – aplinka. Jų gali būti ir daugiau, tačiau šios yra vienos iš svarbiausių, dėl kurių nuknenčia ne tik žmogus, bet ir pati gamta. Jei aplinka yra sveika ir graži, tai žmogus taip pat bus sveikas ir gražus. Kasmet, palaipsniui, dalis sieros oksidų ir azoto oksidų virsta smulkiomis dujų dalelėmis ir iškrinta ant žemės. Taip pat šios dujos iškrenta kartu su lietumi ir sniegu.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 4,55 kB)
Kalbos ir tarminės tapatybės klausimai, su jais susijusios kalbos problemos tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos šalyse pastaruoju metu yra atsidūrusios dėmesio cente. Tiriamas kalbų vartojimas ir jo ryšiai su tarmine tapatybe stiprėjančios globalizacijos situacijoje. Stengiamasi parodyti, kad tarmiškumą svarbu išsaugoti visose gyvenimo sferose, kadangi nykstantys kaimai, bendrinės kalbos įsigalėjimas vis labiau siaurina tarmių vartojimo erdvę, o mokančių kalbėti tarmiškai Lietuvoje – vis mažėja. Dėl šių priežasčių būtina stengtis išlaikyti tarminę tapatybę, ja didžiuotis ir neleisti kitiems jos menkinti, nes tai mūsų kultūros, istorijos, literatūros, o svarbiausia asmenybės pagrindų dalis. Tarmės yra tai, kuo mes turime didžiuotis savo šalyje.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 8,01 kB)
Kultūra visuomet buvo svarbi žmogui. Jau nuo senų laikų ji augo, plėtėsi ir šaknijosi žmogaus mąstyme ir gyvenime. Lietuviai – skaitanti ir apsiskaičiusi tauta. Pasaulyje yra daug žymių ir garsių lietuvių menininkų, kurie yra pasižymėję teatro, kino, dailės, muzikos srityse. Europa atranda Lietuvą per kultūra – lietuvių menininkai pelno vis didesnį pripažinimą užsienyje. Tai 20a.pabaigos 21a.pradžios, šių dienų lietuvių menininkai.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 5,19 kB)
Skaitymo nauda yra neišmatuojama, skaitymas ugdo kūrybinį ir kritinį mąstymą, skatina protinę veiklą, kalbos įgūdžius, padeda ugdyti demėsio koncentraciją. Knygos praturtina ir teikia gausybę informacijos. Dabar galime rasti daug įvairiu rušių bei žanrų literatūros kūrinių. Kiekvienas iš jų yra savitas ir ypatingas. Tad norėčiau aptarti savo asmeninį knygų dešimtuką.
Literatūra  Kalbėjimo temos   (2 psl., 7,16 kB)
Maironio poezija – pats neuniversaliausias dalykas, kokį man teko matyti. Tiesa, savo laiku, šis poetas tikrai prisidėjo prie lietuvių tautinės savimonės formavimosi, kas gi nesusimąstytų perskaitęs begalę eilėraščių, vienas už kitą banalesnių ir parašytų pagal vieną šabloną. Maironis – XIX amžiaus Minedo atitikmuo. Žmonės prisivertė jį „išgirsti“ naiviai vildamiesi, kad tokiu atveju jis užmigs ant laurų ir nustos kurti.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 3,82 kB)
Patriotizmas
2010-04-13
Šiandien Lietuvoje dažnai kalbama apie patriotizmo stoką. Konservatyviai nusiteikę intelektualai ir politikai vis dar kartoja pasenusią giesmę apie Lietuvoje beišblėstančius patriotinius sentimentus. Apie tai neva byloja didėjanti emigracija ar menkas tautiečių pilietinis aktyvumas. Praeitą dešimtmetį kartoti konservatorių lozungai apie tautos vienybę šiandien tebesitęsia ne itin rafinuotais samprotavimais apie šalkauskišką tautos ir valstybės darną.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (3 psl., 11,34 kB)
Meilę žodžiais apsakyti yra labai sunku. Meilė – tai neapsakomas jausmas, kai vienas žmogus myli kitą. Meilė – kaip drugelis, prispausi – mirs, laikysi delną atvirą – išskris. Mylėti ir būti mylimam – tikra laimė. Tuomet žmogus tarsi skraido padebesiais. Žinoma, ne kiekvienas mylintis yra laimingas. Juk kokia laimė mylėti be atsako?! Tai veikiau kančia, ašaros ir liūdesys. Taigi, meilė ne kiekvieną daro laimingą...
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 3,48 kB)
Užtenka pasiklausyti kaip šneka jaunimas. Dauguma jaunuolių lyg susitarę kalba jiems būdinga kalba, kurioje gausu įvairių trumpinių, rusiškų ar angliškų keiksmažodžių, ar tiesiog užsienio kalbų žodžių su sulietuvintomis galūnėms. Tai „gatvės kalba“, kuri jaunimui kaip popoliariausia ir nepastebima mada. Šią kalbą vartojantys jaunuoliai jaučiasi kietesni, labiau verti dėmesio, bando išsiskirti iš kitų. Dažnai jų pasakytų žodžių nesupranta mokyjai ar net jų pačių tėvai, kurie po pirmą kartą išgirstų replikų nežino ką turėtų jaunuoliui atsakyti. Savaime aišku jog nerastume nė vienos knygos parašytos „gatvės kalba“, tačiau pasistengus galutume surašyti ištisą žodyną iš jaunuolių išgalvotų žodžių.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (4 psl., 7,82 kB)
Knyga skaičiuoja jau ne pirmą savo gyvavimo šimtmetį, o jei į knygos sąvoką įtrauksime Egipto ar Kinijos metraštininkų raštus, parašytus ant papiruso – tai ne pirmą tūkstantmetį. Šiuolaikinis žmogus gyvena technologijų pasaulyje, kai knygas, parašytos juodu rašalu ant balto popieriaus, pradeda keisti televizija ar internetinės skaityklos. Žmogus vis labiau tolsta nuo tos tikrosios knygos, kurią galima paliesti ar užuosti dūlančių puslapių kvapą, bet vis vien norisi tikėti, kad žmogus negali gyventi be knygos.
Literatūra  Kalbėjimo temos   (1 psl., 4,19 kB)
Parliamentary Supremacy was defined by Dicey in XIX century as firstly, Parliament can legislate on any subject-matter. There are no rules on what Parliament can make laws about. For example, The Act of Settlement 1700 changed the rule on who should succeed to the throne. It can also change its own powers as it was done in the Acts of Parliament 1911 and 1949.
Anglų kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 8,46 kB)
Apie literatūrą
2010-04-13
Visi sutinka, kad skaityti knygas yra naudinga. Jos padeda sklandžiau reikšti mintis, lavina protą. Neretai žmonės knygose ieško pramogos, tačiau pasirinkę tinkamą kūrinį jie gali rasti daugiau nei ieškojo. Knygos, kurias mes skaitome, kurios mus sudomina arba ne, kažko mus moko. Literatūra puoselėja dvasines vertybes.
Literatūra  Kalbėjimo temos   (1 psl., 4,75 kB)
Dažnai girdime, kad lietuvių menininkų kuriamas menas yra provincialus ir tą girdime pačių tikriausių savo tautiečių, tačiau ši nuomonė, be abejo, yra klaidinga. Lietuva gali didžiuotis daugybe menininkų, kurie yra palikę gilų pėdsaką ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio meno istorijoje.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 6,11 kB)
Dauguma jaunuolių lyg susitarę kalba jiems būdinga kalba, kurioje gausu įvairių trumpinių, rusiškų ar angliškų keiksmažodžių, ar tiesiog užsienio kalbų žodžių su sulietuvintomis galūnėms. Tai „gatvės kalba“, kuri jaunimui kaip popoliariausia ir nepastebima mada. Šią kalbą vartojantys jaunuoliai jaučiasi kietesni, labiau verti dėmesio, bando išsiskirti iš kitų.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 6,01 kB)
Patriotizmo potemė su įžanga, dėstymu ir pabaiga. Patriotizmas šaliai kai stengiamasi išlaikyti lietuviškas tradicijas švenčių metu – tokių kaip Kalėdos, Velykos, Joninės, krikštynos, santuokos, taipogi išsaugoti papročius. Patriotizmas ugdomas per švietimo sistema, žiniasklaidą,ir religines institucijas, valstybinių ir tautinių švenciu metu, patriotinės organizacijas - Skautai, Ateitininkai, Šauliai, karių savanorių susivienijimai ir kt., kurios vadovaujasi šukiu - „Dievui ir Tevynei“ ar pan. Patriotizmu persmelkti valstybiniai himnai.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 5,7 kB)
asirinkau kalbėti šia potemę todėl, kad ji man pasirodė labiausiai prie širdies. Šiame amžiuje pagrindinys dėmesys skiriamas kompiuterinėms technologijos ir visiškai yra pamirštas tikrasis žmonių turtas – knygos, kuriuose galima pasisemti per tris valandas tiek patirties, kiek kartais prireiktų gyvenant dešimt ar dvidešimt metų. Mes pasirenkame kaip praleisti savo laisvalaikį, vieni mėgsta miegoti per dienas ir naktis, kiti žaisti įvairius žaidimus, galima sugalvoti tūkstančius laisvalaikio praleidimo būdų, tačiau pats prasmingiausias – skaityti knygas.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 7,99 kB)
Jonas Biliūnas XIXa. pabaigos – XXa. pradžios realistinės literatūros pradininkas Lietuvoje. Jis rašė publicistinius straipsnius, eilėraščius, sonetus, tačiau pačią svarbiausią vietą jo kūryboje užėmė proza. J.Biliūnas laikomas garsiausiu ano meto lietuvių psichologinės prozos atstovu. Rašytojas per savo trumpą gyvenimą parašė nedaug, tačiau įsomintinų kūrinių. Pati gražiausia ir garsiausia apysaka parašyta paskutiniais gyvenimo metais – „Liūdna pasaka“. Apysakoje atskleidžiami pagrindinio veikėjo išgyvenimai, jausmai, kuriuos paveikė istorinis laikas (1863m. sukilimas).
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 3,98 kB)
Yra posakis, kad laimės už pinigus nenupirksi. Bet, kaip bebūtų keista dabar tai tik posakis, šiuo metu skambantis pakankamai neįtikėtinai. Dabar kiekvienas žmogus sunkiai įsivaizduoja laimingą gyvenimą be pinigų. Daugybė žmonių nusiperka laimę t.y tampa laimingais pirkdami daiktus tokius, kaip naujas televizorius, naujausias automobilis, sodyba prie ežero ir panašiai.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 6,86 kB)
Apžvelgdamas moksleivių kūrybą, rašytojas L. Gustaitis yra pasakęs, jog jei dabar išmirtų visi Lietuvos rašytojai, atsirastų kam juos pakeisti. Jaunimą jis įvardija kaip kūrybingus, daug naujų idėjų turinčius žmones. Vis dėlto, kalbėdami apie kultūros, kuri mažiau nei po dešimties metų atsidurs dabartinio jaunimo rankose, ateitį, ne visi yra taip optimistiškai nusiteikę: pasigirsta nuomonių, jog dabartinis jaunimas neturi vertybių sistemos, negana to, pasaulį suvokia primityviai. Kas skatina visuomenę abejoti jaunimo sugebėjimu puoselėti kultūrą ir ar šis nerimas- pagrįstas?
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 4,62 kB)
Žmonių didžiąją laisvalaikio dalį užima televizija, kompiuterinės pramogos, kinas, teatras, bendravimas su draugais, klubai, diskotekos, kavinės, barai, turizmas, išvykos į sodus, sporto klubas ir mėgstama sporto šaka. Kiek mažesnę dalį užima skaitymas. Ypač tarp jaunimo. Studentai dažniausiai skaito mokslinę literatūrą tik iš būtinumo, jauna, dirbančioji karta ,jei skaito tik su darbu susijusia literatūra, o grožinei literatūrai nelieka laiko , noro , galbūt ir poreikio. Nors laisvalaikis su knyga, tai pigiausias, bet kartu neįkainojamas laisvalaikio praleidimo būdas...
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 5,41 kB)
Kiekvienas žmogus praleidžia savo laisvalaikį taip, kaip išmano ir kaip jam patinka. Bet ar kada susimąstėme, ką reiktų nuveikti, kad mūsų laisvas laikas taptų tūriningas ir neįkainuojamas? Kuo galėtumėme užsiimti, kad tai teiktų netik džiaugsmą, bet ir mus praturtintų? Aš apie tai mąsčiau seniai ir manau, jog radau atsakymą. Laisvalaikis su knyga išpildo šių dviejų klausimų lūkesčius. Tačiau šiuolaikinis žmogus gyvena technologijų pasaulyje, kai knygas, parašytas juodu rašalu ant balto popieriaus, pradeda keisti televizija ar internetinės skaityklos. Žmogus vis labiau tolsta nuo tos tikrosios knygos, kurią galima paliesti ir užuosti jos dūlančių puslapių kvapą.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 5,79 kB)
Šiame išsivysčiusiame technologijų pasaulyje ne daug kas paima į rankas knygą. Tačiau netrūksta ir tų, kurie mielai laisvą laiką praleidžia su knyga rankose. Knygų skaitymas labiau mėgstama vyresnio amžiaus žmonių būrio. Jaunoji karta linkę knygą keisti į moderniąsias technologijas: kompiuterius, internetą, televiziją ir pan.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 11,01 kB)
Humanizmas(lot. humanus – žmoniškas) pažiūrų sistema, žmogų laikanti pagrindinę vertybę, žmogiškumą – trokštamais žmonių santykių principais. Svarstau, ką reiškia būti žmogumi? Gal tūrėti tam tikrą vietą visuomenėje. Būti jos pilnaverte nare. Žmogui atsitinka taip, kad jis atsiduria įvairiausiuose situacijose, ir pasielgia vienaip ar kitaip. Žmonės yra skirtingi, ir kiekvienas žmogus gali pasielgti savaip. Jam atrodis kad pasielgia teisingai, žmogiškai, o kitiems atrodis kad toks poelgis jo blogas, netoleruos tokio poelgio.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 4,19 kB)
Lietuvių kalbos kalbėjimo įskaitai. Kalba – musų sielos veidrodis, tokius žodžius dažnai mokytoja kartoja per literatūros pamokas. Bet jaunimui galime padaryti išimtį. Dauguma jaunuolių, kaip susitarę kalba tik jiems būdinga kalba, kuri neabejotinai skiriasi nuo suaugusiųjų.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 4,06 kB)
Patriotizmas
2010-04-08
Patriotizmas kaip ir daugelis kitų vertybių šiais laikais nyksta dėl įvairiausių priežasčių, pavyzdžiui, globalizacijos proceso, kitoje aplinkoje augusio jaunimo bei jo požiūrio į tokį dalyką.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 7,88 kB)
Jaunimo kalba
2010-04-08
Kalba ko gero svarbiausia bendravimo priemonė, kuri mums labai padeda atlikti komunikacinę funkciją. Tai lyg mūsų sielos veidrodis. Ir nors kalba egzistuoja jau gana ilgai ji nuolat keičiasi. Bet ko gero mes daugiau pastebime tų pokyčių į blogąją pusę...
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 10,28 kB)
Ar žmogus šiais laikais moka branginti tokius svarbius dalykus, kaip teisybė, laisvė? Deja šiais laikais tai tikrai nevertinama. Teisybę visi supranta kaip tiesos sakymą, o mano manymu tai yra daug daugiau nei paprastas tiesos sakymas, tai pagarba sau ir kitam, žmogaus vertinimas kaip sau lygaus. Laisvė tai gebėjimas būti savimi, galimybė atsakyti už savo veiksmus ir pareigų vykdymas.
Darbas skirtas lietuvių kalbai. Tai rašinys apie kariuomenės svarbą, patriotiškumą. Lietuvos piliečiai, 1990-1991m metais atėję į besikuriančią krašto apsaugą, save laikė ir tebelaiko trečiąja savanorių karta. Šie žmonės buvo įsitikinę, kad eina ne į kažkokia naują kuriamą struktūrą, bet į tą pačią, pirmąją Lietuvos kariuomenę, kuri užgimė dar 1918 metais, o dabar ir vėl iš naujo atkuriamą. Antroji karta – tai sukilėliai, partizaninio karo dalyviai, kovoję už Lietuvą sovietinės okupacijos metais.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 5,21 kB)
Šiuolaikinį žmogų supa informacinės technologijos. Kiekvieną dieną jis naršo internete, kalba telefonu arba žiūri televizorių. Labiausiai paplitusios informacinės technologijos yra mobilus telefonas ir kompiuteris. Mobilusis telefonas padeda susisiekti, gerina bendravimo galimybes, tačiau kenkia sveikatai. „Tarptautinė vėžio federacija” elektromagnetines bangas pripažino antros grupės kancerogenais, kurie yra veiksniai, galintys sukelti vėžį.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 5,36 kB)
Visi sutinka, kad skaityti knygas yra naudinga. Jos padeda sklandžiau reikšti mintis, lavina protą. Neretai žmonės knygose ieško pramogos, tačiau pasirinkę tinkamą kūrinį jie gali rasti daugiau nei ieškojo. Knygos, kurias mes skaitome, kurios mus sudomina arba ne, kažko mus moko. Literatūra puoselėja dvasines vertybes.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 6,49 kB)
Kultūra – apima žinias , tikėjimus , menus , moralę , papročius ir kitus gebėjimus, kurios žmogus įgyja , kaip visuomenes narys . Lietuviams kultūra buvo svarbi jau nuo seniausių laikų, tai matome iš sukauptų rašytojų turtų – knygų(J. Ivanauskaitės „Mėnulio vaikai“ , „Viršvalandžiai“ ir kt; A.Mickevičius, K.Donelaitis ir t.t) bei režisierių sukurtų vertingų filmų ( G. Dauguvietytė ).
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (2 psl., 8,71 kB)
Urbanizacija - socialinis ir kultūrinis procesas - miestų augimas, jų gausėjimas; gyventojų kėlimasis į miestus, virtimas miestiečiais. Pasak archeologų, žmonija šioje planetoje jau gyvena milijonus metų. Palyginti su tuo, miestai, kurie šiandien mums atrodo neatsiejama žmogaus gyvenimo dalis, yra gana naujas išradimas – jie atsirado maždaug prieš 7-9 tūkstantmečius. Jų socialinio, ekonominio bei kultūrinio dominavimo žmonijos gyvenime istorija dar trumpesnė. Iš kitos pusės, miestas yra neatskiriama civilizacijos dalis. Karų, architektūros, meno istorija, beveik visi didieji žmonijos triumfai ir tragedijos, pakilimai ir nuosmukiai susiję su miestu bei jame gyvenančiais žmonėmis.
Kalbos kultūra  Kalbėjimo temos   (4 psl., 10,55 kB)
Childhood
2010-03-07
Rašinys apie vaikystę anglų kalba.
Anglų kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 2,9 kB)
Jaunas žmogus gyvena kitokiame pasaulyje nei vyresnieji. Mes esame kupini svajonių, planų, tam tikra prasme esame maksimalistai. Mums, kaip toje dainoje “jūra iki kelių, dangus lig pažastų”. Mes dar nepažįstame visų tykančių pavojų, todėl esame mažiau atsargūs ir norime viską išbandyti. Mes dar ieškome savojo “aš”, todėl mėgstame bendraamžių draugiją (tokių pačių ieškotojų), kartais klystame, o kartais atrandame kažką netikėta. Mes esame kryžkelėje, todėl dažnai susiduriame su problemomis.
Lietuvių kalba  Kalbėjimo temos   (11 psl., 33,94 kB)
I would like to visit Australia, USA and England. Australia called the most dryest continent. Immensity of the territory is desert or semi-desert areas. Australia does not have gigantic cultural or historical monuments.
Anglų kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 3,58 kB)
Environment
2010-02-09
Many people believe that the way we live our lives today is having an extremely bad effect on the environment. Here are some examples of environmental problems and solutions. Pollution - is damage to the air, sea, rivers, or land caused by chemicals, waste and harmful gases. Pollutants include toxic waste, pesticides, and fertilizers.
Anglų kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 5,4 kB)
Mass Media
2010-02-09
The mass media plays very important role in our life. It helps us to learn what is happening in the world very fast. Mass media includes newspapers, magazines, radio and television. Nowadays there are so many newspapers a. magazines, radio station a. TV channels that we have to be very selective a. choose the best of them.
Anglų kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 7,67 kB)
About reading
2010-01-31
Anglų kalbos topikas apie skaitymą, elektroninių knygų trūkumus ir privalumus bei mėgstamiausią knygą.
Anglų kalba  Kalbėjimo temos   (1 psl., 3,28 kB)
Writing story
2009-12-22
Everything died away. Suddenly something exploded. It was such a strong blast – Sally even stopped her ears. She clutched the mobile phone and dialed the police station. She said that someone had broken in her house and had been trying to blast it. Then the girl dialed the firehouse and said that something had exploded and maybe the house was on fire. The police and the fire engine arrived in ten minutes. Sally had hidden in her wardrobe before that and did not hear anything. The police broke into the house and saw only Sally’s mother Anna who was cooking dinner. She was shocked. She just lifted her hands in astonishment. A fireguard saw that her blender had cracked and understood everything at once. Anna climbed upstairs to the daughter’s bedroom, opened the door with a passkey and found Sally crying in her wardrobe. She felt ashamed, because she had realized what was going on. Anna hugged Sally and comforted her.
Working day
2009-12-22
Usually my mother makes breakfast for me. But when she is away, I make breakfast myself. I usually have a few sandwiches, two eggs and a cup of tea. I leave the house at 7.30 a.m. As the school isn’t far from home, I don’t take a bus. I go on foot. It takes me about ten minutes to get to school. Usually I meet my friend Andrius on my way. We go to school together. Our lessons start at eight o’clock. We usually have seven or eight lessons a day. It is not easy to study at our school, but it’s among the best schools in the region. There is a break for lunch after the fourth lesson. The break is short, so I have to hurry in order to get to the canteen, to have a lunch and to get back to the classroom on time. Our lessons are over at around 3 p.m.
Women On Television
2009-12-22
During this period from the decades of the 1950's through the 1990's, women started getting their own jobs and got better schooling. The roles of women as portrayed in popular American television have changed from that of humiliating, degrading images to those of dignity and respect. "The adolescent girl is confronted by a different set of gender-role expectations and different socialization pressures (than boys). In keeping with the traditional expectation that a female's ultimate goals are marriage and motherhood rather than a career and independence, the prime objective seems to be heterosexual attractiveness and popularity.
First of all I would like to say that the topic of my assay will be about one or another important thing which I can changed around me and explain what would happen If change It. Besides, I must say that I am not so mighty that I could change an important thing, but I’ll try my best to imagine it. Nowadays the is a lot of poverty, thousands of people in Lithuania are unemployed, almost every third man needs charity and so on.... So the first thing I would change, for better life, would be the establishment of my own charity centre. It would be great to help others especially to those who need help. But the main thing is that our government and private people whose wages are above average would support the centre. I think then life in Lithuania would be much better, everybody would enjoy living in Lithuania, it would be a good example for other countries. The second important thing, which I could change, would be prohibition of all kinds of alcohol, a prohibition of weapons and prohibition of smoking. To my mind, without these drugs and guns, our life would improve, our security would increase and our healthy would be much stronger. These mentioned things are the most worrying things for me. In conclusion I would like to say that we need to think about it a little bit more and of course take measures.
Water Pollution
2009-12-22
There are several factors that causes water pollution. One of the reasons that the water pollution problem is so severe is that it is not actually illegal to dump pollutants into water bodies. Sewage, sludge, garbage, and even toxic pollutants are all dumped into the water. Often, governments either do not care or simply look the other way. Across the world, about half of all sewage is dumped into water bodies in its original form. No efforts are made to disinfect the sewage or to remove especially harmful pollutants. Even if sewage is treated, problems still arise.
Violence in sports
2009-12-22
In order to look into this matter, we must first understand what violence in sports is and how it may affect young children’s mindsets. In order to full understand the subject of sports violence we need to know the full definition of it. Violence in sports is defined by M.D.Smith as, “a physical assault or other physically harmful actions by a player that takes place in a sports context and that is intended to cause physical pain or injury to another player (or fan, coach, game official, etc.), where such harmful actions bear no direct relationship to the rules and associated competitive goals of the sport.”
Violence at school
2009-12-22
Kids do not turn violent overnight, nor do they not have previous problems of some type. Aggressive behavior can be attributed to a number of things and expressed in a number of ways through home-life, culture, and society. Many of the kids who have committed violent crimes have had problems since the age of five. It is extremely hard to say what leads kids to horrible acts such as Springfield and Columbine. One reason may be aggressive behavior in childhood, caused by harsh and inconsistent parents. A poor family life often leads to trouble in school from the very beginning. The best thing to do for such troubled children is to help them control their aggression through emotional growth and learning. Parents should encourage good behavior or the child will think this way is ineffective. As the child grows older they will continue to think that violent behavior is acceptable and is the most effective way. A teacher can step into these situations and help them see positive morals and realize their actions are wrong. Teachers should reward students for polite behavior or else they will feel frustration and failure. Frustration and failure can bring the child to aggressive behavior as it brings results and gives a sense of control.
Vilnius
2009-12-22
The first documentary reference to Vilnius dates back to 1323, when the Great Duke Gediminas proclaimed Vilnius the capital of Lithuanian state and invited foreign artists, scientists, builders to come live and work here. Vilnius has got a very beautiful Old Town, which reminds us the history of our native country. In the centre of the Old Town, on the Castle hill, stands the Gediminas Tower, a part of an old castle built 6 centuries ago. There is a square in slope of the Castle Hill. It's called the Cathedral square, because there is a cathedral in the centre of it. This cathedral, reconstructed in the end of the 18th century by the famous Lithuanian architect Stuoka-Gucevichius, is the most important catholic church in Lithuania. Vilnius is a mixture of the main architectural styles: Baroque, Classicism, Renaissance and Gothic. The church of St. Anna is considered to be a Gothic masterpiece, the Gediminas castle is a representative of Gothic style too. Well-known representative of Baroque is the church of St. Peter and Paul. The Italian sculptors worked on the masterpieces of art of this church. There are thousands of sculptures in it. Classicism dominates in some Cathedral, University buildings. Vilnius University is very old, it was established in 1579. There are many new districts built in the latest 30 years: Lazdynai, Baltupiai (shame of Vilnius), Karolinishkes, Fabijonishkes, Justinishkes. I don't admire such "modern" houses of blocks, factories, standing in the centre of the city. Despite this, I don't want to criticise Vilnius more. It's my native town and I couldn't live in any other town.
Vegetarianism
2009-12-22
A vegetarian is one who eats no animal products. Some people call themselves vegetarians but still eat fish and chicken; be assured those two species still belong to the animal kingdom—they have flesh and blood just like a cow or a human or a deer. Also he or she uses a minimum of leather, only where necessary. There are three issues to consider in regard to vegetarianism. They are: nutritional, spiritual, and moral. Nutritionally, the alkaline-based digestive system of humans will not properly break down substantial acid substances, the greatest of which is meat. (Also, the amount of cholesterol in meat is unhealthy.) Colon cancer is rampant! This is caused by the slow evacuation and the putrefaction in the colon of the remains of meat. Lifelong vegetarians never suffer from such an illness. The type and amount of oils in meat are unhealthy and they turn rancid upon the death of the animal. The flesh and blood also began to putrefy as soon as the animal is killed. Many meat eaters believe that meat is the sole source of protein. However, the quality of this protein is so poor that little of it can ever be utilized by humans because it is incomplete and lacks the correct combination of amino acids, the building blocks of protein. Studies show that the average American gets five times the amount of protein needed. It is a common medical fact that excess protein is dangerous, the prime danger being that uric acid (the waste product produced in the process of digesting protein) attacks the kidneys, breaking down the kidney cells called nephrons. This condition is called nephritis; the prime cause of it is overburdening the kidneys. More usable protein is found in one tablespoon of tofu or soybeans than the average serving of meat!
Using the internet
2009-12-22
Because of this new communication channel we feel almost as if we are eye witnesses of events which take place in distant countries. And this is just the beginning of a great development. Nowadays, everybody feels the need to have access to the internet. Personally, I just can't imagine that there is any information we can't by virtue this medium.
TV Violence
2009-12-22
Every day we tend to watch news, and every day we hear that people were killed, robbed or tortured. Four out of ten people said that they had been the victims of actual or threatened violence in the United States. Usually I ask myself why some people have tendencies toward violence. What factors cause those violent and aggressive behaviors? Among broad other reasons such as mental health, personal characteristics and economic status there is the violence in media that gives people those nonsensical ideas and inspiration.
Anglų kalba  Kalbėjimo temos   (15,55 kB)
TV in my life
2009-12-22
I have about 20 TV channels, they are: TV3, LNK, BTV, LRT, ORT, RTR and others. I also have few KOSMOS TV’s channels, for example: Cartoon Network, Discovery Channel, VIVA, and BBC. I like some of them and hate others. So here are a few words about the channels that I like. So, my favorite channel is VIVA. VIVA is a music channel. 24 hours a day of music, can you believe it? I like to listen to music very much, and sometimes I even make music myself, that is why I enjoy watching VIVA. I also like NTV.
Traveling
2009-12-22
It’s always interesting to discover new things, different ways of life, to meet different people, to try different food, to listen to different musical rhythms. Those who live in the country like to go to a big city and spend their time visiting museums and art galleries, looking at shop windows and dining at exotic restaurants. City-dwellers usually like a quiet holiday by the sea or in the mountains, with nothing to do but walk and bathe and laze in the sun.
I have a computer as well. I need my computer for doing my homework or just for spending my free time. I use programs such us Microsoft Word, Excel, Win amp, Nero and so on. I spend few hours a day working on a computer. But sometimes (if I have a lot of to do) I spend almost all day working on a computer. If I have free time, sometimes I spend it playing computer games. But it isn’t very often. My favorite computer games are the following: X, X, X and others. It is interesting question about advantages and disadvantages of having a computer at home or at school. The main disadvantage of computers is that staring at a screen for long periods of time can be damaging to eyes, and sitting on a chair for hours at a time is certainly not healthy. Secondly, computers distract from social interactions such as conversation. Also, people can be inclined to become anti-social and stay at home in front of their computers for ages. Finally, the most persuasive argument against the using computers is that more and more are done by computers and less are done by people. That means that not only unemployment is increasing, but people become lazier not even to do anything, but to think as well. However, the advantages of computers are numerous, such us undeniable educational benefits, especially for children. School subjects become more interesting when they are presented on a computer screen. Moreover, computers can be fun with a seemingly endless variety of games which can be played on computers. In addition, computers are valuable to any business, making life easier and saving time by being capable of storing and retrieving vast amounts of information at the touch of button. Furthermore, personal can see as the using of computers increases powers of concentration. To sum it up, I must say that computer is a thing, which helps us to do our life much easier. So it means that we shouldn’t make it more important than our life or friends.
The United Kingdom
2009-12-22
There are a lot of very small islands - almost five thousands of them- near the coasts of Great Britain. The surface of Eastern England is flat. Scotland and Wales are hilly and mountainous. There are many rivers in Britain, but none of them being very long. The principal rivers are the Severn, the Thames and the Trent. The Severn is the longest river in the UK but the Thames is the most important one.
The ground is covered with fresh green grass and the first spring flowers .The trees are covered with new leaves and blossoms. The air is fresh and sun shines brightly. Spring's months are March, April and May. Summer months are June, July and August. The weather is usually fine in summer. It is much warmer than in spring. The trees are green and the gardens are full of flowers. Everybody enjoys summer. A lot of people have their holidays in summer. They can go swimming and boating , they can lie in the sun and get sunburnt , they can gather berries and mushrooms. Autumn months are September, October and November. The days become shorter and the nights become longer. The weather often changes, and it gets colder and colder. The sky is often grey and cloudy, often rains. Autumn is harvesting time, the time when grain, fruit and vegetables become ripe. Winter months are December, January and February. Sometimes it is very cold (30 degrees or more below zero). It often snows. Winter is a good time for sport. Little children are fond of playing snowballs and making snowmen, older ones go in for skating and skiing.
The drug problem
2009-12-22
Children start on “soft” drugs such as hashish or marijuana, moving on to speed and ecstasy, and finally to “hard” drugs such as heroin. Some people say that there is no drug problem in my hometown, as it is too small for this. But if you look around more carefully, you will see that this problem is everywhere. I think that drugs have spread all over the world. Almost every teenager has used some kind of drugs, but there are many youngsters who take dozes of drugs every day or even more often. As a rule, if there are buyers, there are sellers as well. All you need is money. There were some programs to fight drug abuse in my town. To be more specific, there were some competitions and lectures against drugs. All students took part in these lectures. The drug problem in Lithuania in general is much bigger than in my native town. In biggest cities as Vilnius, Kaunas or Klaipeda this problem is huge. There are many homeless young people who live with drugs. How we could help them? The first thing we have to do is to learn to listen. One ray of hope is the dedicated work performed by social workers, who should spend their time offering children and young people a new perspective. Social workers could visit the places where young people are likely to be hanging out every day to try to make contact and gain their confidence. People all over the world close their eyes to the fate of these youngsters only too often, or discriminate against them because they have no jobs, use drugs. And if we are honest, which one of us has ever seriously questioned the stories behind these young people’s existence? To sum it up, I think its better not even to try drugs, because you can become a drug addict. Drugs really change people. They lose interest in everything, they have no friends, they only care about the next doze. Do you want to live like that?
The daily routine
2009-12-22
I open the window; make my bed and switch on the radio. I do my exercises to music. Then I go to the bathroom, take a shower and brush my teeth. While I dress, my mother gets breakfast ready for me. I usually have some toast, two eggs and a cup of tea. I leave the house at 7.55 a.m. As the school is not far from my home, I do not take a bus, I go on foot. It takes me only 5 minutes to get to school. I usually meet my best friend Povilas on my way. We walk together and talk about different things. Our lessons begin at 8 o’clock. We have seven lessons a day, except Monday and Friday. On these days we have six lessons. Our lessons are over 2.25 p.m. After coming home I have my dinner and take a short nap. Then I spend two hours on my homework. In the evening I like to do a little reading. Sometimes I sit at home and watch TV or listen to the radio. I also try to find time to do sports and help my parents. It is not until midnight that I usually go to bed.
Teenagers criminals
2009-12-22
Last year teenagers committed about 535 crimes. During one-year period delinquency raised 16.6%. Biggest part of crimes was committed by teenagers aged from 13 to 19. Thefts from cars are 42.3% and burgalyries-31.5% off all committed crimes. Every 6th crime is burglary. Films of violence, detailed crime stories in the press have a big influence for crimes increasing. In 1998 investigated 47 teenagers’ burglaries in Siauliai, this year, after 4 months - 28. 22 of them were investigated. Comparing with last year Siauliai has 46.7% increases. Dogging adult’s steps teenagers begin extort wealth, cheat, make drugs, use guns, process money, resell burglaries things. Statistic shows that drunk or intoxicated teenagers made many crimes. From 615 criminals 249 are pupil from secondary school. 53% guilty juveniles don’t study or work. We can group teenager criminals into two groups. One group of them become criminals, because those teenagers are weakling persons, their friends make great influence on them on their way of thinking or by these friends help they do a crime for fun. Other group of teenager’s criminals does crimes for their bad social status. How a teenager can become a criminal? Teenager can become a criminal when: • This teenager’s friends make great influence on him on his way of thinking. • This teenager is a weakling person and he can’t resist the temptation to alcohol, drugs, so he does a crime, because at that moment he did not understand what he was doing, because he was drunk. • This teenager does not have what to do in his spare time, so he does a crime just for having fun. • This teenager’s social status is bad, so he does a crime for having money. What kind of teenager criminals are in Lithuania? A teenager criminal can be: • vandal (a person who likes to draw on the cars, walls, houses, who likes to brake something); • filches (some kind of stealer); • pilferer (some kind of stealer); • pugnacious person (a person who likes to fight against somebody); • burglar (a person who steals from the houses); • rapist (a person who likes to rape women); • racketeer (a person who orders another person to give all his money); As we all know the bigger part of teenager criminals are of male sex. And we also know that a teenager criminal is not so dangerous like a professional criminal, who has got lots of experience in that sphere. And that a teenager criminal’s way of life could be easily changed to another way of life, normal way of life, just you have to show that there is another way of living. Police account Why do youngsters become criminals? It’s the question, which bothers a lot of people. Here are some reasons why that happen: Youngsters don’t have interesting facilities and hobbies These are the main things why youngsters become criminals. Now we want to tell some ideas how to solve this problem. Should be some educational centers where young people could find a professional psychologist that would help a lot. Schools should try to help solve that problem and organize some lectures for students about crimes, drugs, how drugs can make people do very bad things. We were explaining how to solve that problem, but we forgot to tell what kinds of crimes are most popular. There are a lot of hooligans, but it isn’t the biggest problem in our country. They have a lot of problems with muggers, because they are getting money like that for drugs and then they start feeling bad and start robbing (old ladies), stealing or even burgling. That makes a lot of problems for police officers. And the other kind of crimes is shoplifting (that is the most popular kind of crimes) Very many shops loose a lot of money, because of that. And the main thing with shoplifters is that they get used to it and become addict. We think you want to ask why police isn’t doing anything about that. But they do. They try to organize some summer caps for youngsters try to take them to psychologist or to talk with them; some times they organize shows for pupil. So I think you can’t say that police is doing nothing.
Technology progress
2009-12-22
Now we are talking about such things like Internet, computerized information systems, information databases. These things are closely connected to our life and we couldn’t imagine living without them. Not only couldn’t a person live without these new technologies. Now everything – banks, airports, governmental system, telephony, etc. are based on latest technologies. Why is it all so necessary? It is only because a man needs to know more and reach more than he has and knows now. Scientists search for other life in space and they use latest technology – everything is computerized. Now we can see the progress of congnitivistics – computer intellect. Maybe after 10 or more years we will have thinking computerized systems, which will ease our life even more. This information revolution affects all the people. 10 years ago there were only 4-5% working people, who worked with information. Now this percent exceeds to 70% and it’s growing fast. And so we are talking about information society. For Lithuanian people it is very hard to overcome our old beliefs, when we lived in Soviet Union. Of course it will take some time, but it will be only useful. Information becomes a strategically important element in everyday life and in every organization that wants to be successful. We must go together with technology because this is the only way to achieve more. Technology is developing and every tomorrow can be very surprising for us. Technology progress never stops. But we must also remember that technology can be also dangerous and bring as much harm as good. It is good that we have lasers and other related technology when they are used to cure people and for good purposes. But when this technology turns back to us with very unfriendly intentions then it can be too late. So we must be aware of this and maybe this is the only disadvantage of technology progress.
Stress Managment
2009-12-22
Unhealthy stress is called Distress. Distress is unhealthy because it can cause all sorts of health problems such as anxiety attacks or high blood pressure. There are two different kinds of stressors, an internal stressor and an External stressor. An internal stressor is self-generated stress.
Sports
2009-12-22
When the favourite team wins, fans are very happy (like students who have taken exams), but if favourite team loses, fans are usually upset. Young fans then usually get drunk and go to the streets breaking everything.
When the favourite team wins, fans are very happy , but if favourite team loses, fans are usually upset. Young fans then usually get drunk and go to the streets breaking everything. For example in GB The Liverpool Football Club was not allowed to play in international championships because of behaviour of their fans. I think it wasn_t great for people of the country because football is liked very much in UK. There are also amateur clubs throughout GB. The members of these clubs meet at weekends and play for their pleasure. Other major sports in GB are cricket and rugby-football. The most popular in GB is football. They call this game "soccer." But most people of GB like practising walking, jogging, swimming, playing tennis, etc. In Lithuania people like sports too. The major sport in Lithuania is basketball, the most known team is "Zhalgiris". The base of "Zhalgiris" formed the team which participated in Olympic Games and won bronze medals. Now there are LKL association. It was created two years ago. The most famous basketballers are Sabonis and Marchiulionis. Both of them are now playing for foreign teams. Another popular sport in Lithuania is football. But skills of our professional teams are low, so our country hasn_t won any prize in international championships. Lithuanians like playing tennis, swimming, etc. I like sports too. My favourite sports are f-1 and basketball. I’m not a good player, because I play for my pleasure. Sometimes I play table-tennis with my friend. It’s very interesting game. It’s groove my reaction.
In 1919 the Russian army was driven from most of Lithuania. A peace treaty was signed, and Russia recognized Lithuania’s sovereignty over Vilnius. But Poland, which had been seeking to recover territory lost during the 18th century, seized the city, after which Kaunas became the capital of Lithuania. From 1920 Lithuania was independent until, as a result of the 1939 pact between the Nazis and the Union of Soviet Socialist Republics (USSR), it was invaded by Soviet forces. During World War II, the USSR lost possession of Lithuania for a short time, but by 1944 it had re-established firm control. Thousands of armed partisan fighters, known as the “Forest Brothers”, continued their fight for national sovereignty, but during Stalin’s regime Lithuania suffered repression and mass deportations. Relations were less confrontational after the 1950s, but Lithuanians never gave up their goal of independence. In 1990 the country was one of the first republics to declare independence from the USSR, which was by then too unstable to force Lithuania back into the Union. Many countries quickly recognized Lithuania’s sovereignty, as did Russia and other former Soviet republics after the break-up of the USSR in 1991. The Lithuanian government, led by members of a political coalition called Saj?dis, embarked on a radical programme to reform the economy and other social structures, but progress was slow and painful. In national elections held in 1992, voters rejected the Saj?dis leadership in favour of former Communists, who had formed a new political party advocating slower reform and closer ties with neighbouring countries, especially Russia. The new government pledged to remain committed to democracy, but slowed privatization and other reform measures to soften the impact of political and social change. In August 1993 all remaining Russian troops withdrew from Lithuania, leaving the people free to concentrate on building a stable and prosperous country. Economy There was rapid industrialization after World War II, and by 1991 industry accounted for 43 per cent of Lithuania’s gross domestic product (GDP), and agriculture for about 28 per cent. The country makes precision machinery and spare parts, processed foods, and light industrial products. The main exports are machinery and parts, meat and dairy products, and consumer goods. Lithuania has very few natural resources, so the country depends heavily on imported raw materials. Imports include oil and gas, chemicals, metals, and equipment. Output declined after independence, because traditional supply arrangements were interrupted, but Lithuania is seeking ties with Western governments and neighbouring countries to increase revenue, foreign investment, and productivity. After independence, the Sajūdis government introduced a radical reform programme involving privatization and price liberalization. As in all former Communist countries that are moving towards a market economy, the initial results were rising inflation and falling living standards. By 1994, however, there were signs of recovery. The national currency is the litas.
Anglų kalba  Kalbėjimo temos   (22,56 kB)
Social motives
2009-12-22
Hormonal control At puberty – roughly ages 11 to 14 – hormone changes produce the bodily changes that serve to distinguish males from females. The general idea is that endocrine glands manufacture hormones (chemical messengers), which travel through the bloodstream to target organs. The basic scheme is simple: by way of hormones, the hypothalamus directs the pituitary, which in turn directs the gonads – the ovaries and the testes. The hormones produced by the gonads – estrogen, progesterone, and androgen – are called sex hormones. These hormones are responsible for the body changes at puberty. In girls, estrogen causes the development of breasts, the changes in the distribution of body fat that results in a more feminine form, and the maturation of the female genitals. In boys, testosterone (a kind of androgen) is responsible for the sudden growth of facial, underarm, and pubic hair; it also causes a deepening of the voice, the development of muscles that lead to a more masculine form, and the growth of the external genitals. In other species, sexual arousal is closely tied to variations in hormonal levels; in humans, however, hormones play less of a role. Neural Control In humans, some of the neural mechanisms involved are at the level of spinal cord. But the organ most responsible for the regulation of sexual arousal and behavior is the brain. Early Experiences Experience has little influence on the mating behavior of lower mammals – inexperienced rats will copulate as efficiently as experienced ones – but it is a major determinant of the sexual behavior of higher mammals. Monkeys raised in partial isolation (in separate wire cages, where they can see other monkeys but cannot have contact with them) are usually unable to copulate at maturity. These monkeys have social or affectional problems: even in nonsexual situations, they are unable to relate to other monkeys. Apparently, normal heterosexual behavior in primates depends also on an affectional bond between two members of the opposite sex. Clinical observations of human infants suggest certain parallels. They develop their first feelings of trust and affection through a loving relationship with the mother. This basic trust is a prerequisite for satisfactory interactions with peers. And affectionate relationship with other youngsters of both sexes lay the groundwork for the intimacy required for the intimacy for sexual relationships among adults. Cultural Influences Unlike that of other primates, human sexual behavior is strongly determined by culture. Every society places some restrictions on sexual behavior. Incest (sexual relations within the family), for example, is prohibited by almost all cultures. Sexual activity among children, homosexuality, masturbation, premarital sex – are permitted in varying degrees by different societies. Although western society is becoming increasingly permissive about premarital sex, men and women still differ in their attitudes toward sex (the majority of women need emotional involvement). Homosexuality Someone is considered homosexual if they are sexually attracted primarily to members of the same sex. Sexual interactions with members of the same sex are not uncommon during childhood, but only a small percentage of people become exclusively homosexual as adults. Extensive interviews with homosexuals suggest that they do not differ from heterosexuals with regard to their identifications with parents of the opposite sex, or with regard to the nature of their first sexual encounter. For exclusive homosexuals, there may be a biological predisposition (hypothesis that homosexuals and heterosexuals may differ with respect to the hormones they were exposed to while still in the womb). EARLY SEXUAL DEVELOPMENT One needs to develop an appropriate gender identity - males need to think of themselves as males, and females as females. This development is quite complex and begins in the womb. Prenatal hormones For the first couple of months after conception, both sexes are identical in appearance. Between 2 and 3 months, a primitive gonad develops into testes (if XY) or into ovaries (if XX). They start producing sex hormones, which then control the development of internal reproduction structures and the external genitals. The critical hormone in genital development is androgen. If enough androgen is produced, the newborn will have male genitals; if there is insufficient androgen, the newborn will have female genitals, even if it is genetically male. After the genitals, androgen begins to masculinize the brain. Hormones versus Environment In cases in which hormonal imbalances result in hermaphrodites (individuals born with both male and female tissue), the assigned label and the sex role in which the individual is raised seem to have greater influence on gender identity than do the individual’s genes and hormones.
Environmental conditions shape behavior through learning; a person’s behavior, in turn, shapes the environment. Persons and situations influence each other reciprocally (abipusishkai). To predict behavior, we need to know how the characteristics of the individual interact with the characteristics of the situation. The S.C. approach is the contemporary descendent of behaviorism and its outgrowth, stimulus-response psychology, which were dominant in the first half of this century. Like the psychoanalytic approach, the S.C. approach to personality is very deterministic. In contrast to the psychoanalytic approach, however, it pays very little attention to biological determinants. Like its parent, behaviorism, the social learning approach has been strongly influenced by the ideas of Darwin. The processes of learning shape the individual’s behavioral repertoire to be adaptive to his or her environment. Through its emphasis on specifying the environmental variables that evoke specific behaviors, S.C. theory has made a major contribution to both clinical psychology and personality theory. It has led us to see human actions as reactions to specific environments, and it has helped us to focus on the way in which environments control our behavior and how they can be changed to modify behavior. The careful application of learning principles has proved successful in changing maladaptive behavior. S.C. theorists have also challenged the notion that individuals are cross-situanionally consistent, forcing other personality theorists to reexamine the fundamental assumptions of their approaches. S.C. theorists have been criticized for overemphasizing the importance of situational influences on behavior and thus losing the person in personality psychology. Many personality theorists are unwilling to concede that personality has as little cross-situational consistency as social learning implies.
Smoking
2009-12-22
Overall, the decline in cigarette smoking prevalence in the adult U.S. population is not occurring at a rate that will meet the 2010 national health objective of 12 percent. Sustaining or increasing implementation of comprehensive tobacco control programs to meet the CDC recommended funding levels are necessary to attain the 2010 national objective.
Sleep disorders
2009-12-22
INSOMNIA The term insomnia is used in reference to complaints about a symptom, namely, dissatisfaction with the amount or quality of one’s sleep. Whether or not a person has insomnia is almost always a subjective decision. A difficult feature of insomnia is that people seem to overestimate their sleep loss. One study that monitored the sleep of people who identified themselves as insomniacs found that only about half of them were actually awake as much as 30 minutes during the night. The problem may be that light or restless sleep sometimes fells like wakefulness or that some people remember only time spent awake and think they have not slept because they have no memory of doing so. NARCOLEPSY AND APNEA Two relatively rare but severe sleep disorders are narcolepsy and apnea. A person with narcolepsy may fall asleep while writing a letter, driving a car, or carrying on a conversation. Individuals with this dysfunction have recurring, irresistible attacks of drowsiness (apsnūdimas). These episodes can occur several times a day in severe cases, and last from a few second to 15-30 minutes. Essentially, narcolepsy is the intrusion (įsibrovimas) of REM episodes into daytime hours. During attacks victims go quickly into a REM state, so rapidly in fact that they may lose muscle control and collapse (smarkiai nusilpti) before they can lie down, they may report experiencing hallucinations. Narcolepsy runs in families, and there is evidence that a specific gene or combination of genes confers susceptibility (teikia jautruma) to the disorder. In sleep apnea the individual stops breathing while asleep. There are two reasons for apnea attacks. One reason is that the brain fails to send a “breathe” signal to the diaphragm and other breathing muscles, thus causing breathing to stop. The other reason is that muscles art the top of the throat become too relaxed, allowing the windpipe (gerklė, trachėja) to partially close, thereby forcing the breathing muscles to pull harder on incoming air, which causes the airway to completely collapse. During an apnea, the oxygen level of the blood drops dramatically, leading to the secretion of emergency hormones. This reaction causes the sleeper to awaken in order to begin breathing again. Most people have a few apneas a night, but people with severe sleep problems may have several hundred apneas per night. With each apnea they wake up in order to resume breathing, but these arousals are so brief they are generally unaware of doing so. The result is that those who suffer from apnea can spend 12 or more hours in bed each night and still be so sleepy the next day that they cannot function and will fall asleep even in the middle of a conversation. Sleep apnea is common among older men. Not waking up is probably one of the main reasons people die in their sleep. SLEEP DEPRIVATION (miego atėmimas, netekimas) . The need for sleep seems so important that we might expect being deprived of sleep for several nights to have serious consequences. Numerous studies have shown, however, that the only consistent effects of sleep deprivation are drowsiness, a desire to sleep, and a tendency to fall asleep easily. Subjects kept awake for 50 hours or more show nothing more noticeable than transient inattentions, confusions, or misperceptions. Even sleepless periods exceeding four days produce little in the way of severely disturbed behavior. In one study in which a subject was kept awake for 11 days and nights, there were no unusually deviant responses. Intellectual activities such as answering short test questions seem unaffected by several nights of sleep deprivation. ADVICE FOR A GOOD NIGHT’S SLEEP. • Establish a regular schedule of going to bed and getting up • Stay away form caffeinated drinks like coffee or cola for several hours before bedtime. Drink milk. • Don’t eat heavily before going to bed • Regular exercise will help you sleep better • Relax before bedtime, avoid stressful thoughts
First of all, the slogan misses an important point. The death penalty does not punish people for killing, but for murder. Killing is justified when it is done in self-defense. Killing means to cause death. Murder, on the other hand, is defined as, "the unlawful and malicious or premeditated killing of one human being by another". "Kill," "murder," and "execute" are not interchangeable terms. Death penalty opponents would like us to believe otherwise. Just because two actions result in the same end does not make them morally equivalent. If it were so, legal incarceration would be equated with kidnapping, lovemaking with rape, self-defense with assault, etc. Therefore, the slogan is better stated, "We execute people to show people that murder is wrong." Morality is defined as "the principles of right and wrong." As moral creatures, humans deserve praise for good deeds, and punishment for bad ones. Punishment may range from a slap on the wrist to death, but the punishment must fit the crime. Morally, it is wrong to incarcerate someone for murder. A sentence of life in an air-conditioned, cable-equipped prison where a person gets free meals three times a day, personal recreation time, and regular visits with friends and family is a slap in the face of morality. People will say here that not all prisons are like the one cited. This betrays an ignorance, however, of current trends. Eventually, criminal rights activists will see to it that all prisons are nice places to go. But regardless of the conditions of a particular prison, someone who murders another human being can only be made to pay for his actions by forfeiting his own life. This is so, simply because a loss of freedom does not and cannot compare to a loss of life. In reality, the murderer actually gets off easy when he is sentenced to death. Executions in this country are performed by lethal injection and electrocution. If a person is lethally injected, he is first put to sleep, and then he is administered drugs that will stop his heart. If a person faces the electric chair, he is dead within seconds. Compare this to the heinous crimes of the murderer, where often the victim will go through excruciating pain for minutes, hours, or sometimes days. The opponents of death penalty gives five reasons why the death penalty should be abolished. Those reasons are quite commonly given, so I will address their objections here. 1. The death penalty is racist. 2. The death penalty punishes the poor. These are basically the same argument. What it boils down to is "the death penalty is not applied fairly." This cannot be an argument against the death penalty. If it were, then it would be an argument against all punishments. To argue that the death penalty is to be abolished because it is not fairly imposed is to admit that if it were imposed fairly it would be okay. This is not an argument against the death penalty but an argument to improve the justice system. Is the system unfair? Fix it. What is unfair is not that the black and poor prisoners get what they deserve. What is unfair is that the rich and white prisoners do not. 3. The death penalty condemns the innocent to die. There is absolutely no proof for this statement. The possibility of an innocent person being executed is extremely small, and continues to decrease with the improvement of forensic science. It is true that death row prisoners have been released, but it is not true that they were innocent. Consider the following fact: A judgment of acquittal is final. Even if overwhelming evidence is later uncovered, the prosecution can never appeal. Likewise, if a conviction is reversed on appeal because the evidence of guilt was legally insufficient to prove guilt beyond a reasonable doubt, then the defendant cannot be retried. Furthermore, if a court decides that the evidence brought against the defendant was legally insufficient, it is not saying that the defendant was actually innocent. By making this decision, the court is merely saying that the prosecution did not prove the defendant's guilt beyond a reasonable doubt. We must make a distinction when we use the words "acquittal" and "innocent." The media often overlooks this distinction, and thrives on causing widespread panic that an innocent person was falsely convicted. Being acquitted, however, does not mean that the defendant did not actually commit the crime. A jury must acquit "someone who is probably guilty but whose guilt is not established beyond a reasonable doubt. 4. The death penalty is not a deterrent against violent crime. The death penalty as a deterrent to crime is not the issue. Capital punishment is, pardon the redundancy, a punishment for crime. As a punishment, it is 100% effective; every time it is used, the prisoner dies. Additionally, the death penalty is actually 100% effective as a deterrent to crime: the murderer will never commit another crime once he has been executed. 5. The death penalty is cruel and unusual punishment. The death penalty is not cruel and unusual punishment. The framers of the Constitution supported the death penalty, so it is ridiculous to claim that cruel and unusual punishment refers to the death penalty. Furthermore, it is logically impossible to be cruel while punishing a guilty murderer for murdering an innocent victim. I have tried to argue here that the death penalty is moral and just. We must never forget that no one has to be executed; if no one murders, no one is executed. Murderers are not innocent people fighting for their lives; that statement describes their victims.
Short-term memory
2009-12-22
SM is a intermediary (tarpininkas) storage between SeM and LM. One of its functions is in some way to process information and transmit it for further processing and storage. For this first of all is used encoding. Acoustic encoding is very common in SM and for a long time psychologists thought that was the only method of encoding. Evidence of its importance is documented by that show, for example, the letters T and C are more likely to be confused in SM than C and O, even when they are presented visually.Such results suggest that subjects are recoding the visual symbols to acoustic representations, thus explaining why the similar-sounding C and T are more easily confuced than the different-sounding C and O. There is ample evidence of visual and especially semantic encoding in SM as well. One of the most important aspects of SM is its limited capacity. It is 7 ± 2 elements for a wide variety of materials. There is a tremenduous amount of variation of what can be put into each of those seven bits. For example, we can hold seven numbers in our SM, but also7 words, 7 pictures, or sometimes even 7 sentences. In fact, the bits may be made considerably larger through the processes of chunking, by which we combine pieces of information together to allow them to take up less space in working memory. Another important process that occurs in SM is rehearsal, the temporary activation or recycling or information through memory. Rehearsal may be maintenance (holds information in SM long enough for it to be acted upon in some way) or elaborative (nuodugnus) rehearsal (helps transfer information to LM). Elaborative rehearsal relates information to other concepts already in LM and and develops new asociations between these concepts. The explanations offered for forgetting from SM generally cluster around two general phenomena. On the one hand forgetting is said to occur due to decay of the memory trace over time. The other class of explanations uses the consept of interference. Material is forgotten because other material that is similar is some way interferes by replacing or distorting it. Interference may be retroactive, which means it occurs after original leaning. And proactive, when interfering material comes first and hinder the learning of something else later. We use SM when we are thinking about something at the moment, solving problems (in this case information is retrieved from LM to SM). SM plays a role in understanding language. Findings suggest that we have a special memory system for processing language. A patient who has a defective memory span but normal language understanding has an impaired SM but an intact language memory. The special memory for language seems limited to relatively simple sentences. Once sentences become complex SM is brought in for help. When it come sto higher-level language processes like following a conversation or reading a text, SM appears to play a crucial role. When reading for understanding, often we must consciously relate new sentences to some prior material in the text.
Shopping
2009-12-22
It is clear why people enjoy shopping there. Everything on sale is under one roof, all the goods are displayed so that you can see them easily, and the customers can walk round and choose what they want. The store is divided into departments: clothes, toys, kitchen goods, sporting goods and so on. In some department stores there are escalators to take people to the different floors. In modern stores there are televisions and radios informing customers about things in the stores. There are video cameras installed in order to stop people from stealing things. Music produces the right atmosphere. In a department store you may find a lot of little things that you may want for the house. And if you are going to buy a birthday present for somebody, you may see one or two suitable things as you walk around.
Risk
2009-12-22
There is lot of risky things, about which we do not know anything. And of course, we do not worry about it to much. We do not care, that loud noise has influence to color-blindness. We do not know how many harmful material we inhale with polluted air. We do not know what kind of chemical material was used to make ice-cream, which we eat, look so nice. At last, are you sure, that you know all diseases, which threaten to you? We run the risk, this way. Second group of risky things would be risk, about which we know and which we ignore. I am sure, that everybody knows about tabacco and lungs cancer. I am not sure, that everybody cares. It is maybe because these dangerous things, like smoking, crossing street not in pedestrian crossing, eating lot of junk food are quite invisible. If we could see how Tobacco damages our lungs in real-time through microscope - we won’t smoke. If we could see man, who dies in car accident near by us - we won’t cross street not in pedestrian crossing anymore. What can you say about junk food and heart diseases? Sure, they are related. But until you can not see this relationship with the naked eye - you’ll keep eating junk fund and run a risk to die. Third, and of course, most interesting group of dangerous things and actions - things, which we are worried about. We notice them. We are afraid of them. We thing, that we will decrease the level of risk by avoiding them. We discuss about them: what is less risky - plane, car or ship? We thing, that right decision will help us to save our lifes or make them longer. I am sure, that right decision about decreasing level of risk would be very simple. Less thinking about it. Do not make silly things, just less worry about safety, which is related with cars, ships, planes, youth wars in the streets, guns, chemical stuff in air, neutral power stations, falling asteroids, etc. Enjoy life. That’s best decision.
Recognizing Stress
2009-12-22
Post-traumatic stress disorder may develop immediately after the disaster, or it may be brought on by some minor stress weeks, months, or even years later. And it may last a long time. A study of survivors of Nazi concentration camps found that 97 percent were still troubled with anxiety 20 years after they were freed from the camps. Many still relived the traumas of persecution in their dreams and were fearful that something terrible would happen to their spouses or their children whenever they were out of sight.
Anglų kalba  Kalbėjimo temos   (24,96 kB)
Reactions to stress
2009-12-22
Post-traumatic stress disorder may develop immediately after the disaster, or it may be brought on by some minor stress weeks, months, or even years later. And it may last a long time. A study of survivors of Nazi concentration camps found that 97 percent were still troubled with anxiety 20 years after they were freed from the camps. Many still relived the traumas of persecution in their dreams and were fearful that something terrible would happen to their spouses or their children whenever they were out of sight.
Rape a women
2009-12-22
This is just one out of millions stories of rape. Several books can be written describing the stories of rape and many more volumes about the feelings of the raped women. Every day newspapers are full of reports of rape. People are scared. We know the definition of rape, but very few know what a victim feels. The act of not being able to choose what you want to do with your very own body is a violation in itself. No one understands that feeling until it happens. It is like knowing that you are going to get into a car accident, seeing the other vehicle approaching, not being able to stop it, but it lasting much, much longer. We are taught that we can choose how to live, but in case of raping we can not do anyhing at all, just wait until the end: end of the act or end of life… “I know that I will never, ever be the same person again. In fact, after it happened, I asked both my daughter and my sister if I looked different. Because I have changed so much, it must be on my face”, -says a raped 49-year woman. There are many explanations of a crime, its reasons and the effects on the victim. The view towards the causes of a rape changed over centuries. But almost all theories, no matter how old are they and their authors have one common trait: they blame the criminal and emphasize that he has some psychical disorders. Actually, there is a question: who is a victim: a raped woman or a rapist. They both are victims. The impact of rape on the victims emtional health appears to be huge. Several studies have found that during the first six months after rape, women show high levels of depression, anxiety, dismay and many other indicators of emotional distress. Some women manage to cope with it, fight and repair their lives. But the rapist cannot. He is not normal. A normal man cannot do such horrible things with so sad circumstances just for such a short pleasure. S. Brownmiller, a feminist, claims that the main motive of rape is a man’s asspiration to control and predominate over woman. Psychologists support this idea and claim that a rapist had problems in communicating in early childhood and he can not have close relationship with people. He is very lonely and repulsed and that is why he wants revenge. This theory also explains why he chooses women: physically women are weaker than men and there is much more chance to suceed. Statistical data show that the majority of the rapists feel that they are of little value. That is why they want to show their strenght and choose not very self-confident, weak and young women ( the most common age is 16-25 years). I ask a victim of a rape: “Was he normal?”. She is shocked by such a stupid question: “Normal? That bastard is sick. He was not a human. He was worse than an animal”. The biological theory explains that rapists are born with the savage instincts of wild animals. A bent for aggression and other crimes is inherited and lots of evidence is found. Christiansen’s research shows that if one of the monozygotic twins is a criminal, it is predictible that the other one will be a criminal as well. One more scientifically prooved explanation is related with internal inhibitions and controls. Only very few rapists are irresponsible for their actions. But the majority of criminals do not have such internal inhibitions and values as normal people do. Psychologists assert that internal controls are not develoveloped because of deficient or deviant values of a person. It is obvious that a man with strong and right values does not even think of such a humiliation of an innocent woman and of ruining her life. Only the one who thinks that it is quite normal to take by force from a woman what in normal conditions she can give to a man, can rape and after that feel almost normally or just feel nothing. And this leads to the only conclusion- he is not like the majority, he is not normal. Psychoanalytic theory, which also says that rapists are not normal people, was developed by Zigmund Freud. He says that the Superego (or the conscience) of rapists is not strong enough to contervale the wild inborn instincts of the Id. S.Freud claims that the sexual instinct is the most powerful in people’s decisions, but the Superego manages to control it. But when the Superego is weak, man can listen to his wild instinct to satisfy the sexual wish to have sex with any woman right here and right now. This disorder is very dangerous both to that individual and for society. Freud treats such men as not normal, but curable. But rape is not just a sexual intercause, but a physical injury as well. About seventy percent of rape is combined with severe injuries. Thanks God that just a little part is followed by death. There are such sadistic rapists who keep their victims for several days, no matter wheather she has children, hwo are waiting for their mother to return home. One married woman was taken from her own home and beaten and raped for seven days. Were they normal? It is up to You to decide. A normal man is ashamed to beat a woman at all. And here four “normal” men beat and rape a married woman for several days and do not care that her baby is waiting for his sweetest mummy. What do those men get for such actions? Ten orgasms and an opportunity to train their muscles? Was it worth the trouble? They think so, because they are deviants. Some men are such devils that they rape their own children and wives- the most precious people in their lives. The worst word in the world would be too kind for them. And for rape they are inprisoned only for eight to fifteen years. But the question is why they aren’t sentenced by capital punishment. They come out of prison and rape again. Another kind of rape is so-called “date rapes”. Such rapists are deviant in few aspects: they do not understand the meaning of a very simple word “No” ; and they feel satisfaction in having sex with a woman who may be screaming, crying, trying to escape… The main difference from the simple rapists is that they rarely beat their victim. But this is not a big comfort to the victim. A rapist can be anyone: a father, a grandfather, an uncle, a neighbour, a son… It would be good if physical appearance of the rapists would differ from the appearance of normal men. But it does not. Only psychics differ greatly: the men who can rape women have very serious problems in communicating with people, feel that they are of little value, do not have internal inhibitions and controls. The rapists are not like other men- they are not normal.
So I can assert that the greatest influence on environment has the philosophy. And the biggest philosophies are the religions. But now I have to be disillusioned with the absence of the proper religion. If we take for example the Indian - this religion treats the world as an illusion. The reality is the great one. I don’t think that kind of philosophy / religion is effective in forming a backdrop for environmental responsibility. We are growing larger and larger as a world. More and more people will be inhabiting the earth, and we will need to do more to see that the world can provide for us all. Where will we find the appropriate philosophy for it? Indian religion, with respect for the spirits of the animals and the trees, cuts closer to the kind of philosophy I would like to see. However, the religion is perhaps too deferential. Indian religion arose in an atmosphere of relative abundance and few people. Indian philosophy of the environment is predicated on an abundance and not subduing our environment to make it produce more. The ways are traditional and more passive. The earth gives us what we need, and we take what we need. With the amount of population of the world today, however, we do need the division of labour and economies of scale to allow for the abundance of food and needed items to feed, house, and cloth the world’s people. If we look to the East we will found that this philosophy is not appropriate at all. Too big population will cause the lack of food, houses, and clothes. For some people of this religion the ideas of saving the environment may seem completely alien. In my opinion some places of this religion should be changed, should be updated. The same thing is with the Christian religion. If we look through the history we can find lots of facts when Christianity was trying to stop the development of science. If it had happened differently the great pollution would have started earlier. But on other hand the people would have earlier noticed the impact of human-beings on the environment. The Christians tenets indicates all the human’s behaviour, except his relationship with nature.
Protecting nature
2009-12-22
So I can assert that the greatest influence on environment has the philosophy. And the biggest philosophies are the religions. But now I have to be disillusioned with the absence of the proper religion. If we take for example the Indian - this religion treats the world as an illusion. The reality is the great one. I don’t think that kind of philosophy / religion is effective in forming a backdrop for environmental responsibility. We are growing larger and larger as a world. More and more people will be inhabiting the earth, and we will need to do more to see that the world can provide for us all. Where will we find the appropriate philosophy for it? Indian religion, with respect for the spirits of the animals and the trees, cuts closer to the kind of philosophy I would like to see. However, the religion is perhaps too deferential. Indian religion arose in an atmosphere of relative abundance and few people. Indian philosophy of the environment is predicated on an abundance and not subduing our environment to make it produce more. The ways are traditional and more passive. The earth gives us what we need, and we take what we need. With the amount of population of the world today, however, we do need the division of labour and economies of scale to allow for the abundance of food and needed items to feed, house, and cloth the world’s people. If we look to the East we will found that this philosophy is not appropriate at all. Too big population will cause the lack of food, houses, and clothes. For some people of this religion the ideas of saving the environment may seem completely alien. In my opinion some places of this religion should be changed, should be updated. The same thing is with the Christian religion. If we look through the history we can find lots of facts when Christianity was trying to stop the development of science. If it had happened differently the great pollution would have started earlier. But on other hand the people would have earlier noticed the impact of human-beings on the environment. The Christians tenets indicates all the human’s behaviour, except his relationship with nature.
1. a choice of sth 2. a combination of sth 3. alien to sb 4. a limit on/to sth 5. all in all 6. at midnight 7. at noon 8. at regular times 9. at the right moment 10. from one place to another 11. in action 12. in any weather 13. in a sense 14. in danger of sth 15. in detail 16. in disbelief 17. in September 18. in the streets 19. it‘s typical of sb 20. mile after mile 21. on average 22. on/by request 23. on my own 24. on 25th April [on the 25th of April] 25. the loss of sb/sth 26. to arrive at the office 27. to arrive in a city 28. to ask about sth (enquire) 29. to ask for sth (request) 30. to be an example of sth 31. to be associated with sb/sth 32. to be at risk 33. to be attractive to sb 34. to be aware of sth 35. to be behind bars 36. to be bored with/by sb/sth 37. to be confined to a place 38. to be dependent on sth/sb 39. to be far away sth from sth 40. to be fed up with sb/sth 41. to be high in calories 42. to be ideal for sb/sth 43. to be important to sb/sth 44. to be in search of sth 45. to be in taxi 46. to lacking in sth 47. to be married to sb (but: to marry sb) 48. to be on a bike 49. to be on a plane 50. to be on display 51. to be on the train 52. to be pleased with/by sb/sth 53. to be popular with sb 54. to be proud of sb/sth 55. to be responsible for sth/sb 56. to be restricted to an area 57. to be serious about sth 58. to be suitable for sb/sth 59. to be terrified of sth 60. to be the key to sth 61. to be threatened with extinction 62. to be transformed into/by sth 63. to be unsure of/about sth 64. to be well-known for sth 65. to be worried about sb/sth 66. to blame sb for sth 67. to blame sth on sb/sth 68. to boast about/of sth 69. to care about sb/sth 70. to care for sb/sth (to like/look after) 71. to cater for sth/sb 72. to cling to sb 73. to combine sth with sth else 74. to compete with sb 75. to complain about sb/sth 76. to concentrate on sth 77. to deal with sb/sth 78. to decide on sth 79. to depend on sb/sth 80. to discuss sth with sb 81. to dream about sth 82. to dream of sth (imagine) 83. to fall in love with sb 84. to feed sb with sth 85. to fight for sth 86. to get rid of sth 87. to go on a trip 88. to go on foot 89. to graduate from sth 90. to have a variety of sth 91. to head for somewhere 92. to hear about sb/sth (to be told about sb) 93. to hear from sb (have news) 94. to invest in sth 95. to laugh at sb/sth 96. to lead to sth 97. to live with sb 98. to miss out on sth 99. to occur to sb 100. to participate in sth 101. to pay for sth 102. to prefer sb/sth to sb/sth else 103. to plevent sb from doing sth 104. to plunge into sth 105. to protect sb from sb else/sth 106. to provide for sth 107. to put the blame on sb/sth 108. to rely on sth/sb 109. to remind sb of sth 110. to result in sth 111. to search for sth 112. to share sth with sb 113. to socialise with people 114. to succeed with/in sth 115. to suffer from sth 116. to take a photo of sb/sth 117. to test sb on sth 118. to think of/about sb/sth 119. to travel by plane 120. to travel by taxi 121. to wander through 122. to warn sb about sb 123. without any difficulty
After a bath, you have to choose a proper dress. Then, the most important thing is make-up. Moreover, you can not forget that your make-up must be not too heavy and colorful as it may scare your boyfriend. When your make-up is done, you need to choose jewelry. Of course, it should match your dress and make-up, as well. If you do everything carefully step-by-step and choose the right clothes and jewelry, you are supposed to have the most wonderful date in your life!
Popular music
2009-12-22
. I’m not saying all pop fans are closed minded to the point where they listen to the music genre that is currently trendy in hopes of it helping them position themselves socially. I’m also not denying the fact, people like that are out there. In most cases, I think people listen to pop because for some reason they’re not involved in another music scene, so it’s all they know exists. Record labels systematically chose who they want to sign, and then promote them to the public. Therefore, they have an enormous influence on what music America and many other countries listen to. This is bad news because corporate promoters don’t just go out looking for talent to sign to their label regardless of what kind of music it is attached to. Companies use statistics to determine what they think will sell, and sign whoever fits the right criteria. They don’t bother looking for artists who aren’t playing what’s hot; they want bands playing the sound they know sells. Labels also want bands with catchy songs, and I don’t know about you but I think catchy giggles are for advertisements. Real musicians have to be careful where they put their signature, because any one who takes them self seriously wouldn’t stand for a company who censers their art. Also you may have noticed TV is now just as much a source of music as radio, so you better be an attractive conformist if you want to be promoted as an artist in the business of pop music. MTV, without doubt, plays a major role in how generic popular music has become. Obviously the birth of music videos gave big business a chance to sell music to the other four senses. The real opportunity for MTV to cash in on the music industry wasn’t just picking up their crumbs. Just luring in those people whose ears are uninterested in music with flashy colors and shiny things is no longer their motive. Quickly MTV figured out eye candy doesn’t sell nearly as well as the fantasy life the right image can supply. There is nothing wrong with having an image, everyone portrays an image whether they like it or not. In this case the problem is, MTV uses image to sell a product where image should be considered irrelevant. The effect of doing this is closing the viewers’ minds; it causes people to listen to music only on the expressional level.
Phobias
2009-12-22
In 400 B.C., Hippocrates suggested that there were four basic personality types, associated with the four bodily humors. • An excess of black bile produces the melancholic (depressed) type; • An excess of yellow bile produces the choleric (irritable) type; • Blood produces the sanguine (optimistic) type; • And phlegm produces the phlegmatic (calm, stolid) type. A more differentiated typology was published by Theophrastus (372-287B.C.). He proposed a set of 30 personality types. Each of them began with a brief definition of the dominant characteristic of the type and then described several behaviors typical of the type. Among his characters were the Liar, the Tasteless Man, the Flatterer and the Penurious Man. Body physique has also been a popular basis for personality typologies. The idea that body build and personality characteristics are related is reflected in such popular stereotypes as “fat people are jolly” or “skinny people are intellectuals”. In the 1940s the American physician William Sheldon reported correlations between three bodily physiques, called somatotypes, and temperament. • The endomorphic somatotype looks soft and round and has a relaxed, sociable temperament. • The mesomorphic somatotype is muscular and athletic; the main features of his temperament are energy, assertiveness, and courage. • Ectomorphic (tall and thin somatotype has a restrained, fearful, introverted, artistic temperament. However, Sheldon’s evidence was not very strong and the possibility that his temperament rating simply reflected popular stereotypes was left. Although most contemporary psychologists do not consider somatotyping useful, some have continued to refine the system and to present confirming data. All these theories are called type theories because they propose that individuals can be categorized into discrete types that are qualitatively different from one another. Typologies have been useful in many other sciences as chemistry (the periodic chart of the elements), biology (concepts of a species and of sex). Netherless, psychological type theories of personality are currently not very popular. The very simplicity that makes them appealing (patrauklus) also makes them less capable of capturing the complexity and variability of human personality. So in a few words: the typologies of personality have been rejected for the wrong reasons and their virtues have been overlooked. The typologies comprise (apima) discontinuous (nutrūkstantis, netolydus) categories like male and female, and the traits are conceived (suprantamas) of as continuous dimensions. Sheldon, rather than categorizing body physiques into one of three pure types, rated them on three dimensions, using 7-point rating scales. For example the man who get 2-7-4 would be low on endomorphy, high on mesomorphy and moderate on ectomorphy. More generally, trait theories of personality assume that persons vary simultaneously on a number of personality dimensions or scales. We might rate an individual on scales of intelligence, emotional stability, aggressiveness and so on. Actually we are all trait theorists, when we informally describe ourselves and others with such adjectives as “aggressive”, “cautious”, “excitable”, “intelligent” and so on. Trait psychologists attempt to go beyond our everyday trait conceptions of personality, however. Specifically, they seek • to arrive at a manageably small set of trait descriptors that can encompass the diversity of human personality • to craft ways of measuring personality traits reliably and validly and • to discover the relationships among traits and between traits and specific behaviors.
In 400 B.C., Hippocrates suggested that there were four basic personality types, associated with the four bodily humors. • An excess of black bile produces the melancholic (depressed) type; • An excess of yellow bile produces the choleric (irritable) type; • Blood produces the sanguine (optimistic) type; • And phlegm produces the phlegmatic (calm, stolid) type. A more differentiated typology was published by Theophrastus (372-287B.C.). He proposed a set of 30 personality types. Each of them began with a brief definition of the dominant characteristic of the type and then described several behaviors typical of the type. Among his characters were the Liar, the Tasteless Man, the Flatterer and the Penurious Man. Body physique has also been a popular basis for personality typologies. The idea that body build and personality characteristics are related is reflected in such popular stereotypes as “fat people are jolly” or “skinny people are intellectuals”. In the 1940s the American physician William Sheldon reported correlations between three bodily physiques, called somatotypes, and temperament. • The endomorphic somatotype looks soft and round and has a relaxed, sociable temperament. • The mesomorphic somatotype is muscular and athletic; the main features of his temperament are energy, assertiveness, and courage. • Ectomorphic (tall and thin somatotype has a restrained, fearful, introverted, artistic temperament. However, Sheldon’s evidence was not very strong and the possibility that his temperament rating simply reflected popular stereotypes was left. Although most contemporary psychologists do not consider somatotyping useful, some have continued to refine the system and to present confirming data. All these theories are called type theories because they propose that individuals can be categorized into discrete types that are qualitatively different from one another. Typologies have been useful in many other sciences as chemistry (the periodic chart of the elements), biology (concepts of a species and of sex). Netherless, psychological type theories of personality are currently not very popular. The very simplicity that makes them appealing (patrauklus) also makes them less capable of capturing the complexity and variability of human personality. So in a few words: the typologies of personality have been rejected for the wrong reasons and their virtues have been overlooked. The typologies comprise (apima) discontinuous (nutrūkstantis, netolydus) categories like male and female, and the traits are conceived (suprantamas) of as continuous dimensions. Sheldon, rather than categorizing body physiques into one of three pure types, rated them on three dimensions, using 7-point rating scales. For example the man who get 2-7-4 would be low on endomorphy, high on mesomorphy and moderate on ectomorphy. More generally, trait theories of personality assume that persons vary simultaneously on a number of personality dimensions or scales. We might rate an individual on scales of intelligence, emotional stability, aggressiveness and so on. Actually we are all trait theorists, when we informally describe ourselves and others with such adjectives as “aggressive”, “cautious”, “excitable”, “intelligent” and so on. Trait psychologists attempt to go beyond our everyday trait conceptions of personality, however. Specifically, they seek • to arrive at a manageably small set of trait descriptors that can encompass the diversity of human personality • to craft ways of measuring personality traits reliably and validly and • to discover the relationships among traits and between traits and specific behaviors.
Music
2009-12-22
Talking about types of music I like, I must say that I like music which is popular in Lithuania. However, when I feel sad or tired I tend to listen to club music. That kind of music makes people not to think about daily routine, forget all the complicated situations and fall down to music. I relax while listening to music. As I am expected to talk about singers I must say that I have many favorite singers. I prefer listening to Sting. He is a great singer. His music is relaxing. It is different from others. Also I like Enrique Iglesias, Robbie Williams, ATB and many others. I should admit that my favorite singer depends on my mood. Great question is about music which I dislike. I absolutely dislike country style music, rock. I don’t listen to Lithuanian music. It is not the one I like. Mentioning Lithuanian musical groups everybody would agree that we have too many music groups and not all of them are good. For example, some groups are not good singers. They do music only for money, not for culture. Sometimes it looks that they shouldn’t sing at all as they make music awful. To sum it up, I want to notice that music is important for all of us not only as a free time spending, but also and good friend in loneliness.
Mother Theresa
2009-12-22
This strong and independent Slavic woman was born Gonxha (Agnes) Bojaxhiu in Skopje, Yugoslavia, on August 27, 1910. Five children were born to Nikola and Dronda Bojaxhiu, yet only three survived. Gonxha was the youngest, with an older sister, Aga, and brother, Lazar. This brother describes the family's early years as well-off, not the life of peasants reported inaccurately by some. We lacked for nothing. In fact, the family lived in one of the two houses they owned. Nikola was a contractor, working with a partner in a successful construction business. He was also heavily involved in the politics of the day. Lazar tells of his father's rather sudden and shocking death, which may have been due to poisoning because of his political involvement.
My school
2009-12-22
Our school is famous for its past and for its director. I like my school because I got education here. Since the first class I attend this school. The school building is not very nice. We have a playing fields and a garden near our school. There are a lot of classrooms inside the school. Some years ago we had a special class for different subjects, but now we have our own classroom, and only for some subjects we have special classroom. Our school has a very good English room and a good chemistry, physics laboratory. Our classroom is my favourite, because I feel that all the things in the room are mine, and that I'm the master of this place. My favourite subject are physical training and chemistry though its very difficult for me but I like it. In our school we have also got woodwork and metalwork shops, a gymnasium, a nice school hall and a library. There are a lot of clubs in our school. I don't belong to any one. We have got good basketball and football teams at our school. I like basketball, because I like play this game myself. There are some very good musicians at our school. On Fridays we often had dance-parties at our school. I can't say that school life is very interesting but I am quite happy, I can attend this school. I like my class very much, because our class is very friendly, and very merry.
My native town
2009-12-22
Although much of Skuodas was destroyed during the Second World War, fragments of the old town are still standing on both sides of the Bartuva River. Now Skuodas has over 27628 inhabitants and is an agricultural – regional center. Talking about what makes my native town different compared to others, I must say that Skuodas is one of the towns, which are situated nearest to the frontier with Latvia. You must walk only 2 kilometers and you are in Latvia. As far as Skuodas is concerned it is the center of region. As I know, there isn’t many places of interest in Skuodas, but around Skuodas there are a lot places of interest as they are the following: Stone museum in Mosėdis, many mounds, for example Apuolės, Puotkalių and so on, the biggest stone in Lithuania, which is situated in Barstyčiai. But I am sure, that Skuodas is attractive for many tourists. It goes with the territory, that all people in Skuodas are really stubborn and persistent, as they are born to be Lowlanders. I think that’s a presumption, that all Lowlanders are lazy and not very active. Many would agree that Lowlanders are truly active and lively. As I said earlier, Skuodas is my native town, but despite of that I don’t want to live there later on. There are many reasons why I don’t want to live in Skuodas. Firstly, I am not sure that in this town I could get a job, which I want to, and I won’t be able to do a great career here. Secondly, I like quite huge cities in which are many interesting things, hard traffic, a lot of noise and many funny people. Thirdly, I want to make my future children happy. For example, if people was born and lived all his life in a great city, everybody looks at him differently from people who lived in small town or village. All these facts combine the situation, that I don’t want to live in Skuodas in the future. Its hard to talk about the opportunities which Skuodas offers for young people. There are no universities or higher educational establishments in Skuodas. There is only one gymnasium, Bartuva school, arts school and vocational education school. On the other hand, students can attend many activities after school. As a matter of fact, that there are not a lot opportunities for young people, not even I but a lot other young people want to leave Skuodas in the near future. All in all, I can say that Skuodas is lovely and beautiful little town in which I was born. I am thinking of leaving this town in the near future, but I can’t stand without Skuodas for all my life. If I live in other bigger city, I will come back to Skuodas to visit my family, relatives and friends.
I remember how a girl from 12th form gave me a pencil and my first exercise book, how she took me to the inside-yard of the school to listen a boring speech of the director. Then I remember how I found my seat in the very last desk in the middle row in the class. And my first desk-friend later became one of my best friends, even now, when he is studying in Vilnius, we sometimes meet each other. Another thing that I remember from the first class, is my teacher, who is already retired now. I loved her like “a good aunt”, I guess, sure not when she wrote me a bad mark. Other impressive thing that happened for me at school is when we finished 4th form and entered a completely new way of life - we were allowed to walk everywhere in the school, every lesson was in another place and we had a lot of teachers. I really disliked that system, but I couldn’t change it at all. Then, after couple of years I left my native school and moved to Belgium. There I also went to school, called “Humaniora” - it would be “gymnazium” in Lithuanian. And the biggest impression there was that students there were looking more serious in what they did. Sure, in a free-time you can see a lot of guys and girls smoking, sometimes drinking, they are dressed unordinary, bet at school every of them becomes good, diligent and friendly. They know what they want from the school, and they get it. And then……… I came to the school called “Rygiškių Jonas secondary school”. Maybe it was a mistake, maybe not - but, anywhere, I’m here and that’s all. I can’t say that this school is good, bad or better, it’s like all other schools in Lithuania. It’s made not to fit the child, here child must fit the school. But, I think, a lot depends on the student himself, his behavior, his minds, his wish. Of course, there are some teachers, like everywhere in the world, that are intractable, but they are minority. And all other teachers really wants (I think so, at least) us to have only good memories of our school days.
My hobby
2009-12-22
And it become my hobby. Every time when I do photos I listen to music. I can say that to do pictures take up a lot of time and energy. Sometimes I finish this work at 1 a.m., once I finished at 3 a.m. it was last summer. I have a special kind of photos which I like to do very much. It is the photos which were taken in my class. To do these pictures is always funny. I like my hobby and I can recommend this occupation, because it is devilly interesting, but it is only my opinion. I have a lot of other occupations. I like to go to the swimming-pool, I like to play with the computer, but my favourite hobby is photography. How I said all people have their favourite occupations. My father likes to play basketball and watch TV. My mother likes to read newspapers and my sister's favourite occupation is to listen to the radio M1. I can say what my hobby is for me. What it gives to me? First, I forget about everything, what happened wrong and things which I do not want to remember.
I think that money is very important to get married. If I haven't money I won't be able to maintain family. Sometimes I dream about the lawyer's profession. Sometimes I want to be an actor. If I enter the university , I would like to study book-keeping. I like that kind of work. I like paper work, maybe it is in my blood. My father, my aunt and my uncle are book-keepers. People who have this profession are required in every firm, or in another organisations. This profession is very old. I think that it was founded , when people made money. It was long time ago. Some people think that this profession is not very interesting, I don't agree with them. If I don't enter the university , I'll try to enter a private college. There I would like to study how to rule banks. I think this profession is very progressive now. I can't say that I will choose one of these professions. It is only my dreams. If I want to study one of these professions I must work harder than now.
My flat
2009-12-22
Through the one window I see Pusu street and through the second I can see yard with trees in it. There are many things in my room, but the mains are my sofa, table, a book shelf on the wall, and my PC on the table. In main room there are four or five chairs, two arm-chairs, little table, sofa, piano and section. All room's walls are coloured by yellow colour. In kitchen are four stools, table, refrigerator of course there are some other furniture in kitchen. So, I like my flat. My neighbours are not noisy, but sometimes one my neighbour makes noise in the middle of the night. He sometimes likes to listen loud music.
She is first woman to hold the office of prime minister of Great Britain (1979-1990). She was born Margaret Hilda Roberts in Grantham and educated at the University of Oxford, where she earned degrees in chemistry; from 1947 to 1951 she worked as a research chemist. She married Denis Thatcher in 1951. In 1953, having studied for the bar, she became a tax lawyer. Joining the Conservative party, Thatcher was elected to the House of Commons in 1959. As minister of education and science from 1970 to 1974 under Edward Heath, she provoked a storm of protest by abolishing free milk in the schools.
Anglų kalba  Kalbėjimo temos   (22,41 kB)
London
2009-12-22
The main part of London is city. It's the places where London started. Now it's business centre. Few people can afford living in this part of the town - it's very expensive, so most people come there to do their job and leave this region in the evening. Westminster -- it's the central part of the town. Houses of Parliament, Westminster Abbey, National Galleries are situated there. There are many government offices. In one tower of House of Parliament is Big Ben -- the main clock of Great Britain. Just across the street is Westminster Abbey -- main Church of England. New monarch is crowned there, wedding ceremonies of the Royal family take place there. It is also famous for its poets' corner - many famous people are buried there. Not far you can see Trafalgar square with Admiral Nelson's statue. Under his leadership English fleet defeated united Spanish and French forces. Another interesting place is Buckingham Palace. If the Queen is in, you can watch changing guards. West end is the residential part. It's the richest part of London. Not far from there Hyde Park is situated with famous speakers’ corner. East part is the poorest part of London. It is industrial region, so air is polluted; a lot of slums are there. The tower of London is famous for tower and Tower Bridge. Tower is museum now, but it used to be a fortress, state prison, the mint, and treasury. The tower of the bridge in middle ages was used like place of execution. There is one more place of interest - British Museum.
Firstly, I should speak about the reasons why more and more young people prefer living apart from their parents. What really matters is that living apart parents capacitate for free life without any interdictions and limits, as well. Entering university causes another reason. Usually, chosen university is in another city. Due to this youth has no other choice as to leave parents home, and move to a new place. We must not forget and one more point about this. For the meantime, living on one’s own is more fashion than necessity. Of course, there are a great majority of other reasons, but those few mentioned I think do the most influence to youth. Talking of my living place after finishing secondary school, I must say that it depends on university which I will enter. There is no doubt that after finishing school I will be constrained to leave my native town. It goes with the territory, that in these days I think more and more about my future living apartments. I don’t find myself very happy when I think that in near future I will have to live in students hostile. I am strongly determined to rent a flat. I’ve made decision like this as I don’t like living in huge groups without any private life. Also, I am expected to mention what difficult is might students have while living in students hostiles or rented flats. One of the negative sides of living in students’ hostiles or rented flats is living on one’s own. Not all school leavers are ready to cook food, do some other house duties. In addition to this, youth experience hard life. Moreover, living in new place where one doesn’t know anybody causes stress. Youth undergo depression. Finally, it costs a lot to live in hostile or rented flat. As a result, youngsters must look for a job, save money. They are not able to conduct whatever they want. In conclusion, all changes give a lot of satisfaction to young people, but we can’t forget about the hard which it does.
Lithuania
2009-12-22
The capital of Lithuania is Vilnius. The official language of the state is Lithuanian. Lithuanian flag consists of gold, green and red ribbons. State emblem - white Vytis in the red field. The biggest town in Lithuania is Vilnius, then goes Kaunas, very beautiful town on the place where the river Neris flows into the Nemunas. Klaipeda, Panevezhys, Shiauliai and other big cities too. For the first time Lithuania was mentioned in 1009 in Quedlinburg annals. As a state it was emerged in the early 13th century and Mindaugas became the Grand Duke of Lithuania about 1240. At the end of 14th and the beginning of 15th century Lithuania became one of the most powerful states in the Europe. Lithuania was christened in 14th century, until that time it was pagan. Lithuanian people had to fight a lot for their freedom. The latest occupation ended only in 1990, when on March 11 Lithuania proclaimed its restoration of statehood. There are two big Universities in Lithuania in Vilnius and in Kaunas. University in Vilnius is very old: it was established in 1579, and another University, which received the name of the Vytautas the Great, was founded in 1930.
Life and death
2009-12-22
Though less is known about death. All we know is that the body stops functioning. And no one knows what comes after that, what happens with person’s mind and spirit. Or maybe nothing happens, human existence just ends at the moment of death. So far it is everyone’s business to believe in life after death or not. But there is one question that can be discussed about death: is it meaningful or not? One can say that the one who believes in life after death will give the meaning to it and on the contrary – the one who does not – will not give the meaning to it. But there are people who do not believe in life after death. They even do not know if they believe in something at all and death is something mysterious, something important in human’s life even for them. Why death is so important in human’s life? Is it important? Before answering these questions I checked in the Internet hoping to find something about death. I looked for information in Academic Search Elite and Academic Search Premier databases and found over 20.000 pages related to this theme. Of course, not all of them were only about death itself, some of them where about death of some famous person, but the numbers speak. People talk about it, and if they talk about it – they care about it, it is important for them. However, why others think that it is just “an awful, stinking, absurd horror, and there is no way of giving it meaning”? There may be a lot of reasons and I would like to mention some of them. Let us look at the world history and especially the World War I, World War II and other tragedies. Dead people were buried all together without coffins, without priests (if a man was religious), without any attention. Of course, there were such circumstances – economic situation was bad, no time for normal funeral (have to fight), lots of unknown dead people. The death lost it’s mysteriousness, sacral meaning. Therefore some people think of death if it was only the end of bodies functioning. Though no man can judge them because no-one knows if there is something after death. Everyone knows for sure that the body begins to fall to pieces, begins to putrefy, to stink after death. This is also a reason to think as Rollo May does. But we should think from the other point of view. Every man’s death makes his relatives, friends, acquaintances feel bad, sad, or at least uncomfortable. Some of them say that they miss the person, feel lonely without him. Maybe it can be called egoism, but still person’s death does not pass through without consequences. It makes us stop for a second and think about the eternal questions of life and death. Yet another reason for such thinking could be the fear of death. When people are afraid of something they usually ignore or deny it. Some of them do not even think about it. In this situation a person who thinks so do not want to have any relationships with death and therefore deny it, give no meaning to it. And as the folk wisdom speaks – the roots of fear hide in ignorance. The meaning of death also shows burying traditions. Our ancients showed respect to a dead man by putting expensive clothes, things, animals and even humans to graves. They believed in life after death and emphasized it with great ceremonies. When Catholicism came to our culture burying traditions have changed but nevertheless it remained very important in humans’ life cycle. It proves the importance of priest’s participation in funeral. I have already mentioned World Wars. As it is the tragedy of the whole mankind, we can not judge about significance of death from this point of view. Nowadays things change very fast and it is hard to decide how people think about things. By the way Andrew Greeley said: “since the fall of socialism in Eastern Europe there has been a significant increase in religious faith in Hungary, Slovenia, East Germany, and the Soviet Union, particularly in matters of religious faith like belief in God, life after death, heaven, hell, and religious miracles.” (Society, Mar/Apr2001, Vol. 38 Issue 3, p32, 6p). Proving this I should say I was surprised one day by the Mass in the Catholic Church – there were lots of young people, they were singing, it looked as if they liked it very much to be in church, to participate in Mass. It was no doubt for me that they really believe in God who says that death is an important period in human’s existence. But there is another question about believing in God and meaningful death. It happens very often that a man who lost his friend, beloved person in early childhood when his faith in something was just beginning to develop does not believe in God, hates death because of some unfairness, offense. He can not go to a funeral, he laughs at those who suffer because of somebody’s death. He says he does not understand people who give some meaning to death. But it is just a defensive reaction. He denies death because he does not want to remember early childhood’s horrible experience. Lately I have been to a couple of funerals. People who died were not very close to me. Still their death touched me. As I looked at dead people’s relatives, friends I realized that this event is very hard to experience. It seemed that they lost the ground under their feet, they looked so lost as if they did not know how they were going to live any longer. But still in such a sad situation they believed that for a man who died will be easier to live “there”. They wanted to say goodbye to their friend, relative and I even heard one woman saying that she hopes to see him in the better world. That was the most convincing argument that she believes in the meaning of death. I would like to say that nobody should give up in believing in life after death. People should believe in death as in a one step in the better human’s life. In nowadays when social, economic conditions are very unfavorable old people who have to little time to change something must have hope in case they could live their last days cheerfully, hopefully. But it is one problem with it – people are too afraid in death. Let us cope with this problem, let us give a hopeful meaning to death and let us live more joyful!
We would be grateful if you could send us your latest catalogues together with the prices. If any discounts are applied, please list the terms of getting them. We would also like to know whether you will/can ship them to Lithuania. We look forward to hearing from you in the near future.
He knows more and more words, and he often says two words: “what`s that”, and ”why”. A child wants to know more about things around him, so these two words are the way to the knowledge. One language cannot give so much news, as few languages. More languages – more keys to open the door to the world. It`s not one door to the world, and language can open not one door. We can go to the world reading books. In this field language is very important. Not all books are adapted to the mother tongue. The news from the horse`s mouth are much better. Some people say, that a book is an old – fashioned thing, but we cannot forget this door to the world. Other way to the world is TV. Nobody can say, that it`s old – fashioned thing. Technologies develop faster and faster and our task is don`t fall to them. We can watch a lot of foreign programs, but it`s not necessary if we cannot understand foreign languages.
He knows more and more words, and he often says two words: “what`s that”, and ”why”. A child wants to know more about things around him, so these two words are the way to the knowledge. One language cannot give so much news, as few languages. More languages – more keys to open the door to the world. It`s not one door to the world, and language can open not one door. We can go to the world reading books. In this field language is very important. Not all books are adapted to the mother tongue. The news from the horse`s mouth are much better. Some people say, that a book is an old – fashioned thing, but we cannot forget this door to the world. Other way to the world is TV. Nobody can say, that it`s old – fashioned thing. Technologies develop faster and faster and our task is don`t fall to them. We can watch a lot of foreign programs, but it`s not necessary if we cannot understand foreign languages.
Language
2009-12-22
They serve as a useful means of communication. How could we understand or talk to people from other countries, if we couldn’t speak their language? I think that some people like learning foreign languages, various people have different reasons. I think that some people like learning languages in general, the others learn because they have to do that at school. Besides, nowadays pupils realize quite well that they might need foreign languages in the nearest future or it might be a credit for them to get a better job.
Journalist
2009-12-22
I even got unsightly flags on the streets of Maroubra taken down after writing a public letter of complaint outlining the visual pollution and commercialisation of our otherwise beautiful suburb of Maroubra Beach. The motivation is always there to learn more.” Favourite aspects of his role as the Media Man include: “Meeting and dealing with so many wonderful, interesting people. I am expanding my horizons every day. Interviewing people at Channel 31 has a sentimental significance for me, as the producer, Joy Hruby, gave me my break in television. I need to mention that the Internet provides constant learning and business opportunities. Seeing my ideas and research come to fruition, and benefiting so many, is most gratifying. I also like to expose fraud. Encouraging free thought and expressing freedom of speech in satisfying. Dealing with so many wonderful, supportive folks, many of whom reside in the good ol' USA.” Being able to communicate a message that so many other people will read and consider is probably the most rewarding aspect of being a journalist, according to Greg. “I am still coming to terms with being referred to as a journalist, even though I have my formal qualifications. I need to put in more hard yards, and until I win a major journalism award, I don't mind if I am not thought of as a journalist.”
Interesting jobs
2009-12-22
In case I have a possibility to choose computer programmer's, lawyer's or teacher's profession, I am absolutely decided to choose teacher's profession when I was in nineth form. There are many reasons why I chose this profession. Firstly, I think that teacher's profession is very creative, as you can take place with your students in interesting competitions, create original things and interesting ways to help your students to learn difficult lessons. Secondly, being a teacher means that you allways are in the centre of young people, and it makes you feel young and energetic. Thirdly, this kind of profession makes you to feel interested in the whole world and events, which are happening around us.And one more, but not the least thing why I chose teacher's profession is that teacher is one of the most important people in human's life. Teacher helps us to learn many important things, to get better prepared for the future and to decide about some important things as future's career. In terms of skills and character, I must say that every profession needs different skills and character. If you are going to be a computer programmer, you have to be intelligent, in order to understand computer's technology, hard-working, as it sometimes takes a long time to learn things about computers, and persitent, as computer programmer can not give up and allways must finish what he starts. Talking about skills, computer programmer must have habit of work with computer and foreign language habit. What about lawyer's profession, I must say that he must be accurate, as he should not make mistakes in his work, should be fair and give all the evidence equal consideration, as well intelligent, in order to understand all laws. As a matter of fact, lawyer must have laws understanding and foreign language habits. In case you are going to be a teacher, you need to be very patient, as students sometimes take a long time to learn things, friendly, even when you are talking with rude students, as well as creative, so that you can make students interested in yur lessons. As I know, teacher must have foreign language and some other habits. As I said earlier, when i was in nineth form, I decided to choose teacher's profession. To be more specific, I decided to become an English language teacher, as I like English very much. All in all, I must say that decision about future's profession is very important. On this decision depends our future and hapiness.
I have four tickets to the theatre next Saturday. It will be the last performance of ‘King for a Night’ and I think it would be great to see it. Would you like to come along? I have invited Sue and Milo too, because I know how they like theatre. They accepted my invitation and asked me if I knew a good place to go for something to eat afterward. Maybe you can suggest something? I suppose we could go to Gino’s Pizzas, because every one of us likes Italian food. Hope to hear from you soon. Give me a ring if you can go with us.
What is more, it is a very big family. There are five children and they all are very nice. So I work here as a nanny. Sometimes I tidy rooms, because children always make a mess. Their mother and father are sweet to me too. They do not give me too much work. In their free time, I go with them to the cinema or theatre. I am having a very good time here.
I am fifteen years old, middle height and I think well-built. I have green eyes and long straight brown hair. I like wearing casual clothes, so I usually wear jeans, jumper and flat shoes. I do not like very colorful outfit. I like reading books, listening to the music and going out with my friends or boyfriend. I do not mind sometimes to watch TV. I do not like staying at home, when it is very good weather outside.
We have already seen pyramids, but they have not done a big impression to me. In addition, we have been snorkeling and scuba diving. The Red Sea’s underwater world is fascinating. There are many things we have not done yet. We have not visited the Egyptian museum. I heard that it is very beautiful. I have tasted some Egyptian food. It was not very tasty, because they cook without milk and they do not eat pork. Cairo is remarkable city – you must visit it one day! Well that will be all for now. Hope to see you soon.
Firstly, busyness at home and at school should be biggest. Teenagers have to talk with parents about our problems and learning. I think if teenagers would have trade, there would be less crime in the streets. For example: out of school activities, travels, and international organizations, or example: scouts, youth clubs.
House and home
2009-12-22
I have an apartment in a nine story building I live on the xxx floor. The livers keep house in order. There are many trees near my house. My house was built in 19**. The number of my flat is *. I live in the two rooms flat. The area of my flat is about xxx square meters. There is a balcony in my flat. I have a fine view from the balcony and windows. I have two bed-sit rooms, a bathroom, a toilet, a corridor and kitchen. There is hall stand in the corridor. There are bookcases, wardrobes, beds, tables in the bed-sit rooms. My walls are papered. On the floor there are carpets. Every month we pay fee. I have all amenities shot and cold water, gas, electric light, central heating, lift. In the kitchen there is gas cooker. There are gas meter, electric meter and water meter. I would like to live in a big house with a big garden. I would like to have a swimming pool. I want to have ten rooms in the house.
Christmas is a Lithuanian national holiday. On the eve of Christmas people has a family supper, they don't meat, only fish, fruits and berries. Everybody is waiting for Christ to be born. Some people enjoy themselves on the new year's day. On the eve of New Year they have a party at home, or go the restaurants, visit their friends. The New Year tree is decorated for the Christmas or New Year. The day of Lithuanian's independence is on the 16 of February. Since 1928 Lithuanian's people marks this day every year by paying tribute to those who gave their lives for the people's happiness. For many years after World War the second this holiday was forbidden. Since 1989 it again becomes the national wide holiday in your country. It's a non-working day. The 11 of March is also a very important day for your country. Mother's Day is celebrated on the 1st Sunday of May. The member of family honour mother giving flowers, presents to her on that day. The 1st of November is day of commemorating the dead usually on All Saints Day. People lay flowers on dear people and honour their memory by observing a minute's silence. In spring we celebrate the Easter Day. The tradition of Easter Day is to colour eggs for Easter table. There are some other holidays in Lithuania, but I tried to discuss the most popular.
Having a pet
2009-12-22
Touching some other bases, I must say that there are many reasons of having a pet. The most important is loneliness. However I can’t deny that some people keep pets for fun. There are strong arguments both for and against keeping a pet. I would like begin with advantages of owning a pet. The first reason of having a pet is that their benefits for children are undeniable. Keeping a pet is an important part of every child’s childhood and plays a big role in both their physical and mental development. It teaches children how to play, look after them, while at the same time aiding tolerance and understanding of each other. From a social standpoint, pets play a large role in many lonely people’s lives. Nowadays more than ever lonely people are fond of keeping pets, because it helps to raise their mood, when they are in low spirits, and not to feel so extremely lonely. The final advantage of having a pet is that it makes fun for people who are crazy about attending various animals’ exhibitions and showing the best points of their pets to others. However, there are many disadvantages of keeping a pet as well. Perhaps the most obvious one is that pets cause a lot of damage. In fact, a lot of people face with this problem. To avoid that they always have to look after their pet and try not to keep them in rooms which are full of valuable things. Secondly, some people can’t keep pets because of their health. Usually they are allergies and can not live with a pet in the same place. Furthermore, some pets, especially dogs, dislike little children and they are likely to bite them. So it is advisable to think twice before buying a pet and consider both advantages and disadvantages. Talking about pets, I am able to say that I have a pet too. I have big, fat cat. He is called Meilas. He is Persian race. All my family’s life changed when we got this cat. This cat brought to our lives more fun. I feel very happy when Meilas meets me coming back from school. He is my best friend. To sum it up, I must say that if you love your pet, he makes you life as fun as you can imagine.
Greece
2009-12-22
Greece is a landscape of mountains and islands, many only tiny specks where a handful of people live.It was in the capital. Athens(Athina), that democracy,theater, philosophy, and the Olympic Games were born.The Parthenon still dominates the modern city center, a reminder of a noble past.
Good bye TV
2009-12-22
Word count: 425 words. Už šį darbą gavau dešimt, pati parašiau.
It could last about two days without any brakes. In all times people liked the theatre , but only plays by great dramatist are worth seeing: they are meaningful, they make us think, they are universal. Thanks to them we get to know life and culture. Besides, they are really interesting and really good. Since time is limited, one ought to see only the best plays just as one ought to read only the best books. Now there are a lot of theatres in the world. In Vilnius one of the most famous is the Opera House. I like performances. One of my favourite plays is "The Nose" by Gogol. This play was made at the Youth theatre. It lasts about three hours and all that time people laugh. In that performance a lot of famous Lithuanian actors take part: Vilkelis, Bagdonas and others. Lithuania is not very rich in theatres. At present we have about ten. The Lithuanian theatre is in a very bad condition. The theatres have no money, all performances are old. They can't make new plays very often. There are about seven theatres in Vilnius. I like all kinds of performances, but my favourite is musical comedies. But this theatre is only in Kaunas and once a year they come to Vilnius to show the performances. I saw a few of them: "The Bat", "The Blood Of Vienna". I like theatre , but I don't want to be an actor, because I think that it is better to look at the play than to take part in it.
Global Warming
2009-12-22
Global Warming has many threats on the climate and even the health of the people on this planet. Some of these threats include the altering of crop seasons and even effect the way organisms survive on the planet. The first thing I think I should discuss when talking about global warming is what causes it to occur. Gases such as carbon dioxide, methane and nitrous oxide, which are known as greenhouse gases, all build up in the atmosphere of the earth. All these gases make it so that it becomes harder for the radiation that the sun shines into the atmosphere to escape. The heat continues to build up and this is what causes the temperatures to increase. I know this seems like the temperatures increase massively but in the last hundred years the average temperature of the Earth has gone up between 0.8 and 1.0 degrees farenheight. Also in the last fifteen years, we have had the ten warmest years in record. Global Warming also helps the Earth and it has been for many years. Without global warming, the Earth’s temperature would be a lot lower than the 60-degree average. Unfortunately due to there being many more harmful “greenhouse gases” being placed into the atmosphere, instead of the temperature staying at a constant, its rising. What are many of the dangers of the Earth’s temperature rising? First of all it cause many of the glaciers that are floating in the Arctic and Greenland to melt. This in turn causes the sea levels to rise around the world. In the last hundred years alone the seas around the planet have risen anywhere from four to ten inches. I know it does not sound like a massive change but being able to raise all the seas in the world a whole ten inches is a huge problem. Sea levels also continue to rise is because the hotter temperature cause the ocean water to expand. An example of the sea level causing problems could happen on a little Native Island in the middle of an Ocean. On these islands usually where native tribes live, if the sea level rises three fourths of a meter then half of the island will sink. This could happen in many different islands around the world and if the water keeps on rising as it is, then farming land near the seashores will be flooded and the crops will be destroyed and many farmers will be left without much to live off of. The melting of the glaciers are also causing some problems in the Himalayas. Many of the tips of the mountain’s in that area. Massive flooding and rivers that are well above their normal levels are threatening the crops and homes in the area. Many of the locals that live in the area and many of the scientists that are surveying the area are saying that the glaciers are melting at a phenomenal rate. Another danger that comes with the changing of the climate is that the increased heat causes more evaporation to occur in the hotter climates. This causes there to be more precipitation in many other climates that are not used to handling massive rainfalls. The increased rainfall also leads to speeding up the process of the sea levels rising. Health is also something that becomes threatened because of global warming. Heat becomes a huge factor in the health of humans, especially the elderly. Incidents such as heat stroke head exhaustion and diseases increase drastically. The heat makes it possible for mosquitoes and other insects to transmit diseases. This is something that happened in New York during this summer. A very rare disease called St. Louis Emphyitis (spelling?) that would spread in puddles of water that mosquitoes would drink out of due to the heat. These mosquitoes would then bite humans and infect them with this disease. I don’t recall how many people, if any died due to this, but it did cause a bit of a panic in the New York Metropolitan area. Heat is not the only weather problem. Global Warming doesn't only increase temperatures in hot areas. It also decreases temperatures in cold areas. An example of this has been the cold spell that struck the Midwest. In Montana, temperatures plummeted to 30 degrees below and stayed there. The coldest weather ever recorded plagued our country's heart for over three weeks and still hasn't returned too normal. A related incident has been the blizzards of the East Coast. Some places in New York State got over twenty feet of snow. So what is in store for Earth in the future? Possible nothing. There are many people that believe global warming is nothing more than the normal rise of temperature around the world. So if this is the case, we have nothing to really worry about. Unfortunately, this scenario of normal raise in temperature might not be the case. If it isn’t, Scientists estimate that the global temperature will rise between five and nine degrees by the middle of the 21st century accompanied by a sea-level rise of one to four feet. Once the temperature reaches a certain threshold, the polar ice caps will began to melt. While those living in the Arctic may find that a nice surprise, the implications for the rest of the world are serious. Even a partial melting of the polar ice caps will cause sea levels to rise so much as to completely wipe out most coastal cities. This includes such big cities such as San Francisco and New York. Those cities that are not totally wiped out by the water will eventually be hit with hurricanes much more severe than any other one in history. Of course, inland cities are not safe either. Rather than surging seawaters and hurricanes, they will face drought. So what can be done in order to keep from all of that from happening? We need to stop putting so much pollution in to the air. No matter what there will always be a little bit of Carbon Dioxide omitted into the atmosphere. If we could just limit all the coal and fossil fuels that we burn, there will not be so much “greenhouse gases” and it would keep all of that from happening so quickly. There have also been many attempts by the United States Presidents Administrations in order to help slow down the effect. In my lifetime I know that I won’t see anything too drastic happen due to global warming, but there is a chance that my children and grandchildren will.
Genetic engineering
2009-12-22
It is estimated that humans have between 50,000 to 100,000 different genes; some of them are linked to particular diseases and conditions. Scientists have now identified nearly 4000 conditions that are limited to single defects in a person’s genetic code. Researchers all around the world are currently engaged in “The human genome project”, which aims to identify and define the function of every gene to be found in the human body. Through this they hope to locate errant genes, thereby getting a better understanding of every disease that is genetically transmittable and if possible find a cure for it. Genetic engineering, where by the defective gene sequence is cut and remodeled, is one route scientists might take. At present genetics can be a reliable predictor of who is likely to develop a particular fatal illness. Many feel that this information has the potential to cause as much harm as good, among the 10 percent of the population who may be affected. Some say that people would not be able to cope with the knowledge that they were likely to contract a terminal illness, but genetics argue that everyone has the right to know so that they could plan the rest of their lives. Some women who have been told that they are likely to develop breast cancer have chosen a surgery to remove the breast in order to increase their chances of survival. Genetic engineering is big business, and many experiments take place on animals. Fruit flies have been produced that they have extra eyes on their wings and legs; two years ago scientists grew an ear in a test tube and then transplanted on a laboratory mouse without immune system in order to see if it would be rejected. Harvard University has even patented its own mouse known as “nocuous” which has been genetically manipulated to develop cancer. Imutran, a Cambridge-based biotechnology firm, have produced a pig that is transgenic, from which they hope to be able to supply donor organs such as hearts that are in short supply for transplantation. The revelation that scientists at Cambridge University have successfully transplanted the hearts from genetically altered pigs into monkeys is the most wonderful news to have emerged from the world of medicine fro more than a decade. We are all to familiar with the bad side of science – here is a cause for being happy. The implications are stunning. We are witnessing the forward in human happiness. The chance now exists that hundreds of thousands of people, who are waiting for heart, liver and kidney transplants and would die because of the lack of donors, will now live. Suffers from many other diseases will also face hope. Not only will all those who need these major organ transplants be treated but whole new therapies will emerge. Many cancers, for example are now treated by chemotherapy or radiotherapy but in future it might be safer and more effective to just transplant the affected organ. Possibilities are nearly endless and truly amazing. Whole new era of health and longevity is now downing. Names of diseases: Appendicitis, bronchitis, cancer, chicken-pox, constipation – vidurių užkietėjimas, diabetes, diarrhoea – viduriavimas, hay fever – šienligė, hepatitis, indigestion – skrandžio skausmai, flu, insomnia – nemiga, leukaemia, measles – tymai, mumps – kiaulytė, tonsillitis – angina. Shortened one: Genetic engineering A general term for the direncted manipulation of genes, and usually used synonymously with genetic manipulation or genetic modification. A wide range of technologies are involved in this, but most involve the recombinant DNA techniques. Genetic engineering falls into several different categories depending on what is being engineered. Bacteria, yeast. This is ‘traditional’ genetic engineering (over 10 years old). Using recombinant DNA techniques genes are put into microorganisms to make them produce something we want, be it insulin, better beer or protein for food. Animals. Genetically engineered animals are usually called transgenetic animals. They are produced by a combination of fertilization techniques and DNA technology and produce animals that pass on their genetic modification to their offspring. Plants. Sometimes called transgenetic plants. They are created through the use of plant cloning technologies, which involve growing plants from isolated plant cells. Humans. Although the genetic engineering methods applicable to cows or mice are, in theory, applicable to humans, they have not been yet applied for obvious ethical reasons. Some experiments treating disease have been performed: these do not modify the germ cells. This is called gene theraphy rather than more public allarming term genetic engineering.
Most of the evidence bearing on the inheritance of intelligence is derived from studies correlating IQs between persons of various degrees of genetic relationship. Although genetic determinants of intelligence are strong the results indicate that environment is also important. Note that when siblings are reared together – in the same home environment – IQ similarly increases. Other studies have shown that the intellectual ability of adopted children is higher than would be predicted on the basis of their natural parents’ ability. In the absence of better-controlled studies, a reliable estimate of heritability is not possible. Heredity clearly has an effect on intelligence, but the degree of this effect is uncertain. It is probably less influential than some researchers have claimed but not completely nonexistent, as others have claimed. Most probably, intellectual ability is determined by a number of genes whose individual effects are small but cumulative. The environmental conditions that determine how an individual’s intellectual potential will develop include nutrition, health, quality of stimulation, emotional climate of the home, and type of feedback elicited by behavior. Head Start Programs Because children from underprivileged families tend to fall behind in cognitive development even before they enter school, efforts have been made to provide more intellectual stimulation for these children during their early years. In some programs, special teachers visited the children at home several times a week to play with them. They provided the kind of intellectual stimulation that children in upper-class homes usually receive from their parents. The visiting teachers also taught the parents how to provide the same kinds of activities for their children. In general, the results of these early education programs have been promising. Children who have participated in such programs score higher on entering school and tend to be more self-confident and socially competent than children who have not received special attention. Studies correlating IQs between persons with varying degrees of genetic relationship show that heredity plays a role in intelligence. Estimates of heritability vary, however; such environmental factors as nutrition, intellectual stimulation, and emotional climate of the home will influence where a person’s IQ will fall within the reaction range determined by heredity.
One of my favourite thing is poetry which helps me to understand the outside world, brings to my mind the strength of the human spirit, the beauty of man. Poetry helps me to educate myself. When I have some spare time I create poems too. I’m going to publish my creative work in the future. But I know I must work very hard if I want to charm my readers. I wont to appeal to people’s hearts & minds of people, to their feeling & ideals. I’m also interested in architecture so I like to visit the places where I can see how people lived in the past, old buildings, castles. I like Gediminas castle, which foundation is guarded by the “Iron wolf” legend, in Vilnius. The vaults Of Vilnius cathedral attract me too. The castle of Grand Duke Kęstutis in Trakai admires me very much. If you want to visit the places of interest you have to travel. And I like travelling with my family during our holidays & on weekends. We visit a lot of places in the countryside by our bikes. I think biking is even better than riding in a car because you can follow narrow trails in the fields & in the woods where there are no roads. I like ride a bike because I can hear birds sing, listen to the sounds of nature & enjoy the fresh air then. I’m interested in photography too. I always take my camera with me when I’m on holiday. I keep a photograph record of family events. I like to correspond. I have a lot of pen-friends in all over the world. I have a pen-friend in Greece & I have been corresponding for 3 years. I like listen to the radio. My favourite radio station is “Radio centras” . In my opinion this station is for people of all ages, interests & tastes. I like listening comments & discussions on current affairs, interviews with various people. I like different kind of music. The programs of “Radio centras” are followed by music, & that’s why it interests me. TV is very popular in my life. I like to watch TV in the evenings. Entertainment programs are my favourite. I like : “Šou bulvaras”, “Dviračio Šou”, “Taip & Ne”. Very often I watch films too. I don’t go to the cinema because today we can see a lot of interesting films at home. Today cinema attendance fall because many people have video recorders at home. But I like to go to the theatre because it helps me to get back my energy. It’s one of the ways of getting out of depression. In my opinion entertainment makes our life more beautiful.
I would like to do the course in August because I have holidays then. I give preference to August because it is summer too. I think there would be more students from all over the world and that is a good way to improve my English. In the morning, I would like to join a grammar and vocabulary class because it is the best time to study more seriously. However, in the afternoon, I would like to do a scuba diving course because I have never tried it. The second choice would be a radio programme making because it sounds quite interesting and unusual. I would like to know about the weather in Australia and clothes, which are more suitable to be worn there. I have never been so far therefore I will need to buy some things unnecessary in our country.
Formal letter
2009-12-22
I am twenty-year-old student at International business school. I have a diploma from computer science school. Also few months ago I finished psychological course. In addition, I would like to point out that I have got some experience in recruitment sphere. Last winter I worked in the “Darbo birža” and I have enclosed references from my previous employers. I know three languages well. The first, English, I speak fluently. I also speak fairly well Latvian and some Estonian. I feel this would be useful in this position as the firm work with all three Baltic countries. Also you can rely on my versatile and responsibility. I believe that I am suitable for the job for a number of reasons. Firstly having worked in recruitment sphere, I now feel ready to take on challenge and responsibility of being recruitment consultant in your organization. Furthermore, I would like to use my knowledge of psychological working with yours clientele. And finally, I would like to get acquaint with yours organization personnel.
Food and Drink
2009-12-22
Regulations for checking and preventing fires were developed. In the reindustrialize era most cities had watchmen who sounded an alarm at signs of fire. Fire fighting tool was simple water. Another important fire-fighting tool was the axe, used to remove the fuel and prevent the spread of fire as well as to make openings that would allow heat and smoke to escape a burning building. Following the Great Fire of London in 1666, fire brigades were formed by insurance companies. The government was not involved until 1865, when these brigades became London's Metropolitan Fire Brigade. The first modern standards for the operation of a fire department were not established until 1830, in Edinburgh, Scotland. These standards set out, for the first time, what was expected of a good fire department. In all industrial countries fire fighters undergo training, beginning with probationary fire fighters' school and continuing throughout a fire fighter's career. Great Britain has several fire training centers. In Russia, fire schools are in Moscow and St Petersburg; Sweden and Denmark have similar schools. Most fire fighting consists of applying water to the burning material to cool it. Fires involving flammable liquids, certain chemicals, and combustible metals often require special extinguishing agents and techniques. With some fuels the use of water may actually be dangerous. Now fire fighters use special technique. Their uniform is made from special material that protects from heat and poisonous gas they have masks and if there is people in the burning house they have oxygen masks for them. This work is very important because fire can make a lot of damage.
Fire fighting
2009-12-22
Regulations for checking and preventing fires were developed. In the reindustrialize era most cities had watchmen who sounded an alarm at signs of fire. Fire fighting tool was simple water. Another important fire-fighting tool was the axe, used to remove the fuel and prevent the spread of fire as well as to make openings that would allow heat and smoke to escape a burning building. Following the Great Fire of London in 1666, fire brigades were formed by insurance companies. The government was not involved until 1865, when these brigades became London's Metropolitan Fire Brigade. The first modern standards for the operation of a fire department were not established until 1830, in Edinburgh, Scotland. These standards set out, for the first time, what was expected of a good fire department. In all industrial countries fire fighters undergo training, beginning with probationary fire fighters' school and continuing throughout a fire fighter's career. Great Britain has several fire training centers. In Russia, fire schools are in Moscow and St Petersburg; Sweden and Denmark have similar schools. Most fire fighting consists of applying water to the burning material to cool it. Fires involving flammable liquids, certain chemicals, and combustible metals often require special extinguishing agents and techniques. With some fuels the use of water may actually be dangerous. Now fire fighters use special technique. Their uniform is made from special material that protects from heat and poisonous gas they have masks and if there is people in the burning house they have oxygen masks for them. This work is very important because fire can make a lot of damage.
Fast food
2009-12-22
Therefore, most people who eat it every day have overweight problems. Secondly, fast food is processed or canned. That means it has many chemicals which cause many illnesses and lacks necessary vitamins as well. Thirdly, fast food is genetically – modified. Scientists still have no news about the influence of genetically – modified food on people health, but it is thought it can do a lot of harm. To sum it up, even if fast food tastes delicious or is favorite, people should not forget that it can not be basic food as it is unhealthy and not proper.
Fashion
2009-12-22
. In addition to this, even if you buy the most expensive clothes at “Apranga”, you will look absolutely the same as other people around you. Moreover, “Gariūnai” market does not differ from “Apranga”. Clothes which you buy at “Gariūnai” have even the same labels as “Apranga” clothes. Thirdly, the quality of “Apranga” clothes is not the best. Usually, after some time you have to throw away those clothes. “Gariūnai” does not suggest better quality either, but at least the prices are reasonable. To sum it up, “Apranga” and “Gariūnai” fashion does not differ at all.
A small number of scientists investigate ESP and other parapsychological phenomena systematically. Joseph Banks Rhine began pioneering work on ESP under carefully controlled conditions more than 50 years ago. For many observations he used a special deck of 25 cards: 5 cards of each of 5 symbols. For parapsychological studies the cards were often shuffled mechanically. Then the participant was given 25 “trials”. In studies of telepathy, the scientist chose a card and looked at it before the subject “guessed” the symbol. In research on clairvoyance, the investigator selected a card and placed it facedown on the table without looking at it. Then the participant “guessed” the symbol. For work on precognition, the subject “guessed” the symbol that would appear before the experimenter selected the card. While the number of hits among people who perform well is typically small (7 out of 25), some subjects do surprisingly well. Spontaneity and trancelike states seem to increase the magnitude of ESP effects. People who believe that ESP exists make slightly higher scores on laboratory tests than skeptics do. In the public’s mind the evidence for ESP consists primarily of personal experiences and anecdotes. Such evidence is unpersuasive in science because it suffers from many problems: 1.The replication problem is acute because most such evidence consists of one-time occurrences (for example a woman announces a premonition that she will win the lottery that day-and she does). There is no way to evaluate it because it is not repeatable. 2.The problem of inadequate controls and safeguards is decisive because such incidents occur under unexpected and ambiguously specified conditions. There is no way of ruling out such alternative interpretations as chance, faulty memories, and deliberate deception. 3.and finally the file-drawer problem is also fatal. The lottery winner who announced ahead of time that she would win is prominently featured in the news. But the thousands of others with similar premonitions who did not win are never heard from; they remain in the file-drawers. It is true that the probability of this woman’s winning the lottery was very low. But the critical criterion in evaluating this case is not the probability that she would win, but the probability that anyone of the thousands who thought they would win would do so. That probability is much higher. The same reasoning applies to precognitive dreams. We tend to forget our dreams unless and until an event happens to remind us of them. We thus have no way of evaluating how often we might have dreamed of similar unlikely events that did not occur. We fill our database with positive instances and unknowingly exclude the negative instances. Extraordinariness is a matter of degree. Telepathy seems less extraordinary to most of us than precognition cause we are already familiar with the invisible transmission of information through space. Precognition seems more extraordinary because we have no familiar phenomena in which info flaws backward in time. National polls find that about ½ of all adult Americans believe in ESP. Psychologists are a particularly skeptical group.
Emotions cause not only general reactions, but specific ones as well. We may laugh when happy, withdraw when frightened, get aggressive when angry, and so forth. Among these typical emotional reactions, psychologists have singled out one in particular for extensive study: aggression. The components of an emotion include autonomic arousal (sužadinimas), cognitive appraisal (įvertinimas), and emotional expression. Intense emotions usually involve physiological arousal caused by activation of the autonomic nervous system. People who have spinal cord injuries, report experiencing less intense emotions. Most people report getting angry at least several times a week often at loved ones. Though they commonly feel like aggressing physically when angered most control these impulses. Frustration and pain (mental and physical) arouse anger and can stimulate aggression. Incentives may also trigger aggression. Aggression is a typical reaction to anger (though it can occur for other reasons as well). According to early psychoanalytic theory, aggression is a frustration-produced drive; according to social-learning theory, aggression is a learned response. Biology gives animals the capacity to hurt one another. The threshold levels of numerous aggressive brain systems are thought to be influenced by heredity other neutral circuits, blood chemistry, neurotransmitters, and experience. Cultures that sanction aggression have high rates of it. Families teach aggression directly and indirectly. When treated harshly, children pick up the same habits. Other contributers to aggression include school failures and frustrations, anonymity, poverty, and the availability of weapons. Several techniques for the control of human aggression exist. These include punishment, catharsis, exposure to nonaggressive models, and training in basic social skills. In addition, aggression can often be reduced though the induction of responses or emotional states incompatible with such behavior.
First, nowadays the life in our country is very difficult and a lot of young people don’t go to school, they haven’t even got secondary education. There are a lot of young people, children especially in big town’s streets. Some of them work washing cars, selling papers, some beg and some have nothing to do. These youngsters very often commit crimes. It is very important that every youngster would attend secondary school. They would be busier and couldn’t commit crimes. Second, Lithuanian children start attending secondary school when they are six or seven years old. They go to the primary schools which are in the kindergartens mostly. When they are ten or eleven years old they go to a secondary school. Pupils can stay at a secondary school for twelve years, but some of them leave secondary school at the end of the ninth form. They go to vocational junior colleges or manual training schools, where they can get both secondary education and the qualifications necessary for a job. Before that these pupils must take the examinations for the General Certificate of Secondary Education. But not only these, all pupils must take examinations. Everybody can go to a university after graduating from a secondary school, vocational junior college or manual training school. Third, best students of universities can go to study abroad. There are a lot of exchanges programmes. Abroad university make good services to study there. Plus students get legal job for your spending. Exchanges programmes are very interesting because students look another countries, to meet with other peoples and to find new friends. Finally, education is very important in person’s life. The years when we attend at school are the happiest. Educated people are intelligent. Then you are educated - life is better.
The children have one month holiday during the school years. The school children can stay at school for 12 years, but some of them leave school after 9 years. These children enter vocational junior colleges or manual training schools. In these schools they can get both secondary education and qualifications necessary for a job. Education in Lithuania has been centralised for a long time , but now almost all schools have their own education system, but all systems do not different from each other very much: children study almost the same subjects in all schools. Schoolchildren can transfer freely from one school to another. Each class has its own classroom, where children have the most lessons, but there are special classrooms for physics, chemistry, biology, art and some other subjects. There are extra-curricular activities at some schools organised by clubs, sports and art societies. After a secondary school, a vocational junior college or a manual training school, children can take entrance examination and enter the university.
British children start school at 5. They go to the primary school which has two divisions: the infant school (from 8 to 11) and junior school. From 11 to 16 British children go to a secondary school. Until 1965 there were two types of secondary schools: grammar school giving education up to the age of 18, preparing pupils for university entrance. And secondary modern school, which gave general education and some practical training up to the age of 15. Children were selected for grammar school on their ability tests at the age of 11. Now most British secondary schools are comprehensive. They take most of the children without reference to their abilities and give a wide range of secondary education. At the age of 16 schoolchildren may either leave the school or remain two years longer to prepare for university or college entrance. There are also private schools in Great Britain. In these schools children must pay fees for their education. After graduating from school children can enter university. The school leavers do not normally have to take entrance examinations (except for Oxford and Cambridge).
Education 2
2009-12-22
Some years ago secondary schools taught the same subjects, had the same organization of education. Today they are very different: some of them teach humanitarian subjects, some - science. The school curriculum, the organization of the lessons, the timing of the holidays, dressing vary from school to school. Subjects can be taught in three levels even at one school. You can take your examinations in three different levels too. Lithuanian children start attending secondary school when they are six or seven years old. They go to the primary schools which are in the kindergartens mostly. When they are ten or eleven years old they go to a secondary school. Pupils can stay at a secondary school for twelve years, but some of them leave secondary school at the end of the ninth form. They go to vocational junior colleges or manual training schools, where they can get both secondary education and the qualifications necessary for a job. Before that these pupils must take the examinations for the General Certificate of Secondary Education. But not only these, all pupils must take examinations. Everybody can go to a university after graduating from a secondary school, vocational junior college or manual training school. The brightest students have a chance of studying abroad. Pupils can transfer freely from one school to another. Secondary education is free. Pupils get their textbooks free, too. But some of higher schools and universities are not free. Students who have not very good marks in their Certificates of Secondary Education can study there too. But they have to pay money. Those pupils who are not very good at learning can go to evening school. It is easier to study there. As for me I attended secondary school No.5 in Marijampolė. I start attending my school when I was six years old. I have been going to this school for twelve years now. Our school is 24 years old. It is not very large: there are about 1000 schoolchildren and about 5 teachers in it. I like my school because there are my friends in it, because my school is famous for skilled teachers. I am on a good footing with them. Some teachers are not very tolerant to schoolchildren who don’t agree with them, but most of them are very generous and nice people; I can go if I have a problem to them. So I am sad at the thought of leaving my school, teachers and class friends. It is definitely our last year at school so I have to do my best. We have a canteen, a library, some cloak rooms, a big sport hall, a school hall in our school. We have a large playing field near our school. Inside the school building we have a lot of special classrooms where different subjects are taught. The biology room is my favourite because there are many dummies in it. My favourite subjects are English, Biology and Literature. There are some clubs at our school. We have got basketball and football teams. There are some singers and a lot of dancers at our school. On Saturdays we often have dances. We always celebrate various celebrations: The Day of Valentines, The Day of liars, The Day of teachers. We have a nice egg exhibitions in spring. But the most impressive is our New Year carnival. My parents want me to be a doctor. It is their ambition, and I am planning to study medicine in Kaunas. I want to become a midwife. It’s a very responsible and significant profession. I hate having to ask my mum and dad for money. So I must study. But I don’t want to leave my family and friends. Anyway, I’m scared of living on my own in a big town. I must continue learning for the rest of my life. Education is very important in person’s life. The years when we attend at school are the happiest. Educated people are intelligent. The school year begins on the first of September and finishes in June. The school year is divided into three terms.
Education
2009-12-22
These pupils usually go to vocational junior colleges or trod schools where they can get both secondary education and the qualification. Education is free, everybody can go to a university or any higher school after finishing secondary school. In Lithuania children go to school five days a week. There is no school on Saturdays and Sundays. The school year begins in September and ends in the middle of June. There are three terms in a school year. I attend school called Gerosios Vilties. I have been going this school for twelve years now. Our school was build In 1965. It is a white, three storied building. There are about a 1500 pupils and hundred teachers in it. Our school is situated in a nice and quiet place. It is surrounded by beautiful lawns and playgrounds. Near the school there is a large sports field. In front of the school you can see a lot of young trees planted by our school leavers. My school is rather large, so it is very noisy inside during breaks. We study Lithuanian, English, Russian, history, mathematics, chemistry, biology, music and other subjects. There are lessons of handicrafts for girls and manual training for the boys. As well as special classrooms for most of the subjects taught at school, we have also got woodwork and metalwork shops, a gymnasium, a school hall and a library. There are two chorus in our school. The atmosphere in the school is rather friendly and democratic. I think I’ll remember my classmates, my teachers for a long time.
Drink and food
2009-12-22
Approximately ten years ago there was a day when I had nothing to do and fortunately I found a cooking book. It was old German cooking manual with the nice pictures. Although I could not read German but the pictures were very informative. After few hours my kitchen looked as a ruin and all food-stuff was damaged. In spite of this I have become an enthusiastic cooking fan. Since then my cooking knowledge and experience has improved a lot. Now I specialize in cold meal especially in salad and sandwiches. In fact to make cold snacks you do not need much time and preparation. My favorite salad is made from walnuts and rise. On weekends or holidays I make dinner for my girlfriend or family. Trout in lemon and white vine sauce I cook the best. Several years ago I have begun to use vines as an ingredient of my dishes. Therefore I analyzed many sorts of it. Furthermore vines are very good addition to meal. I drink white vines while I am eating fish and in my minds eye the best choice is Merceau bur it is expensive and rare. More often I drink Chateau du Paper. With meet I prefer red vines such as Pomerol, red Burgundy and red Bordo. Cooking is good and interesting hobby. No doubt it is beneficial to know how to make food because you never know what kind of woman you would get.
Dream house
2009-12-22
My dream house is located about few kilometers from the big city, in a very picturesque place near the endless river or bottomless lake. I dream about place like this as I prefer clean fresh air and unpolluted water. I don’t find myself very happy in little and uncomfortable house, so my dream house is very cozy, comfortable, well planned, with lost of gigantic windows. If you asked about rooms, I must say that I don’t need many of them, but it is very important that all these rooms were as large as it is possible. The modern front door opens into a spacious hall, where are many portraits of family members, exotic flowers. As far as bedrooms they are very large, comfortable and elegant as well. There are soft, huge beds and many antique things. It makes me to feel comfortable. By the way, every bedroom has bathroom and toilet, which are spacious and modern. There are a majority of mirrors and wardrobes. There is no question that the accent of the house is living room, as it is the place where I can relax, watch TV, listen to music or just sit and look at the fire. In case I am speaking about my dream house, I must say that there without fail are sports hall with all modern and expensive sports equipment, and little relaxing sauna. There I could get a great rest for my body after hard day. In addition to this, I am able to add that there is a big kitchen in my dream house. The kitchen must be light and have all modern equipment such as huge fridge, microwave, modern oven, vacuum saucepans, dishwasher and some other things as dresser with amazing dishes. Oh, it just occurred to me that I’ve forgot to tell about furniture. My dream furniture is upholstered, comfortable, and elegant. Usually, it must make my dream house as cozy as it is possible. Another important thing which needs to be mentioned is that dominating color in my dream house is blue, as blue color is beautiful like a dream and I love this color. That’s all about my dream house. I hope that one day my dreams will become in to a true. It would be great to live in house which is in my dreams.
But if that place is some 100 or more km. away, then everyone prefers a faster way of traveling. OK, I agree that traveling on foot is good for your health, but just imagine that you have to go to Kalvarija and return using only your foot - I do not think, that it will be very healthy for you. Anyway, everyone can try.
. In high school, you couldn’t do that much as a freshman. You really didn’t know what to expect coming from middle school, just that it was a new place to learn. Following the rules was a necessity. If you didn’t get in good with a couple of teachers, the rest of your high school years could be treacherous. Although, if you could get through your freshman year, the other three are a breeze. During your sophomore through senior year, you had made friends with most teachers and could get by with almost anything. If you were in any class with that certain teacher, she would probably let you do favors for her to get you out of class. She would also let you go do things you needed to do, always giving you a good grade, and you didn’t even have to show up to class most of the time. I thought high school was the easiest part of my school days. College is a totally different atmosphere. You still have the same freedom you had in high school, but you don’t have to go to class if you don’t want to. The disadvantage is, you can’t make up any work you missed either. In high school, if you missed three or four days you got the same amount of time to make it up. Here at Maple Woods, there are very few sports you can get into. I think the only sports they have are baseball and softball. In high school, you can get into any sport you can think of. Another thing is that you don’t have to be on time, or stay the whole time. You can get up and leave at anytime you want. The reason for that is, you are paying for your credits, if you don’t pass you don’t get the credit. That is a waste of money, and no one likes to waste money. I prefer college, because you get to make your schedule. You can come in as early as eight in the morning, and leave as late as eight at night. It makes it much more convenient for those who work forty or more hours a week. Even though I prefer college now, I still think high school was the best years of your life.
Direct observation deals with naturally occurring behavior. It is commonly used by biopsychologists to observe animal behavior in natural conditions. Humans can also be observed by direct observation, although that kind of observation requires specific techniques. There are many different techniques that describe the timing of observation, its frequency, longitude, the way data should be recorded in video and audio devices, or written in protocols. Direct observation is usually divided into laboratory observations and field observations. For the first one, psychologists create an artificial situation and watch someone solving it. This method allows an objective data gathering where almost all variables can be controlled, eliminated or changed. While field observations or naturalistic research takes place in the natural environment. Usually the observer has to camouflage himself in order not to be spotted and not to intercept with the experiment. There is a big fight over these two methods. Naturalistic observation provides data that is much closer to the reality, although it is impossible to control the factors that may influence the observed behavior. Indirect observation can be split into questionnaires, interviews and psychological testing. Questionnaires allow social scientists to collect information quickly and cheaply. It also gives an opportunity to examine a big group of individuals at the same time. Usually questionnaires ask for readily available information and do not require a lot of soul-searching. Psychological testing is another form of an indirect observation. It is usually used to observe: mental health, intelligence, moods, personality traits, beliefs, feelings, needs, opinions, abilities, knowledge and the like. Tests vary in formats from questionnaire type to the exam looking like. Some tests can be made to exam large groups while others certain individuals. Interviews and questionnaires are also quite similar. Interviews are closer to direct observation method then testing or than questionnaires, because interviews involve an investigator, who collects data in face-to-face manner. Interviews can be structured or open-ended. Structured interviews have definite questions that everyone is expected to answer and precise answer options may be available. While open-ended interviews allow respondents to speak whatever they like under mere question construction designed by the examiner. Although interview is an expensive method for data gathering, since it involves a tête-à-tête work of a qualified psychologist.
Christmas in USA
2009-12-22
People also buy Christmas trees. Almost every man decorates tree in a different way. The decorations mostly are made of glass: angels, various figures, soldier and balls they also put a fire in the fireplace and puts stockings over the fire place also they put beautiful light bulbs on they’re houses and windows. Little children believe that there is Christmas Father or Santa Claus who comes down the chimney on the night of Christmas Eve and brings presents. Most families put presents around or under Christmas tree and in the stockings they put candy and these are opened on the first Christmas day in the morning. The biggest part of people thinks that Christmas is the time for families. For many families, this festival is the only time when they are all together. On the Christmas morning the tearing of wrapping paper is heard as gifts are exchanged, opened and admired. As the turkey, goose or chicken is sizzling in the oven, their delicious aroma fills all houses. The family is dressed in their best clothes; sit down to enjoy a delicious meal, which puts a smile on everyone’s face. America celebrates Christmas almost the whole week until the New Year, but the first day is extraordinary and you must spend it at home with your family members. This is the time when the warm feeling of Christmas spirit fills the home as the children play happily with their new toys and the adults relax, all family members feel closest to each other after sharing a day of love and joy.
Christmas
2009-12-22
Firstly, winter holiday is a perfect time to become closer with our family members and friends, as everybody at this time are on their holiday. Then people can have a lot of fun, while they are doing some favourite pastimes together. Secondly, Christmas is known as family’s and dearest friends’ holiday. Everybody has a strong feeling of duty to spend more time than every day with loved people. Thirdly, everybody feel in a wonderful, joyful as well as perfect way. As a result of all these feelings, people give their love to each other. So to summarize I can say, that all these facts illustrate, that Christmas gives people a feeling of togetherness.
Crime today
2009-12-22
This situation in Lithuania is getting hopeless. A lot of dangerous criminals are allowed to escape and roam free. There are more and more burglars, kidnappers, murderers and killers who commit crimes and succeed in escaping penalties by engaging good lawyers. Somebody says that police do nothing. But I think its not true, police do what is possible. Just not everything is in their hands. Sometimes and people should help to police officers. For example, often people don’t even call the police as they don’t believe in justice. They think that there will be no punishment for thieves. If they believed in justice and helped police, police would help them better. Touching some other bases, I am able to mention that the most common crimes in my native town are burglaries and vandalisms. Usually, burglars steal from flats and cars small but expensive things. Talking about vandalism, vandals usually are youngsters. They broke small trees, windows and streets’ lamps. Of course, there are and some other kind of crimes as the following: beating, swindle and so on. I live in small town. It means that there aren’t very much crimes or they are quite small. I should admit that now I feel safe, but I am sure that after few years criminals will reign everywhere. As a rule, as city is bigger, as there are more crimes in this city. No doubt, that biggest Lithuania’s cities are full of criminals. Unfortunately, sometimes and small cities are more dangerous than the biggest ones. As far as Panevezys it is said that it is the capital of criminals. I certainly don’t believe that crime control is entirely the responsibility of the police force. I am convinced that prevention is the key to success and that all of us must work together to prevent crime. Not giving criminals the opportunity is the first step.
Computer – it`s a machine for carrying out calculations and performing specified transformations on information, such as storing, sorting, correlating, retrieving and processing data. The main disadvantage of computers is that staring at a screen for long periods of time can be damaging to the eyes, and sitting on a chair for hours at a time is certainly not healthy. Secondly computers distract from social interactions such as conversation. Also, people can be inclined to become anti-social and stay at home and use their computer. Finally, the most persuasive argument against the use of computers is that the more jobs are done by computers the less are done by people. It isn`t very good for increasing people population. However, the advantages of computers are numerous, such as undeniable educational benefits, especially to children. School subjects become more interesting when presented on a computer screen. Moreover, computers can be fun with a seemingly endless variety of games which can be played on them. In addition, computers are valuable to any business, making life easier and saving time by being capable of storing and retrieving vast amounts of information at he touch of the button. I think computer has a lot of disadvantages and advantages. Yet, despite the health problems, risk to jobs and personal interaction, it seems that as long as the use of computers is regulated the benefits computers provide to education and businesses are invaluable. Computers make our life easier.
In past years few branches was opened in Eastern Europe and few more in USA (including Budapest, Rome, Viena and Amsterdam). In the same year the company’s trade mark was registered. The main marketing directors plan is to flourish (klesteti) in old contingent known as Europe and become most popular trademark among the others computer software and technics developers. Company’s driving force is research in newer PC technologies. On this depends how far it will go on in wild IT business. The management hopes to penetrate more international markets in the near future. Research management is fully in world for developing new IT technologies and upgrading old. Concentration in comptech development has enabled business to get more earnings and enrolling new shareholders for conquering the markets. As the small partnership become public limited company by the past few years,now it can enrole more financial needs for developing. In these IT times it’s the most common thing for that kind of companies to be 1st in new comptech production and researching that leads for newer markets and more business growth. Now this corporation honours agreements all over the world. Company epand from few workers to more that 1000 employers. Board of directors now manages the company with chairman who was elected to represent company in business sector. It now includes such branches as finance, marketing, production, personnel, purchasing, planning and most important research. Company’s production grows by the economical situation and consumers needs and it seems that it won’t exhaust.
Cities and villages
2009-12-22
Talking about differences between the life styles of people in cities and villages, I must say that they are various. According to the information I have, townspeople have absolutely narrow-minded views. Usually, their lifestyle is as active as people can take it. They are always in a hurry, have many things to do, and never forget about interesting ways of spending their free time. I am sure many would agree that they socialize more than country-people. On the other hand, towns-people tend to live unhealthy life and eat not wholesome food. If you asked me about country-people, I want to say that their lifestyle is very different from town-people. Some people say that country people live secluded life, do not socialize to each others. They don’t have cultural needs and don’t care about parties and other celebrations. Certainly, in cities popular careers are lawyers, teachers, and auto mechanics. Usually, country people are farmers or have no profession. Very low variety of jobs in villages is one of the biggest problems in Lithuania. Seasonal jobs are most popular in villages. At the same time to find a job in city is easier, as there are many organizations and commercial firms, which give jobs to many people. Of course, and salary differs. If people work in village, their jobs are very hard, but they don’t get better salary. Everything is on the contrary. Their salary is less than workers in city. To sum it up, I must say that there is no matter where you live, life always seems very difficult.
Children rights
2009-12-22
Even in the same nation children rights were equally respected, and violated. For example in ancient Egypt one of the pharaohs ordered to kill all male, new-born Jewish children, because he thought, that the Jewish (Hebrew) people became more powerful than they, Egyptians were. According to the Bible, he said unto his people: Behold, the people of Israel Are more and mightier than we. And he said, when ye do the office Of a midwife to the Hebrew women, And see then upon the stools; If it be a son, then ye shall kill him: But if it be a daughter then she shall live. Of course, it was the roughest breaking of children rights. But in the same country, almost at the same time, small - aged prince Tuthanchathon sat on the throne. His aunt wanted to occupy the throne herself , that means to break his , as pharaoh's child's and throne heir's, rights, but this time child's rights defence worked really strongly , because Tuthanchathon was an Egyptian , not Jewish child , and , of course , pharaoh's son. The same kind of violation of children rights was in Sparta - they killed children too, but this time - for another reason. From five years age Spartans took their male children to the military trainings. And if a child was too weak for such trainings, they killed him. It’s a strict breaking of child's rights, because children can't chose, what physical or mental shape will they born. But the times were changing, so the attitude towards children rights was changing too. Masive and cruel children’s killing was stopped. Of course, that doesn't mean, that the violation of child's rights was stopped too. For example in Middle-ages in Europe parents could hand over their just - born children to abbeys , could chose them any profession they want or even to set up a marriage without asking them. Also children often had to work very hardly, and at work they had to keep up equally with adults, otherwise they were punished. But after some hundreds years passed , that kind of kind of child's neglect had vanished too , and step by step children were admitted to the circle of all people , who have full rights. Despite of such relief, children rights and their defence remains a unsolved problem. Now-a-days our civilization has reached very high levels, but it can't deal with it .We still have lots of situations, where child's rights are neglected. One of them has occurred and continues to worry world's society in China. It's linked with the number of people, who live in China, because that number increases, and already has reached more than 1.2 billion! So, in that country all families, that have underage children, must pay additional taxes. That badly worsens social situation of such families, so parents can't support their children as good as they require .Other countries are indignant at such situation. In Saudi Arabia the government even pays more then $ 20.000 to the mothers, who born children, because they respect child's rights and want the children of their country to live happily. The Constitutions of many countries contain some points about child's rights. Lithuanian Constitution has such points too .For example they say , that :" Government takes care about families , what raise up their children at home , while they are underage ". That shows that Lithuania respects child's rights too. So, we've travelled through the history from ancient times to our days. You should've mentioned that I've missed one thing, which from time to time occurred and died out during the human civilizations history. It's war. War is the exception from all rules, because it has no rules. During a war there's just one right - the right of the strongest - he can do whatever he wants, not respecting other rights, even child's rights. The best example is the Balkan war, where from illnesses, hunger and aggression die children. The United Nations Organization is really concerned about that. They proved that by establishing a fund, which is called “Help Children of Sarajevo” As you see, when wars occur, all the success that was reached during thousands of years in child’s rights protection vanishes. But when wars die out, those rights regain their former respect, that’s why wars are just rude exceptions, which can't stop the whole process. We think that history goes the right way, because there are more and more laws, confirming child's rights in lots of countries. And we are happy about the development of those laws, because living in good circumstances lets us to become freer, more intelligent and educated generation.
Cheating
2009-12-22
I take a very difficult exam. I have to study for about one week. But I do not. I read a bit every day and I feel calm, because I know I will be able to cheat. Everybody knows that, but some of my group mates study a lot. They study for themselves, for the future or because they are really interested in that subject. I am not interested at all. After the exam we find out that all students got good marks. But somebody is not satisfied or jealous, so he goes and tells the lecturer the names of those people who cheated. He tells my name too. I am very upset- not because I have cheated, but because I can trust nobody in my group. How could I be so stupid and tell that man such a simple thing… Cheating is a very popular phenomenon in our country. In other countries the prevalence of cheating differs. And it is a problem of educational system, not of students. When the disciplines are interesting and useful, students are fond of learning, not of cheating. But the worst thing is that nobody can change this system rapidly: it requires much time, money and hard work. Firstly, honors code like Groveton’s ruins the relationships between students. A student can not trust anybody and tell that he is going to cheat. That is, he has to lie to his mates that he knows a lot, that he has studied for weeks. And it is very difficult (I would say impossible) to find real friends from the university environment. For example, I would not call a friend such a man, to whom I have to lie, who can lodge a complaint against me after every test or exam. The most important thing in friendship is trust and freedom to talk, share impressions. Sometimes it is so great to tell a real friend: “That was the best cheating in my life…” In our society lots of students’ best friends are from their course. If students would have to sign an honor code, the relationships between them changed a lot. There could be no talk about marriages between group mates, because what is a marriage without trust and supporting a spouse? Or there could be another way out of such situation: to break an oath and to lodge complaints only against some students. But on the other hand, if one breaks an oath, there is no need to report about cheating at all. So what should a poor student do? Another difficulty is that the information can be not reliable. If one student hates somebody, it is natural that he tries to do harm to the object of hate. And he can say that he is cheating after every exam and test. Karen Horney says that some people are inclined to competitiveness. Such people try to damage a competitor in order to enhance their own position or glory or to keep down a potential rival. For such a man it is more important to see others defeated than to succeed himself. In universities it is natural that they would try to defeat their mates (competitors) in the easiest way- they will tell that others have cheated. And it is very difficult to check such information. I think that people can not be forced to sign such documents as honor codes, because nobody can make disgraceful people become honorable. The ones who are honorable will not cheat without signing any paper, and the ones who want to cheat, will pay no attention to what they have signed. I think that forcing to sign an honor code would insult me a bit, because I can be honorable without a code, and it is nobody’s business. It is up to me and my conscience to decide whether I will cheat or not. University is not a secondary school, where students have to learn lots of needless subjects. Almost everything that is taught at universities is necessary for the future job. Students choose a profession to study, which interests them, and so they are fond of learning and knowing a lot.
Charles Chaplin
2009-12-22
At the age of 14, Charlie became a dancer in the music hall. After some time he joined the actors group where he played the main comedy parts. In 1913 Chaplin went to the United States. There he became the world famous star. Later the actor built his own film studios and in 1920 was the producer of his owns work. Charles Chaplin worked in Hollywood till 1952. The actor had several invitations from the Academy to receive a special Academy award for his films. His most famous films are: “A dog’s life”, “The kid” (1917-1918), “The gold rush” (1925), “City light” (1931), “Modern times” (1936). His last American film, “Limelight”, was made in 1952. “A king in New York” which Chaplin made in England in 1957, reflected his bitterness towards America. Charles Chaplin made his film “A countess from Hong Kong” at the age of 77 in London in 1966. The film was not a critical or commercial success. In 1952 the famous actor went to Switzerland. People loved him as a circus clown. During the intervals of film making Charles Chaplin wrote “My autobiography”. The world famous comedian died in 1977.
Sobel was uneducated; however, he read a lot: “He had once asked him, Sobel, why you read so much? And the assistant could not answer him. Did you ever study in a college someplace? He had asked, but Sobel shook his head. He read, he said, to know”. As we can see, he was not educated at any college or university, but he educated himself by reading books. From the line 116 the narrator directly presents Sobel’s appearance: “He was a stocky man, poorly dressed, with a bald head that had once been blond, a severely plain face and soft blue eyes prone to tears over the sad books he read”. We also know the exact age of Sobel: “So what has my daughter to do with a shoemaker thirty – five years old who works for me?” At the end of the story, in line 326, Mr. Feld did an conclusion and presented Sobel’s appearance in two words: “She will never marry a man so old and ugly like you”. The characters’ qualities are presented indirectly through Sobel’s actions. Sobel is hard working assistant. There are many scenes in this short story where we can see Sobel working. Even the beginning is about his hard work: “He gave him a look, but Sobel’s bald head was bent over the last as he worked and he didn’t notice”. We can notice that he is not a materialist as he does not ask better wage: “Yet his conscience bothered him for not insisting that the assistant accept a better wage than he was getting, though Feld had honestly told him he could earn a handsome salary if he worked elsewhere, or maybe opened a place of his own”. However, in line 306 the real reason of his hard working appears: “‘Why do your think I worked so long for you?’ Sobel cried out.’ For the stingy wages I sacrificed five years of my life so you could have to eat and drink and where to sleep?’ ‘Then for what?’ shouted the shoemaker. ‘For Miriam’ he blurted – ‘for her.’ These lines show us that Sobel loves shoemaker’s daughter Miriam. Also, Sobel managed to combine his hard work with his hobby which is reading. But reading for Sobel was not only a hobby, but also the way that he could tell his feelings to Miriam and effect her feelings as well: “ In some devious way, with his books and commentary, Sobel had given Miriam to understand that he loved her.” The last lines from 349 – 358 show us that Sobel was sure about his love, and his love was so strong that he decided to wait two years more: “But the next morning, when the shoemaker arrived, heavy – hearted, to open the store, he saw he needn’t have come, for his assistant was already seated at the last, pounding leather for his love.” One more Sobel’s character’s feature is that he is trustworthy. That we can see in line 126: “Feld could trust him with anything and did, frequently going home after as hour or two at the store, leaving all the money in the till, knowing Sobel would guard every cent of it.” To sum it up, from this character sketch of Sobel we can see that Sobel was hard working, reading a lot and loving. And that love was so important for him that he even could wait for that love as long as he had to.
Alcoholism
2009-12-22
More males than females are affected by alcoholism, but drinking among the young and among women is increasing. Consumption of alcohol is apparently on the rise in the United States, as is the total alcohol consumption and prevalence of alcohol-related problems in the former communist countries of Eastern Europe and the former Soviet Union. This increase is paralleled in other countries, including developing nations. After 1980, however, consumption remained relatively stable in many western European nations. Alcoholism, as opposed to merely excessive or irresponsible drinking, has been thought of as a symptom of psychological or social stress or as a learned, maladaptive coping behaviour. More recently, and probably more accurately, it has come to be viewed as a complex disease in its own right. Alcoholism usually develops over a period of years. Alcohol comes to be used more as a mood-changing drug than as a foodstuff or beverage served as a part of social custom or religious ritual. Initially, the alcoholic may demonstrate a high tolerance to alcohol, consuming more and showing fewer adverse effects than others. Subsequently, however, the person begins to drink against his or her own best interests, as alcohol comes to assume more importance than personal relationships, work, reputation, or even physical health. The person commonly loses control over drinking and is increasingly unable to predict how much alcohol will be consumed on a given occasion or, if the person is currently abstaining, when the drinking will resume again. Physical addiction to the drug may occur, sometimes eventually leading to drinking around the clock to avoid withdrawal symptoms. Effects Alcohol has direct toxic as well as sedative effects on the body, and failure to take care of nutritional and other physical needs during prolonged periods of excessive drinking may further complicate matters. Advanced cases often require hospitalization. The effects on major organ systems are cumulative and include a wide range of digestive-system disorders such as ulcers, inflammation of the pancreas, and cirrhosis of the liver. The central and peripheral nervous systems can be permanently damaged. Blackouts, hallucinations, and extreme tremors may occur. The latter symptoms are involved in the most serious alcohol withdrawal syndrome, delirium tremens, which can prove fatal despite prompt treatment. This is in contrast to withdrawal from narcotic drugs such as heroin, which, although distressing, rarely results in death. Recent evidence has shown that heavy—and even moderate—drinking during pregnancy can cause serious damage to the unborn child: physical or mental retardation, or both; a rare but severe expression of this damage is known as foetal alcohol syndrome. HISTORY OF ALCOHOL Thousands of years ago people began to make alcohol for practical reasons. Wine making began with the early Egyptians who found that grape juise spoiled quickly,but that fermented juise or wine would keep without spoiling.They also had problems with impure water,and the Egyptians noticed that people did not sick ower wine,but they often became ill when they drank inpure water.In later years,wine became inportant to the Roman Catholic Church throughuot Europe because wine was used to celebrate the sacrament of the Mass.By the 1300`s,beer industry had emerged in Central Europe.At this time,wine was also continuing to grow in popularity;many brands named for the places in which they originated.At first alcohol was desined for the practical reasons,its use changed.People began to experiment with different types of alcohol.Alcohol became an integral part of European culture.We need to understand the harmful effects of alcohol,because it can be fatal.
Agoraphobia
2009-12-22
These people avoid being on busy streets or in crowded stores, theatres and churches. Normal activities become restricted as the person avoids these situations. Many agoraphobia victims are afraid of leaving the house. Perhaps for this reason agoraphobia is the most common phobia seen in the clinic, about 60% of all examined phobias. Agoraphobia occurs about two times more commonly among women than men. It can be connected with the fact, that Women have been and are still being stereotyped, agoraphobia has been explained in terms of traditional sex roles. Clinical descriptions of agoraphobics use such words as passive, shy, dependent, descriptions traditionally applied to women. It may be as Fodor suggests, that being agoraphobic, is in part a logical, although exaggerated, extension of the stereotyped female role. Until recently and still in many societies it has been more acceptable for a woman than for a man to be housebound. As stereotypes of womes as helpless, fragile, home-oriented, passive, fearful and dependent will change, the should be equal number of male-female agoraphobics. The disorder tends to be more common among families where other members also suffer from an anxiety disorder and/or possibly abuse alcohol. Most agoraphobia’s develop symptoms between the ages of 18 and 35. The onset may be sudden or gradual. Many agoraphobia victims develop the disorder after first suffering a series of panic attacks in public places. The attacks seem to occur randomly and without warning, making it impossible for a person to predict what situation will trigger such a reaction. Attack is accompanied with tension, anxiety, dizziness, depression, sweating, more frequent heartbeating, minor checking compulsions – checking is the door is locked, no intruder is under the bed, the iron is offf- rumination and fear of going mad. One study found that 93% of agoraphobics also reported fears of heights and enclosed spaces such as subways and elevators. But many agoraphobics have “good days”, when they can move about. Being with a trusted companion can also help them leave the house. Treatment Fortunately, phobias are very treatable. In fact, most people who seek treatment completely overcome their fears for life. Psychoanalytic approaches. Treatment tries to uncover the repressed conflict, that are thought to be covered in the extreme fear and avoidance. Phobia is thought to protect the person from repressed conflicts that are too painful to face it. There are two major techniques, that are used to help lift the repression. First is – free association. The analyst listen carefully to what tha patient mentions in connections with any references to the phobia. And second – analyst tries to discover origins of the phobia by analyzing the content of dreams. But more effective relief can be gained through either behavior therapy or medication. In behavior therapy, one meets with a trained therapist and learns to control the physical reactions of fear. The person first imagines the feared object or situation, works up to looking at pictures that show the object or situation, and finally actually experiences the situation or comes in contact with the feared object. the person becomes accustomed to it and can lose the terror, horror, panic, and dread he or she once felt. It is called systematic desensitization. Medications are used to control the panic experienced during a phobic situation as well as the anxiety aroused by anticipation of that situation and are the treatment of first choice for social phobia and agoraphobia. Any phobia that interferes with daily living and creates extreme disability should be treated. With proper treatment, the vast majority of phobia patients can completely overcome their fears and be symptom free for years, if not for life.
Adjustment letter
2009-12-22
From your account of the problem, I am quite sure that your request for the $240 adjustment on the damage to the 2 crates of Valjean Cristal stemware will be granted. A certain amount of breakage of this sort does unavoidably occur in cross-country shipping; I am sorry that it was your company that had to be the one to suffer the delay. I must remind you to keep the damaged crates in the same condition in which you received them until one of our representatives can inspect them. That inspection should take place within 2 weeks. If all is in order, as it sounds to be in your letter, you can expect the full reimbursement within 2 weeks after our representative's inspection. I hope this unfortunate accident will keep you from having merchandise shipped by Green Tree Freight in the future.
Acid rain
2009-12-22
. On both sides of the border, cars and trucks are the main sources for nitric acid(about 40% of the total), while power generating plants and industrial commercial and residential fuel combustion together contribute most of the rest. In the air, the sulphur dioxide and nitrogen oxides can be transformed into sulphuric acid and nitric acid, and air current can send them thousands of kilometres from the source.When the acids fall to the earth in any form it will have large impact on the growth or the preservation of certain wildlife. NO DEFENCE Areas in Ontario mainly southern regions that are near the Great Lakes, such substances as limestone or other known antacids can neutralize acids entering the body of water thereby protecting it. However, large areas of Ontario that are near the Pre©Cambrian Shield, with quartzite or granite based geology and little top soil, there is not enough buffering capacity to neutralize even small amounts of acid falling on the soil and the lakes. Therefore over time, the basic environment shifts from an alkaline to a acidic one. This is why many lakes in the Muskoka, Haliburton, Algonquin, Parry Sound and Manitoulin districts could lose their fisheries if sulphur emissions are not reduced substantially. ACID The average mean of pH rainfall in Ontario's Muskoka©Haliburton lake country ranges between 3.95 and 4.38 about 40 times more acidic than normal rainfall, while storms in Pennsilvania have rainfall pH at 2.8 it almost has the same rating for vinegar. Already 140 Ontario lakes are completely dead or dying. An additional 48 000 are sensitive and vulnerable to acid rain due to the surrounding concentrated acidic soils.Ô ACID RAIN CONSISTS OF....? Canada does not have as many people, power plants or automobiles as the United States, and yet acid rain there has become so severe that Canadian government officials called it the most pressing environmental issue facing the nation. But it is important to bear in mind that acid rain is only one segment, of the widespread pollution of the atmosphere facing the world. Each year the global atmosphere is on the receiving end of 20 billion tons of carbon dioxide, 130 million tons of suffer dioxide, 97 million tons of hydrocarbons, 53 million tons of nitrogen oxides, more than three million tons of arsenic, cadmium, lead, mercury, nickel, zinc and other toxic metals, and a host of synthetic organic compounds ranging from polychlorinated biphenyls(PCBs) to toxaphene and other pesticides, a number of which may be capable of causing cancer, birth defects, or genetic imbalances. COST OF ACID RAIN Interactions of pollutants can cause problems. In addition to contributing to acid rain, nitrogen oxides can react with hydrocarbons to produce ozone, a major air pollutant responsible in the United States for annual losses of $2 billion to 4.5 billion worth of wheat, corn, soyabeans, and peanuts. A wide range of interactions can occur many unknown with toxic metals. In Canada, Ontario alone has lost the fish in an estimated 4000 lakes and provincial authorities calculate that Ontario stands to lose the fish in 48 500 more lakes within the next twenty years if acid rain continues at the present rate.Ontario is not alone, on Nova Scotia's Eastern most shores, almost every river flowing to the Atlantic Ocean is poisoned with acid. Further threatening a $2 million a year fishing industry. Ô Acid rain is killing more than lakes. It can scar the leaves of hardwood forest, wither ferns and lichens, accelerate the death of coniferous needles, sterilize seeds, and weaken the forests to a state that is vulnerable to disease infestation and decay. In the soil the acid neutralizes chemicals vital for growth, strips others from the soil and carries them to the lakes and literally retards the respiration of the soil. The rate of forest growth in the White Mountains of New Hampshire has declined 18% between 1956 and 1965, time of increasingly intense acidic rainfall. Acid rain no longer falls exclusively on the lakes, forest, and thin soils of the Northeast it now covers half the continent. EFFECTS There is evidence that the rain is destroying the productivity of the once rich soils themselves, like an overdose of chemical fertilizer or a gigantic drenching of vinegar. The damage of such overdosing may not be repairable or reversible. On some croplands, tomatoes grow to only half their full weight, and the leaves of radishes wither. Naturally it rains on cities too, eating away stone monuments and concrete structures, and corroding the pipes which channel the water away to the lakes and the cycle is repeated. Paints and automobile paints have its life reduce due to the pollution in the atmosphere speeding up the corrosion process. In some communities the drinking water is laced with toxic metals freed from metal pipes by the acidity. As if urban skies were not already grey enough, typical visibility has declined from 10 to 4 miles, along the Eastern seaboard, as acid rain turns into smogs. Also, now there are indicators that the components of acid rain are a health risk, linked to human respiratory disease. PREVENTION However, the acidification of water supplies could result in increased concentrations of metals in plumbing such as lead, copper and zinc which could result in adverse health effects. After any period of non©use, water taps at summer cottages or ski chalets they should run the taps for at least 60 seconds to flush any excess debris. Ô STATISTICS Although there is very little data, the evidence indicates that in the last twenty to thirty years the acidity of rain has increased in many parts of the United States. Presently, the United States annually discharges more than 26 million tons of suffer dioxide into the atmosphere. Just three states, Ohio, Indiana, and Illinois are responsible for nearly a quarter of this total. Overall, twoªthirds of the suffer dioxide into the atmosphere over the United States comes from coal©fired and oil fired plants. Industrial boilers, smelters, and refineries contribute 26%; commercial institutions and residences 5%; and transportation 3%. The outlook for future emissions of suffer dioxide is not a bright one. Between now and the year 2000, United States utilities are expected to double the amount of coal they burn. The United States currently pumps some 23 million tons of nitrogen oxides into the atmosphere in the course of the year. Transportation sources account for 40%; power plants, 30%; industrial sources, 25%; and commercial institutions and residues, 5%. What makes these figures particularly distributing is that nitrogen oxide emissions have tripled in the last thirty years. FINAL THOUGHTS Acid rain is very real and a very threatening problem. Action by one government is not enough. In order for things to be done we need to find a way to work together on this for at least a reduction in the contaminates contributing to acid rain. Although there are right steps in the right directions but the government should be cracking down on factories not using the best filtering systems when incinerating or if the factory is giving off any other dangerous fumes.
About myself
2009-12-22
I was the first child in the family. Our family is not very big, I have a sister. When I was a child I can't say that I was a good boy. My parents always want me to be a good man, and now I'm very thankful for that. At that time I did not understand that my parents wanted good for me, and I made my mother worry about me very often. I remember about my childhood a lot of things. I know that I met my first friends in kindergarten No.109. I remember the games which we played (my favourite was football). I remember my first girl-friend and the first love (it was about 11 years ago). In 1983 I started school No.22. I was good at all subjects. I liked to go to school. Now my achievements have decreased. My school life is changed too. In school I have a lot of friends, I like my class. I have a hobby. I like photograph. I take and do photos myself. I like this work, because it is very interesting to do that. When I’m doing the photos I always listen to music. Music it's something wonderful. Now I want to say a few words about the future. I'm going to take entrance examinations and the enter university. I would like to study book-keeping or banks ruling.
Įdomu tai, kad visi šie septyni kūriniai pasižymi gigantišku dydžiu. Be to, keturi iš jų - piramidės, deivės Artemidės šventykla, dievų Dzeuso ir Helijo (Kolosas) skulptūros yra susiję su religija ir mitais, kurie buvo neatskiriama antikos gyvenimo ir kultūros dalis. 
Deja, iš septynių pasaulio stebuklų šiandien tėra išlikusios piramidės. Kiti stebuklai tėra minimi senovės autorių raštuose. Taip pat nėra tiksliai žinomi visų septynių stebuklų autoriai. Iš žinomų įžymiausias Fidijas, sukūręs Dzeuso statulą.
Septynių pasaulio stebuklų sąvoka atėjo iš 3 a.pr.m.e. Sąvoka “pasaulio stebuklai“ atsirado Graikijoje ir Mažojoje Azijoje.
Istorija  Kalbėjimo temos   (32 psl., )